Dolar na úrokovém dopingu, změnu světa však nečekejte

Dolar má za sebou skvělý týden. Verdikt Fedu mu pomohl k 14letým maximům. Co bude dál? Velké změny moc nečekejte…

Federální rezervní systém po roce zvýšil své úrokové pásmo na 0,5 až 0,75 %. Z původně předpokládaných čtyř „hiků“ tak byl nakonec jen jeden… Život ale běží dál a centrální banka čeká, že další kroky tzv. úrokové normalizace budou v roce 2017 celkem tři. To odpovídá rozmezí 1,25 až 1,5 %, což je však ve srovnání s předchozími lety stále žalostně málo (viz graf níže). Co čekat dál?

„Fed může hýbat úroky na obě strany. Doba, kdy se pohyboval pouze jedním směrem, je pryč,“ okomentoval aktuální situaci zakladatel finanční skupiny Roklen Jan Klenor. „Měnový výbor ovlivňuje trhy nejen fundamentálně, ale i psychologicky, tudíž je schopen okamžitě reagovat a opravovat případné chyby. Úroky jsou však stále velmi nízko. Můj odhad je, že pokud se nestane nic výjimečného (např. rozdávání peněz lidem na ulici), budeme žít i nadále v době nízkých úroků, a to i v Americe.“

Situace je teď taková, že se dolar vůči euru pohybuje v okolí 14letého maxima. To odpovídá hranici 1,040 EURUSD.

Bude tento trend i nadále pokračovat? Fundamenty hrají v jeho prospěch. Pokud opravdu dojde na scénář zvyšování amerických vládních výdajů pod taktovkou Trumpovy administrativy, dá se čekat razantnější růst inflace, na kterou bude Fed reagovat vyššími sazbami.

Dolar na 14letém maximu. „Holubičí“ Fed v rouše „jestřába“?

Na druhou stranu, tři úroková navýšení během 2017 jsou dostatečně velké číslo, které je možné snadno okrajovat, jako tomu bylo i letos. Nedá se počítat s tím, že proces fiskálního stimulu americké ekonomiky proběhne ze dne na den. Bude se jednat spíše o pozvolný proces, který dost možná přijde až po tolik spekulovaném snížení daní a zavedení daňových prázdnin, tedy například, dle některých odhadů, až ke konci 2017.

Jak poznat, kdy je konec?

Ale vraťme se zpět od přítomnosti. Dolar evidoval rally i vůči koruně. Dolarkoruna tak krásně okopírovala vývoj eurodolaru, který ji dostal až k hranici 26,00 USDCZK. Aktuálně je již o něco slabší, což odpovídá 25,88 koruny za dolar.

Výčet sledovaných měnových párů pak uzavírá eurokoruna, která se po určité době posunula zpět ke spodní hranici intervenčního pásma, tedy k 27,02 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Z domácí ekonomiky jsme se ve čtvrtek dočkali dat platební bilance. Te v říjnu skončila v mnohem vyšším přebytku, než se očekávalo. Konečné číslo se zastavilo na 16,99 miliardách korun při predikci na 10 miliardách.

V pátek pak byly reportovány ceny průmyslových výrobců, které opětovně klesly, ovšem tentokrát pouze o -1,3 % meziročně.

Vlogger Rusnok. Co řekl v historicky prvním video blogu ČNB?

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy je možné zmínit například německý index ZEW, jehož prosincová hodnota skončila na 13,8 bodech.

Co se dělo v USA?

Vyjma Fedu přišly z největší ekonomiky světa data ohledně maloobchodních tržeb. Výsledek ukázal mírně horší výsledek na +0,1 % při očekávání na +0,3 %. V závěsu jsme se pak dočkali reportu průmyslu, který v listopadu klesl o -0,4 %.

Výčet uzavírá americká inflace, která s 1,7 % meziročně splnila veškeré odhady.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý publikuje ČNB data o investiční pozici ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost. Ve čtvrtek pak očekáváme situační zprávu po jednání bankovní rady. V pátek vychází bilance ČNB. Z pohledu ČSÚ jde o chudý týden bez nových dat.

Eurozóna

V pondělí vychází zpráva IFO o podnikatelském prostředí v očekávání pro další měsíce. Ve středu pak pro Eurozónu vychází důvěra spotřebitelů za prosinec.

Spojené státy americké

Největší množství dat očekáváme z USA. V důležitosti vede jistě čtvrtek, kdy očekáváme HDP za třetí čtvrtletí a nové zakázky zboží dlouhodobé spotřeby za listopad. Z méně důležitých indikátorů pak v pondělí očekáváme index nákupních manažerů za prosinec. Ve středu pak přijdou na řadu data z trhu nemovitostí. Ve čtvrtek pak v rámci baličku dat k HDP očekáváme i data o individuální spotřebě a příjmu. V pátek, těsně před Štědrým dnem pak Michiganská univerzita publikuje index důvěry.

Velká Británie

Ve čtvrtek očekáváme předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter