Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Všechno je špatně! Opravdu? Tohle změní váš pohled na svět

Myšlenka, že se svět stává lepším a lepším místem k životu, patří obecně k těm nejméně populárním. Angus Deaton, jeden z nositelů Nobelovy ceny za ekonomii, však nedávno znovu zopakoval své přesvědčení, že na světě je opravdu stále lépe. Co o tom říkají data? Server Value Walk publikoval pět grafů založených na datech shromážděných HumanProgress.org, které vás přesvědčí, že není až tak zle.

Zdá se, že pesimismus je v současné době moderní, a to zejména v nejvyspělejších zemích světa. Pokud se zeptáte Američanů či Němců, co si myslí o vývoji světové extrémní chudoby v posledních 20 letech, jenom 8 % vám odpoví, že poklesla. Naopak v rozvojových zemích jsou o něco optimističtější – v Indonésii si to myslí 16 %, v Indii 27 % a v Číně dokonce 50 %. Avšak vzhledem k tomu, že právě v těchto částech planety se za poslední dvě desetiletí vymanily z chudoby miliony lidí, to pořád není žádná sláva.

Lidé se shodují: Svět spěje k horšímu

Následující grafy vás možná přesvědčí, že se pesimistická většina v tomto případě mýlí. Lze začít tím, že se podíváme, jaký dosud bezprecedentní růst světového hrubého domácího produktu nastartovala průmyslová revoluce koncem 18. století.

S rozvojem ekonomických aktivit samozřejmě souvisí i vývoj chudoby. Ještě v roce 1820 žilo 90 % lidí s méně než 2 dolary na den a 80 % z nich s méně než 1 dolarem na den (upraveno o inflaci a změny kupní síly). V roce 2015 pak žilo s méně než 1,90 dolary na den (tedy splňovalo aktuální definici extrémní chudoby podle Světové banky) méně než 10 % lidí.

Počet lidí žijících v extrémní chudobě se zároveň od roku 1820 do 2015 snížil z více než miliardy na 700 milionů (měřeno podle hranice 1,90 dolarů na den, upraveno o inflaci a změny kupní síly). Počet lidí, kteří nejsou extrémně chudí, naopak vzrostl ze 60 milionů na 6,6 miliard.

Nejhezčí grafy na ˚ světě podle Billa Gatese

A spolu s chudobou klesal a stále klesá výskyt dalších nepříznivých jevů: dětské úmrtnosti, hladu, negramotnosti i znečištění.

Pokud bude vývoj pokračovat v této trajektorii, podle odhadu Brooking Institutions klesne extrémní chudoba (tentokrát definovaná pomocí 1,25 dolarů na den, upraveno o inflaci a změny kupní síly) o minimálně polovinu. Bude v ní tedy žít pouhých 5 % světové populace. V nejlepším možném scénáři by to dokonce mohlo být jen 1,4 %.

Kde panuje největší nerovnost příjmů? Amerika před Čínou

Newsletter