Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Bohatí už nebohatnou

Světoví boháči se od doby poslední finanční krize pyšnili neustálým růstem svého bohatství. Těmto dnům je však konec. Jak se ukázalo, i ti nejbohatší už pocítili váhu zpomalující světové ekonomiky.

Výsledek poslední studie banky UBS, která spolupracovala s konzultantskou společností PwC, bylo zjištění, že za minulý rok se celkové bohatství miliardářů zmenšilo o 300 miliard dolarů až na 5,1 bilionů USD. Průměrné jmění se tak snížilo ze 4 miliard dolarů na 3,7 miliard. Hlavním viníkem tohoto propade je dle UBS pokles cen komodit a silnější dolar, svou roli ale hraje i ředění bohatství v rámci rozrůstajících se rodin.

„Poprvé od poslední finanční krize rostlo jmění světových miliardářů pomaleji než globální HDP,“ řekl médiím během čtvrtečního briefingu John Mathews, šéf oddělení pečujícího u ultrabohaté klienty banky UBS.  „Po dvou desetiletích, kdy tempo růstu bohatství těch nejmatnějších převyšovalo výkon globálního akciového trhu, pak došlo i na prolomení tohoto trendu.“

Podle údajů studie se jmění boháčů loni propadlo o 5 %, zatímco akcioví index MSCI World registroval pád o pouhých 0,3 %. Nicméně, jak bohatství, tak i akcie nedokázaly dohnat tempo růstu světového produktu, které v roce 2015 dosahovalo 2,4 % oproti 2,6 % z 2014.

Nejvíce zasaženou oblastí byla těžba a energetika. Majetek miliardářů z těchto sektorů se za minulý rok propadl o téměř pětinu. V případě průmyslových magnátů jsme byli svědky poklesu o 12 %, ti ze spotřebitelského segmentu a retailu pak čelili pádu o velikosti 8 %. Technologie a finance, které jsou označovány za motory světového bohatství, rovněž narazily. Průměrné jmění první zmiňované skupiny se sice nezměnilo, v případě druhé už byl registrován pokles o 3 %.

Stejně překvapivé bylo i zjištění, kolik rodin v roce 2015 „vypadlo“ z  „kasty“ miliardářů. Podle výsledků studie se totiž od roku 1995 celkem 90 % všech miliardářských rodin neudrželo v této skupině po celé dvě generace. 

Hlavní důvody tohoto trendu jsou dva, a to rozředění bohatství a rizika trhů.  S tím, jak lidé žijí déle, se zděděné jmění rozprostře napříč rodinnými příslušníky i generacemi. Vinou toho se tak majetek neudrží koncentrovaný, jako tomu bylo předtím. Jako další vchází do hry i schopnost hospodařit s penězi v prostředí nejistoty a zvýšené volatility trhů.

Druhý rok 1987?

„Sentiment měnové politiky, který pozorujeme napříč celým světem, má sice vliv na ekonomickou obnovu, stejně tak však má i spoustu nezamýšlených důsledků, včetně nejistoty ohledně budoucího vývoje,“ míní Michael Spellacy z PwC. „Další velkou výzvou je pak i celoplošný vzestup populismu.“

I přesto, že bohatí již nebohatnou, existuje jedna výjimka, která se sledovanému trendu vymyká. Do této skupiny patří čínští boháči, jejichž počet roste, zatímco u ostatních klesá. Podle UBS vznikne v rámci Asie jednou za tři dny jeden nový miliardář, přičemž naprostá většina těchto případů se odehraje právě v ekonomice rudého draka.

Newsletter