Sazby vyšší budou. Půlka března na 88 %

Uplynulý týden přinesl dva hlavní poznatky, a to jak ze zahraničí, tak i z domácího prostředí. První se týkal pravděpodobnosti zvýšení amerických úrokových sazeb, druhý pak konce intervencí.

Aktuální odhady pravděpodobnosti toho, že Fed v polovině března během svého zasedání navýší sazby nad aktuální pásmo 0,5 až 0,75 %, se vyšplhaly až na 88 %, vyplývá to z šetření agentury Bloomberg. Hlavním motorem tohoto zvýšení byla vyjádření představitelů americké centrální banky.

Prvním z nich bych šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley, který uvedl, že vzhledem k plné zaměstnanosti a rychlejšímu růstu inflace je zvýšení sazeb na pořadu dne. V obdobném duchu pak pokračovala Lael Brainardová, členka bankovní rady Fedu, která včera uvedla, že zlepšování americké ekonomiky nahrává do karet březnovému zvýšení úrokových sazeb.

V neposlední řadě přispěl i Trumpův první proslov před Kongresem. V něm prezident USA uvedl, že jeho ekonomický tým již pracuje na daňové reformě a dále pak přislíbil investovat bilion dolarů do infrastruktury.

Trump v Kongresu: Historická daňová reforma, migrace i zeď

Dolar se tak posunul z úrovní kolem 1,06 EURUSD ze začátku týden až k aktuálním 1,056 EURUSD. Jeho další vývoj během dneška pak určí další vystpupení zástupců Fedu, a to místopředsedy Stanleyho Fischera a samotné šéfky Janet Yellenové.

Tento vývoj pak kopírovala i koruna. Ta se na páru s dolarem posunula z 25,45 USDCZK až na 25,57 USDCZK.

Ve dvojici s korunou česká měna neregistrovala žádné výraznější výkyvy. Stále se tak drží v pásmu 27,02 až 27,022 EURCZK.

Z domácího dění stojí za zmínku rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro agenturu Bloomberg. V něm bankéř uvedl, že ukončení intervencí může přijít během řádného i mimořádného zasedání.

Jsme flexibilní instituce, o nastavení měnové politiky můžeme rozhodnout na kterémkoli zasedání rady. Takže přirozeně může nastat jistý moment překvapení,“ uvedl Rusnok. Potvrdil také, že bankéři režim neukončí do konce 1. čtvrtletí. Poté se může stát cokoliv, dalo by se říci, ačkoliv pro exit se stále jako nejpravděpodobnější jeví polovina letošního roku.

Rusnok: Konec intervencí ČNB? Může se stát cokoliv

Podle Rusnoka centrální bankéři intervence neukončí jen kvůli tomu, že tempo růstu cen bude mírně nad 2% cílem. „Domníváme se, že pokud inflace mírně překročí cíl, v rámci tolerančního pásma, tak to bude správný přístup pro ukončení režimu devizových intervencí,“ dodal guvernér.

Rusnok rovněž uvedl, že trhy mohou být po uvolnění závazku poměrně turbulentní. Žádné výrazné odchylky od prognózy zatím nevidí. Stejně jako žádný hlavní faktor pro ukončení režimu kurzového závazku.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Co se dělo v Evropě?

V rámci starého kontinentu bylo klíčovou událostí zveřejnění inflačních dat za únor. Ukázalo se, že si evropské ceny během minulého měsíce připsaly +2 %, což je vůbec nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Hlavním motorem růstu byly ceny energií, které vzrostly o více než 9 %.

Co se dělo v USA?

Ze Spojených států přišla poslední revize HDP, která ukázala meziroční růst ekonomiky za 4Q 2016 o 1,9 %, zatímco očekáváno bylo 2,1 %. Celkově si největší světové hospodářství za rok 2016 připsalo růst o 1,6 %. Jde o vůbec nejslabší výkon za posledních pět let.

Co se dělo v české ekonomice?

I v ČR byla zveřejněna zpřesněná statistika ohledně HDP. Za poslední tři měsíce minulého roku rostla domácí ekonomika o 1,9 %, očekáváno bylo 1,7 %. Za celý rok 2016 jsme dosáhli 2,3 %. Hlavním tahounem byla spotřeba společně se silnou zahraniční poptávkou.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí očekáváme bilanci ČNB ke konci února. V úterý dále ČNB zveřejní devizové rezervy, dlouhodobé úrokové sazby, saldo devizových obchodů ČNB a vládní finanční statistiku. Ve středu zveřejní MPSV míru nezaměstnanosti za únor. Ve čtvrtek publikuje ČSÚ pozorně sledovanou inflaci za únor a dále i zahraniční obchod. Ve čtvrtek jedná bankovní rada a ze strany ČNB dále očekáváme komentář k datům o inflaci. V pátek očekáváme statistiku průměrných mezd za čtvrté čtvrtletí.

Eurozóna

V úterý vychází HDP za čtvrté čtvrtletí. Ve čtvrtek očekáváme rozhodnutí o úrokové míře ze strany ECB. V pátek bude zveřejněna statistika německého zahraničního obchodu.

Spojené státy americké

V pondělí zveřejní americký statistický úřad objem lednových objednávek. V úterý očekáváme lednovou obchodní bilanci. Po zbytek týdne pak budou převažovat data z trhu práce. Ve středu začneme změnou zaměstnanosti a cenou pracovní síly. Ve čtvrtek pak bude zveřejněn počet nových žádostí v nezaměstnanosti. V pátek se dozvíme míru nezaměstnanosti za únor a počet nově vzniklých míst. Dále pak očekáváme i statistiku o účasti na trhu práce a průměrném výdělku.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter