Komentář k Trumpově daňové reformě: Komu tím prospěje?

Zítra Donald Trump oslaví 100. den ve funkci amerického prezidenta. Jeho tým pracoval na plné obrátky, aby se na Trumpově vysvědčení mohl objevit alespoň jeden velký úspěch. Proto prezident včera pověřil svého ministra financí Stevena Mnuchina a svého hlavního ekonomického poradce Garyho Cohna, aby národu představili „největší daňové škrty a největší reformu daní v historii“. Je tomu opravdu tak?

Plán zní opravdu velkolepě. Americký daňový systém má být radikálně zjednodušen, nejvyšší sazba daně z příjmu jednotlivců má klesnout z 39,6 % na 35 %, daně z firemních zisků mají být sníženy z 35 % na 15 %. Kontroverzní dědická daň má být úplně zrušena.

Poněkud zajímavý je už fakt, že se celá „gigantická“ reforma s přehledem vešla na jednu jedinou stránku. Samotná daňová legislativa přitom podle serveru Spiegel Online zabírá 74.608 stran.

Ani co se obsahu týče, není Trumpův návrh zase až tak jedinečný – jiní američtí prezidenti snížili daně o mnoho více. Plán je ve svém důsledku přitom zřejmě jen obřím (a pořádně drahým) přerozdělením bohatství, které by prospělo v první řadě těm nejbohatším. Včetně bývalých investičních bankéřů Goldman Sachs, Mnuchina a Cohna, a včetně samotného Trumpa.

Plán odpovídá tomu, co prezident avizoval již v průběhu volební kampaně, ale chybí v ní řada podrobností. Hlavní body jsou následující:

1.Plán má snížit počet daňových pásem u daní z příjmů ze sedmi na tři: 10 %, 25 % a 35 %. Nespecifikuje však příjmové skupiny, které do těchto pásem mají spadat.

2.Plán chce zdvojnásobit standardní výši daňových odpočtů pro manželské páry na 24 tisíc dolarů.

3.Návrh předpokládá i daňové výhody v péči o děti, které prosazuje Trumpova dcera Ivanka.

4.Návrh obsahuje snížení korporátní daně na 15 % z dosavadních 35 %.

5.Plán počítá s „jednorázovou daní“ z bilionů dolarů držených firmami v zahraničí. Výše nové sazby pro repatriaci zisků bude podle vyjádření Mnuchina teprve určena. Má být však výrazně nižší, než je současných 35 %. Americké firmy podle agentury Reuters v zahraničí drží zisky v objemu kolem 2,6 bilionu dolarů, aby se vysokému zdanění vyhnuly.

6.Plán zahrnuje zrušení dědické daně („death tax“). Cohn uvedl, že toto opatření pomůže malým soukromým podnikům a americkým farmářům. Analýza však podle CNBC ukazuje, že tento krok bude mít dopad jen na velmi malý počet Američanů.

7.Plán chce také zavést „teritoriální“ daňový systém, který má prý vytvořit vyrovnané podmínky pro americké firmy. Mnuchin tento plán sice zatím nijak neupřesnil, podle CNBC však takový systém obvykle vylučuje většinu příjmů, které si firmy vydělají v zahraničí.

8.Návrh chce také zrušit alternativní minimální daň a 3,8% daň zavedenou v rámci Obamacare.

Kdo na reformě vydělá nejvíc?

Trump kladl důraz na to, že snížení nejvyšší sazby daně z příjmu pomůže středním třídám. Jenže ve skutečnosti z toho budou profitovat ti s vyššími příjmy. Aktuálně platná nejvyšší sazba ve výši 39,6 % postihuje jen domácnosti s příjmy nad 470 tisíc dolarů. Těm nejbohatším se daně sníží nejvíce. Také na zrušení dědické daně se těší nejvíce milionáři a miliardáři, kteří budou moci odkazovat potomkům svůj majetek bez nutnosti platit daně, včetně Trumpa samotného. A nejvíce se z reformy mohou těšit firmy, kterým se výrazně sníží daně – pokud tento návrh projde.

