Cena emisních povolenek padá, reforma trhu v Evropě drhne

(Aktualizováno 23:14) V Evropském parlamentu se dnes fakticky opět odložilo do budoucna klíčové jednání o reformě skomírajícího trhu s emisními povolenkami v Evropské unii. Výbor pro průmysl se neshodl na roce 2017, roce 2021 ani žádném jiném kompromisu pro zahájení reformy trhu CO2 povolenek a klíčová pozornost se tak přesune k jednání výboru pro životní prostředí, které se uskuteční příští měsíc. Tržní cena emisních povolenek reagovala postupně poklesem o 6 procent. Finanční trhy i firmy očekávání, že evropské instituce situaci s CO2 povolenkami konečně „rozseknou“.

Dnešní pat přiblížilo už jednání o dva dny zpět, které nedokázalo dosáhnout kompromisu se startem reforem trhu v roce 2019.

Západ versus střed Evropy

Kolaps trhu s emisními povolenkami – stručně shrnuto – vyvolal útlum ekonomik vyvolaný celosvětovým hospodářským útlumem v letech po finanční krizi v roce 2008 a skomírající ekonomika a dluhová krize v Evropě. Nadbytečnými se staly zhruba dvě miliardy emisních povolenek a trh tak zcela přestal plnit svoji původní roli, skrze cenu CO2 emisních povolenek motivovat k investicím do emisně čistých technologií.

Evropská komise dříve navrhla start reforem v roce 2021, západní země – zejména Německo a Velká Británie – požadují už rok 2017. Neprošel ani kompromis „na půli cesty“, v podobě roku 2019.  Zdroje po jednání z 20. ledna přitom hovořily o „většině pro konsensus nad rokem 2017“.

Proti názoru západních ekonomik stojí zejména hlas Polska jako země se závislostí energetiky na uhlí. Země střední a východní Evropy zároveň disponují rozsahem emisních povolenek, udělených zdarma. Dle zdrojů z jednání právě Polsko v uplynulých dnech intenzivně lobovalo „proti“.

Aby se prosadila nová pravidla pro evropský trh s povolenkami, rozhodnutí průmyslového výboru má doprovodit rozhodnutí výboru pro životní prostředí, následně hlasování Evropského parlamentu a potvrzení státy EU.

Rezerva

Evropská komise loni navrhla uložení stovek milionů emisních povolenek, tedy části nadbytku, do rezervy počínaje rokem 2021 (takzvaná Market Stability Reserve – MSR). Německo a Velká Británie, které v rámci Evropy nejvíce tlačí na čistou enegetiku, ale chtějí toto datum uspíšit. Postoj podporují také velké energetiky typu E.ON. Opačný názor mají země, jejich energetika je profilu té polské.

Z pohledu odezvy tržní ceny povolenek na rozhodování v EP prosazení dřívějšího data povede k růstu tržní ceny CO2 povolenek v Evropě, pozdější datum nebo pokračující pat k dalšímu poklesu tržní ceny, čehož jsme svědky dnes.

Budoucnost?

Expert na energetiku J&T Michal Šnobr v nedávném rozhovoru pro Roklen24, uskutečněném během konference CFO Outlook, uvedl, že poslední měsíce přinesly lehké vzpamatování trhu CO2 povolenek z kolapsu, kterým trh prošel už dvakrát. Šnobr věří v prosazení termínu 2017. „Cena, která bude motivovat výrobce k prosazení čistých technologií a investicím do nich je ale daleko daleko výš,“ uvedl vůči současné tržní ceně povolenky kolem 7 euro. Vidí ji mezi 30 až 40 eury za tunu.  

Podle Michala Šnobra tak zřejmě budeme moci hovořit o určitém oživení trhu povolenek, ale nikoli jeho efektivním fungování a otázkou je, zda a čím bude případně stávající systém emisních povolenek zcela nahrazen.

Budoucnost energetiky?

Newsletter