Škody v Unipetrolu jdou do miliard, odhadli analytici pro Roklen24

Újma pro Unipetrol, kterou firma utrpí po výbuchu a požáru etylénové jednotky v Chemparku v Záluží, bude v řádu miliard korun, odhadli pro Roklen24 oslovení tuzemští analytici. Odstávka potrvá nejméně několik měsíců, škody zásadním způsobem přesáhnou dvě krátkodobější odstávky, které na etylénové jednotce proběhly nedávno. Podle Kateřiny Smolové, specialistky vztahů s investory Unipetrolu, sama firma zveřejní odhad škod a dopad do provozního zisku EBITDA v průběhu příštího týdne.

Situace v Chemparku Záluží je po čtvrteční mimořádné události stabilní, jakákoliv rizika plynoucí z poškozených míst jsou vyloučena, uvedl Unipetrol v zatím posledním písemném prohlášení ze včerejška. V místě nehody stále probíhá šetření speciálního týmu Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. Teprve jakmile skončí práce vyšetřovacího týmu, dostanou se na místo specialisté Unipetrolu, aby zmapovali přesný rozsah škod a naplánovali nutné opravy, potažmo harmonogram možného opětovného spuštění výroby. 

„Výrobu v areálu chceme obnovit v nejkratším možném termínu. Co se týká plného obnovení provozu, řádově se bavíme spíše o horizontu měsíců než týdnů,“ uvedl zatím generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. S tím dle něj souvisí také kalkulace finančních ztrát, které společnosti v souvislosti s mimořádnou událostí vznikly. Vyčíslení ze strany Unipetrolu by mělo být k dispozici v závislosti na tom, jak rychle skončí práce vyšetřování na místě. 

V Chemparku v Záluží zůstávají odstaveny veškeré petrochemické provozy. Ve velmi omezeném rozsahu vyrábí rafinérie zejména benzín a naftu. V minimálním provozu je také výroba agrochemikálií. „Mimořádnou událostí nebyla ovlivněna rafinérie v Kralupech, která v tuto chvíli běží na plný výkon,“ dodal Unipetrol.

Škody? Jistě v řádu miliard korun. Otázka, kolika…

Vodítkem pro odhad škod bez dostupných dalších podrobností může v tuto chvíli být podobná odstávka etylenové jednotky v Litvínově, která trvala celkem zhruba dva týdny a odhadovaný dopad do provozního zisku EBITDA za celý rok, spojený s touto událostí, byl zhruba 270 milionů korun, upozorňuje analytička trhů Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová. „Vzhledem k tomu, že CEO společnosti počítá s navrácením do plného provozu v průběhu několika měsíců a ne týdnů, lze předpokládat minimální dopad do provozního zisku EBITDA v řádu ne stovek milionů, ale nad miliardu korun,“ uvedla.

Podobně se pro Roklen24 vyjádřil analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Pokud CEO zmínil, že opravy budou trvat v řádu měsíců, zdá se tak, že v optimistickém scénáři spustí znovu provoz etylenové jednotky ke konci letošního roku,“ odhaduje lepší z možných variant. „V případě poslední události i půjde o mnohem vyšší částky s ohledem na to, že mimo provoz je celá etylenová jednotka, která je hlavním zdrojem zisku společnosti. Negativní dopad do provozního zisku by tak mohl přesáhnout miliardu korun,“ dodal Frayer.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota pro Roklen24 odhadl, že petrochemická výroba, která byla celkově odstavena, bude mimo provoz nejméně celé jedno čtvrtletí. Z tohoto pohledu událost pro Unipetrol a jeho hospodaření vidí jako velmi vážnou.

„Událost se navíc bohužel stala v době kdy je výjimečné makroprostředí. Rafinační marže jsou velmi vysoké a petrochemické marže nejvyšší v historii. A Unipetrol reportoval v posledních kvartálech rekordní výsledky a ve druhém čtvrtletí dokonce nejvyšší v historii. Zpráva je velmi negativní,“ řekl Trampota pro Roklen24.

Etylénová jednotka, která byla požárem zasažena, je tím vůbec nejdůležitějším v petrochemické výrobě. Je úzce propojena se samotnou rafinérskou produkcí, protože dodává vstupní materiál. „Unipetrol nereportuje zvlášť sektor rafinérií a petrochemie, takže je velmi těžké kvantifikovat dopady. Jisté ale je, že pokud je odstavena petrochemie, zcela jistě to ovlivní i rafinérie,“ dodal pro Roklen24 Trampota.

Energetický expert, spolupracující s J&T, Michal Šnobr doplnil, že Unipetrol nyní na EBITDA přichází o řádově jednu miliardu korun měsíčně, je ale majetkově i provozně pojištěn.

Rekordní výsledky a zájem J&T, EPH a PPF

Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním pololetí vykázal čistý zisk 5,27 miliardy Kč, za samotné druhé čtvrtletí jej zvýšil na zhruba tři miliardy korun ze dvou v prvním čtvrtletí. V prvním půlroce loni byl Unipetrol ve ztrátě 2,55 miliardy. Výnosy klesly zhruba o sedm procent na 56,5 miliardy. Generální ředitel Marek Świtajewski tehdy uvedl, že možnost toho, že společnost vyplatí dividendu za letošní rok, je největší za poslední dobu. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Podle zpráv z konce července chtějí Unipetrol ovládnout společně skupiny J&T, EPH a PPF. Energetický a průmyslový holding, který ovládá Daniel Křetínský, investiční skupina J&T a skupina PPF podaly společnou nabídku na koupi Unipetrolu, napsaly 28. července HN. Dle zprávy si celé firmy trio zájemců cení na řádově 30 miliard korun a majoritní akcionář Unipetrolu, kterým je polská skupina PKN Orlen, by tak za svůj většinový 63% podíl v případě souhlasu mohla získat kolem 19 miliard korun.

Po reakci trhu na neštěstí v Unipetrolu, tedy poklesu akcií Unipetrolu na pražské burze, se současnou cenou u 163  korun za akcii celková tržní hodnota Unipetrolu přiblížila nabídce skupin J&T, EPH a PPF, tedy právě oněm 30 miliardám korun. V této chvíli dosahuje tržní kapitalizace Unipetrolu 29,61 miliardy korun.

#Unipetrol dosáhl nejlepšího výsledku hospodaření ve své historii – Roklen24.cz http://t.co/D3r3VEhzuS @roklen24 pic.twitter.com/GsnlnvJXqL

Newsletter