Bankéřské tamtamy duní: Fúze „Uni“ a „SocGen“ na spadnutí?

Evropský bankovní sektor je charakteristický svými spekulacemi o možných fúzích. A právě u jedné z nejzmiňovanějších se (opět) začínají objevovat určité indicie. Je spojení „Uni“ a „SocGen“ na spadnutí?

Aktuální situace je ve srovnání s těmi předchozími stále stejná. Tiskové oddělení italské banky UniCredit mlčí, stejně tak je tomu v případě francouzské Societe Generale. Jak se tedy dopídit k neveřejným informacím? Jednoduše. Stačí poslouchat zvuk bankéřských tamtamů.

Vše začalo letos v červnu, kdy byl na post CEO UniCredit jmenován Jean-Pierre Mustier, který kdysi působil jako investiční bankéř v Societe Generale. A právě to se stalo základem té nejaktuálnější spekulace o spojení těchto bankovních domů, kterou rozjela italská agentura Ansa, na níž poté nevázala její britská kolegyně Reuters. Té se dokonce mezi bankéřskou „tichou poštou“ podařilo zjistit, že hromadně očekávaným vrcholem Mustierovy kariéry má být právě spojení „Uni“ – „SocGen“.

Jak vyléčit bankovní sektor? Udělejme z něj ještě větší hrozbu

Vše by mohlo začít s příchodem roku 2017, kdy se čeká, že UniCredit emituje nové akcie, ovšem v takové míře, která je mnohem vyšší, než je potřeba k navýšení její tržní kapitalitace. A právě to by otevřelo prostor pro nástup Francouzů. Pokud by se tak opravdu stalo, samotná fúze by se mohla odehrát zhruba 12 až 18 měsíců po akciové emisi.

Podle neveřejných zdrojů přímo z italské banky se Mustier chystá na trhu získat dodatečný kapitál ve výši 10 až 13 miliard euro. Jde o výraznější čísla, pokud si uvědomíme, že úplně první spekulace hovořily „pouze“ o 7 až 8 miliardách. Celková tržní hodnota UniCredit by se tak zvýšila na 24 až 27 miliard euro. Pro srovnání, aktuální tržní kapitalizace Societe Generale dosahuje zhruba 32 miliard euro.

Jak zachránit nejstarší banku světa? První „škrty“ na scéně

Možnou fúzí by tak vznikl mezinárodní bankovní gigant, jehož hodnota by se vyšplhala až nad 50 miliard euro. A právě to by mohlo být hlavní překážkou samotného spojení. Banka o této velikosti by se stala obrovským systémovým rizikem, které by v případě problémů mělo dostatečný potenciál zažehnout další, minimálně evropskou, finanční krizi. A to regulátoři (pravděpodobně) nebudou chtít dovolit.

Celá kauza má v dohledné době jeden klíčový mezník. Čeká se, že UniCredit začátkem prosince oznámí plánované navýšení kapitálu společně s celkovým zhodnocením výsledků nedávných strategických změn. Pokud by zveřejněné informace nahrávaly spekulacím o fúzi, titul by si s nejvyšší pravděpodobností prošel zajímavým růstem.

Jen po zveřejnění „neveřejných“ informací agenturou Ansa si UniCredit a Societe Generale připsaly v prvním případě +5,6 %, ve druhém pak více jak 2 %. Později však byly tyto zisky částečně korigovány.

Too-big-to-fail: Deutsche Bank zvažovala fúzi s Commerzbank

Pouze Deutsche Bank? Německé banky jsou na tom mizerně

Newsletter