Index síly koruny: Silně podhodnocená k euru i dolaru

Koruna zůstává silně podhodnocená vůči euru a dolaru i v březnu – konkrétně vůči euru o 32 procent, vůči dolaru pak o 52,5 procenta. Poukazuje na to Roklen index síly koruny, sestavovaný finanční skupinou Roklen. 

Index síly koruny vychází z teorie parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých zemích stejnou cenu. Jedním z důvodů velké podhodnocenosti koruny zůstává intervenční režim České národní banky, která je rozhodnutá bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Dle slov guvernéra ČNB Miroslava Singera opustí centrální banka tento závazek až v první polovině příštího roku.

I po případném posílení koruny po ukončení režimu devizových intervencí zůstane domácí měna vůči euru i dolaru výrazně podhodnocená. Na vině je nižší životní úroveň, která reflektuje také levnější cenu práce a rovněž i zboží.

Oproti únoru se ale podhodnocenost koruny vůči euru i dolaru mírně snížila. V případě eura za to lze vděčit sice velmi pozvolným, ale přesto kladným růstem cenové hladiny v České republice. Naproti tomu eurozóna spadla opět do deflace. U dolaru je na vině zase posílení eura a na ní navázané koruny. Může za to guvernér Evropské centrální banky, který svým komentářem na poslední tiskové konferenci způsobil posílení společné evropské měny. Výsledkem je tak vůči dolaru nejen silnější euro, ale také silnější koruna. 

Podhodnocenost koruny podle Roklen indexu síly koruny 

Měna  Únor 2016 Březen 2016
Euro -32,18 % -31,91 %
Dolar -52,62 % -52,47 %
  • k 14.3.2016, zdroj: Roklen Research

Na silnou podhodnocenost české koruny upozorňuje i Big Mac index, podle jehož poslední aktualizace z ledna tohoto roku je koruna vůči euru podhodnocená o 25,4 procenta a k dolaru o 39,5 procenta. Na rozdíl od Big Mac indexu, který pracuje pouze s jednou položkou, je Roklen index síly koruny přesnější, neboť zahrnuje patnáct položek z odvětví potravin, které porovnává a následně průměruje. Minimalizuje se tím nedostatek Big Mac indexu ohledně preferencí spotřebitelů a rovněž se snižuje vliv mezd pracovníků.

Podhodnocenost koruny podle Big Mac indexu 
vůči euru -25,40%
vůči dolaru -39,50%

Pokud bychom měli určit „správný“ kurz koruny vůči těmto dvěma světovým měnám odpovídající paritě kupní síly, pak bychom jedno euro nakupovali za 18,44 koruny a jeden dolar dokonce jen za 11,53 koruny.

„Odpovídající“ kurz dle Roklen indexu 

EUR/CZK 18,44
USD/CZK 11,53

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven skupinou Roklen za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejich správnost Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: O kolik je životní úroveň Čechů nižší, než Němců nebo Američanů? Sledujte nový Roklen index blahobytu.

Newsletter