Koruna prolomila 27,00 k euru. I to je reakce na řecké „NE“

Okamžitým propadem reagovaly světové akciové trhy na vyslovení řeckého „NE“ v nedělním referendu o (ne)přijetí podmínek záchrany tak, jak je navrhli věřitelé. Na směr dolů na asijských trzích plynule navazuje Evropa. Po počátečním propadu se zotavuje euro proti americkému dolaru. Sílí o od úrovně 1,0955 EURUSD postupně na 1,1090 amerického dolaru k euru. Pohyby na hlavním měnovém páru eurodolaru dovolily koruně krátce posílit pod 27,00 k euru, tedy intervenční hladinu České národní banky. ČNB podle svého vyjádření na trh nevstoupila a na koruně nezasáhla.

Real-time data z měnových trhů sledujte na Roklen24

Data na české koruně je dnes při svátku na trhu v České republice nutno brát s odstupem, nicméně koruna k euru prolomila klíčovou hranici 27,00 k euru a podle dat Roklen24 posílila až na 26,8756 EURCZK. Její nejslabší hodnotou dnešního dne je naopak 27,186 EURCZK. Česká měna  se tak dostala na novou nejsilnější úroveň od zásahu ČNB na koruně v listopadu roku 2013, po kterém centrální banka nastavila kurzový závazek nenechat korunu posílit právě pod 27,00 k euru. Koruna dnes hranici 27,00 krátkodobě odevzdala a aktuálně obchoduje na hladině 27,13 k euru a 24,61 k americkému dolaru, slabší o 0,1 procenta, respektive o necelé procento. 

ONLINE: Řecko řeklo „NE“, Varoufakis odstoupil

Koruna atakovala hranici 27,00 k euru již v pátek minulého týdne před řeckým referendem. V souladu s očekáváním Roklen negativní výsledek referenda vytvořil tlak na euro a hranice 1,1000 EURUSD padla. Pro podporu eura v negativním  scénáři voleb nicméně hraje krom jiného roli fakt, že averze k riziku bude tlačit peníze do německých bundů a tím tlačit k nákupu eur z mimoevropských peněz. Výsledkem je posun EURUSD zpět na vyšší úrovně, ve prospěch pevnějšího eura. 

Koruna je nejsilnější od listopadu 2013. Otestuje 27,00 a ČNB?

Akciové trhy na řecké referendum reagovaly okamžitým oslabením v úvodu v Asii o řádově 1,5 procenta u japonského indexu Nikkei, o zhruba procento u korejského Kospi. Také australský ASX S&P 200 se krátce po začátku obchodování propadl o 1,4 procenta na 5462,6 bodu, ztrátu 0,6 procenta zaznamenal i novozélandský index. Na tento propad navázaly evropské akciové trhy. Německý index DAX z kraje dne odepisoval 1,6 procenta, francouzský index CAC klesal o 1,8 procenta. Souhrnné akciové indexy evropských akcií Euronext100 či Stoxx50 v úvodu odepisovaly řádově o 1,5 procenta. Pražská burza je dnes z důvodu svátku uzavřena. Další vývoj v průběhu dne ubírá ze zisků eura a naopak mírní úvodní pokles akcií.

„Řecko bude směřovat k odchodu z eurozóny“ – ROZHOVOR

Skupina Citigroup, která je světově největším světovým obchodníkem s měnami, očekává, že investoři teď kvůli vystupňovanému napětí po řeckém „NE“ a pod tlakem situace v Číně a rizik plynoucím z tamního vysoko oceněného trhu s nedostatkem likvidity, budou utíkat do takzvaných bezpečných přístavů. Pro měnové trhy a euro z toho dovozují sázku na jeho pokles vůči japonskému jenu po zpevnění o více jak 3 % za poslední měsíc.  „Jsou lepší místa na short pozici, než je euro vůči americkému dolaru,“ zní slova ze Citigroup i jako varování případným sázkám na propad eura k dolaru. Podle stratéga Citi Todda Elmera lze euro do měsíce vidět na 130,00 k jenu z dnešních zhruba 135,00. Citi také radí prodávat euro vůči britské libře v sázce, že tamní centrální banka Bank of England zvýší sazby. Letošní ztráta eura proti libře je už na devíti procentech.

Referendum bez smyslu a co bude následovat

Co teď Řekové slaví: sebevraždu nebo kóma?

Newsletter