Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

Budoucností světa je automatizace. Jedním z jejích nejzapálenějších představitelů je i šéf automobilky Tesla Elon Musk. Podle něj přispěje nástup nových technologií ke vzniku tzv. základního nepodmíněného příjmu, jenž by v budoucnu měl kompenzovat ušlý příjem všem lidem, které v pracovním procesu nahradily stroje.

„Jsem přesvědčen, že díky automatizaci existuje poměrně velká šance vzniku základního nepodmíněného příjmu, či něčeho obdobného,“ řekl Musk v pátečním rozhovoru pro televizi CNBC. „Pokud by se tak nestalo, nejsem si jistý, co jiného by se dalo dělat,“ dodal.

Myšlenka základního nepodmíněného příjmu se v posledních letech poměrně rychle rozšiřuje, a to obzvláště mezi komunitou lidí z technologického sektoru. Její podstata je taková, že každý obdrží pravidelnou peněžní dávku vyplácenou všem ve stejné výši a bez jakýchkoli podmínek. Její výše by pak měla být dostatečná na pokrytí základních potřeb – od bydlení až po stravu.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

V souvislosti s technologiemi se tato reforma sociálního systému uchytila s expanzí představy o postupném nahrazování lidské pracovní síly stroji. Nové automatické systémy by sice přispěly ke konzistentnímu vytváření přebytku hodnoty, ovšem souběžně s tím by došlo i na nárůst příjmové nerovnosti, která by narušovala jak sociální, tak i ekonomickou stabilitu. A právě tento problém by měla vyřešit koncepce základního garantovaného příjmu.

Vyjma řešení výpadku příjmů by nový sociální systém podle Muska přispěl i k rozpoutání vlny nové kreativity, která by posléze přispěla k rozvoji ekonomiky a ke zlepšení celkové kvality lidského života.

„Lidé by měli více času na ostatní věci, na mnohem složitější a mnohem zajímavější věci, než byla jejich předchozí práce,“ míní Musk. „Nehledě na to, že by zároveň měli i více volna.“

Co je Tesla? Anti-Amazon a velký propadák

Pravdou je, že myšlenka základního nepodmíněného příjmu má ve světě i další příznivce. Jmenovat je možné například jednoho ze zakladatelů Facebooku, kterým je Chris Hughes. Dále pak americký akcelerátor Y Combinator, který se rozhodl vyzkoušet pilotní verzi toho systému ve městě Oakland v Kalifornii. Nejdále celá věc dospěla ve Švýcarsku, kde na začátku letošního roku došlo na hlasování o tzv. garantovaném příjmu pro všechny dospělé obyvatele. Její zastánci však splakali nad výdělkem. Proti základnímu nepodmíněnému příjmu se totiž vyslovilo 76,9 hlasujících Švýcarů.

Elon Musk a jeho den blbec

Newsletter