Chudým brát a bohatým dávat

Ať již Trump o reformě básní jak chce, vypadá to, že návrh ještě více rozevře nůžky v příjmech Američanů. Plán chce sice zdvojnásobit výši odpočtů pro manželské páry, nicméně to nebude mít velký reálný dopad, protože možností, jak si člověk s normálními příjmy může odečíst výdaje od daní, podle serveru Spiegel Online bude pomálu. Viceguvernér Kalifornie Gavin Newsom tak podle serveru Trumpovi vyčetl obrácený princip Robina Hooda: „Chudým a střední třídě brát a bohatým je dávat.“ Sloupkař New York Times Nicholas Kristof pak píše ve stejném duchu: „To není žádná daňová politika, ale Trumpem vedená krádež.“

Kdo to zaplatí?

Návrh takové reformy by navíc prohloubil už tak gigantický rozpočtový deficit USA. Mnuchin prohlásil, že plán „za sebe zaplatí ekonomickým růstem, snížením různých odpočtů a zalepením děr v zákoně.“ Ekonomové to však považují za nereálné, i analýzy ukazují, že plánované daňové změny by v následujících letech výrazně prohloubily rozpočtový deficit i při započtení hospodářského růstu, ke kterému by daňové škrty přispěly. Podle analýzy provedené americkým think tankem Tax Foundation by jen snížení korporátní daně z 35 % na 15 % znamenalo snížení příjmů státního rozpočtu v následujících deseti letech o 2,1 bilionu dolarů. Pokud se od tohoto čísla odečte ekonomický růst, který by snížení daní mohlo přinést, bude americký rozpočet v následující dekádě stále o více než jeden bilion dolarů chudší (viz článek Trump dnes představí obří daňovou reformu. Koleduje si o další debakl?).

Co na to Roklen?

„Plán daňové reformy prezentovaný administrativou Donalda Trumpa je zatím známý pouze v obrysech, ale i tak už zvládl vyvolat pochyby,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Pokud by návrh prošel Kongresem v nastíněném znění, jeho primárním efektem by byl zásadní výpadek příjmů rozpočtu. Pouze jako následný dopad, tzv. efekt druhého řádu, bude prezidentem deklarovaný růst ekonomické aktivity a možný návrat zisku zpět do USA.“

„Navíc rozměr druhého efektu by do značné míry závisel na tom, zda podniky uvěří, že jde o dlouhodobě myšlenou politiku a nedojde k opětovnému návratu k vyšší daňové zátěži. Osobně nepovažuji za důvěryhodné, že by nárůst ekonomické aktivity dokázal nahradit tak vysoké ztráty rozpočtu,“ řekl Šoltés.

„Z dalších daní, o kterých se Trumpova administrativa zmínila, je zajímavá snaha o zrušení dědické daně. Je nepravděpodobné, že by tento krok měl pozitivní dopad na ekonomickou aktivitu, a tedy dopadne na stav veřejných rozpočtů výhradně negativně.

Nejpozitivnější zpráva na představeném plánu je snad jen vynechání kontroverzní přeshraniční daně na dovoz. To však nevylučuje, že administrativa prezidenta Trumpa přijde s jinou formu omezení mezinárodního obchodu,“ podotkl Šoltés.

A co Kongres?

Republikánští zákonodárci Trumpův návrh převážně vítají. Považují ho za základ pro jednání v Kongresu a předpokládají, že před uzákoněním ještě projde změnami. Mnuchin na otázku, zda si myslí, že by proti plánu mohli být i někteří republikáni, včera odpověděl, že je „ze všech stran silné přání,“ aby reforma prošla.

Demokraté kritizují zejména to, že se daňové úlevy budou týkat i lidí s nejvyššími příjmy, a zpochybňují Mnuchinovo tvrzení, že nižší příjmy do rozpočtu vykompenzuje hospodářský růst, který reforma podpoří.

Debaty o daních nyní budou americké politiky zřejmě zaměstnávat další měsíce. Kdy bude vytvořen konkrétní návrh zákona o daňové reformě a jaká bude její výsledná podoba, je zatím ve hvězdách. Zatímco dříve Mnuchin hovořil o srpnu, včera uvedl, že chce, aby byl tento zákon schválen do konce roku. Mnozí pozorovatelé však i tento termín považují za nereálný.

Trumpova daňová reforma? Letos určitě ne

Newsletter