RoklenFX: ČNB nepřekvapila, taktovku má Fed

Na fundamenty bohatý den se nám postupně chýlí ke konci. První polovina středy patřila koruně a datům a české ekonomice.

Ihned ráno byl reportován listopadový index cen výrobců, u kterého byl pozorován meziměsíční pokles o 0,4 %. Meziročně jsme se pak dostali na propad o 3,7 %, přičemž očekáváno bylo -3,5 %.

Hloubka poklesu v porovnání se zářím a říjnem ovšem mírně zmírnila. Důvodem je určité ztlumení deflačního dopadu levné ropy a pohonných hmot, které plyne z postupného odeznívání silného meziročního efektu. Zatímco v září ceny energií klesaly meziročně o 10,1 procenta, v říjnu už o 9,1 procenta a v listopadu o 7,9 procenta. A to přesto, že průměrná cena pohonných hmot dále klesala, z říjnové hodnoty 29,59 koruny za litr na listopadových 29,14 koruny za litr. Ropa začala zlevňovat loni červenci, takže počínaje letošním červencem zkrátka postupně klesá srovnávací základna meziroční komparace.

Ceny v průmyslu dál padají, efekt levné ropy ale zmírňuje

Lze předpokládat, že tlaky na pokles cen v průmyslu neustanou ani v nejbližší době. Nejde pouze o zlevňující ropu, ale také o ekonomický útlum Číny. Ve svém spojení přispějí tyto faktory k tomu, že se ceny průmyslových výrobců v ČR udrží v nadcházejících měsících poměrně hluboce v deflačním pásmu.

Odpoledne poté ČNB zveřejnila své rozhodnutí o úrokové sazbě, která zůstala beze změn. V rámci pozdější tiskové konference bankovní rada zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází kolem konce roku 2016.

„Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává,“ uvedl guvernér. Ten přitom již dříve upřesnil, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017. V záznamu z minulého jednání rady ovšem centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta nedávno dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.

Guvernér ovšem v této souvislosti uvedl, že ČNB může ukončit režim devizových intervencí dříve, než ECB ukončí program nákupu dluhopisů. „Náš měnový cyklus není synchronizovaný s ECB,“ uvedl Singer. Zároveň dodal, že konec kurzového závazku nebude znamenat, že by se kurz koruny začal neřízeně pohybovat. „Vždy jsme měli systém řízeného plovoucího kurzu, a i v tomto smyslu i po opuštění závazku zůstává princip zmírňování prudkých pohybů kurzu,“ dodal Singer.

Česká koruna na tyto fundamenty reagovala mírným oslabením na 27,03 EURCZK. V případě dolaru jsme pak byli svědky naopak posílení, a to až na 24,964 USDCZK.

Datově zajímavý den byl pozorován i v případě Spojených států. Nejprve byly zveřejněny nově zahájené stavby domů za listopad, které se zvýšily o 1173 tisíc oproti očekávání na 1135 tisících. Dále pak byly reportovány stavební povolenky za tentýž měsíc, které skončily na 1289 tisících, konsensus byl 1150 tisíc.

Poté přišly výsledky americké průmyslové produkce za listopad, která meziměsíčně klesla o 0,6 %, přičemž očekávání bylo -0,2 %. Využití výrobních kapacit pak skončilo na 77 % při očekávání na 77,4 %. Jako poslední pak byl zveřejněn odhad PMI index nákupních manažerů za prosinec. Ten skončil na 51,3 bodech oproti očekávání na 52,6.

Eurodolar se v rámci datové smršti dostal na 1,0945 EURUSD, což odpovídá mírnému posílení eura. Všechna pozornost je ale stále soustředěna na večerní výstup z dvoudenního zasedání Federálního rezervního systému, který má rozhodnout o budoucí podobě americké úrokové politiky.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter