Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Budoucnost eura? Nakupujte, říká největší rádce boháčů

Zatímco někteří investoři se pozastavují nad budoucností eura, světově největší správce aktiv bohaté klientely UBS Wealth Management naráží na příležitost. Evropskou měnu totiž podle predikce čeká slušná rally.

Doporučení UBS zní jednoduše, nakupujte euro, jelikož je vůči dolaru podhodnocené. Do hry vstoupí i rychleji rostoucí inflace eurozóny. Na co se tedy mohou investoři těšit? Očekávání pracuje s posílením o zhruba 7 % až k 1,150 EURUSD během příštích šesti měsíců. Pro srovnání, odhad agentury Bloomberg za tu samou dobu pracuje s přesným opakem, tedy s propadem do pásma 1,03 až 1,04 dolaru za euro.

První den nového prezidenta. Je „Trump trade“ mrtev?

„Nepředpokládáme, že by dolar natolik zpevnil, jak si ostatní myslí,“ řekl pro Bloomberg Mark Haefele, CIO UBS Wealth Management. „Vzhledem k současným hodnotám kurzu tak nečekáme, že by americká měna výrazněji posílila, jelikož během příštích šesti měsíců bude klíčovým hybatelem primárně Fed, a to ještě před politikou Trumpovy administrativy.“

U americké centrální banky se v dohledné době čeká postupné navyšování úrokových sazeb, zatímco ECB, jak tento měsíc uvedl sám její šéf Draghi, bude pokračovat v nastavené politice beze změn. Na druhou stranu tu máme sílící evropskou inflaci, která se v prosinci vyšplhala až na 1,1 %, tedy nejvýše za více jak poslední tři roky.

„Investoři by si měli začít zvykat na mnohem méně „holubičí“ ECB, stejně tak by měli vzít v potaz i samotné podhodnocení evropské měny vzhledem k dlouhodobému trendu parity kupní síly,“ dodal Haefele. Podle UBS se hodnota fair value eura z hlediska parity kupní síly pohybuje na 1,25 dolarech.

RoklenFx: Co napoví odhad inflace v eurozóně?

Dolar před branami „dokonalé bouře“

Oslabení americké měny předvídá i analytický tým banky Unicredit, který dokonce hovoří o fundamentálně podložené „dokonalé bouři“.

Svou trochou přispěly komentáře ze strany nového amerického prezidenta i ministra financí, ve kterých oba hovořili o příliš silném dolaru poškozujícím domácí ekonomiku. Z dlouhodobého hlediska pak analytici poukazují na nadhodnocení dolaru pramenícího ze srovnání s očekávaným vývojem úrokového diferenciálu.

„Třicetiprocentní posílení dolaru, které započalo v létě 2014 a skončilo na konci 2016, rovněž hovoří o tom, že většina optimismu ohledně vývoje americké měny už byla dávno započtena do její ceny,“ řekl pro server CNBC Vasileios Gkionakis, šéf FX oddělení UniCredit.

Riskantní horská dráha devizových trhů

Výčet pro dolar negativních fundamentů pak uzavírá mylná interpretace vidiny fiskální expanze nové administrativy. Zvýšené vládní výdaje podle Gkionakise sice přispějí k tlaku na růst inflace, ovšem ne nutně na růst produktivity. Pokud pak vezmeme v potaz fakt, že americká ekonomika funguje v prostředí využití všech kapacit a plné zaměstnanosti, i krátká fiskální expanze (do čehož však nespadá představa vyšších infrastrukturních výdajů) by ovlivnila spíše nominální sazby než ty reálné.

„Inflace ze střednědobého hlediska je pro kurz opravdu negativním faktorem,“ řekl Gkionakis. „Pokud se pak nová administrativa slovně snaží o oslabení dolaru, dočkáme se během příštího roku dokonalé bouře.“

A jak jsme na tom dnes? Dolar během dne vykazoval náznaky snahy o zpevnění, ovšem nevydrželo mu to. Vůči euru se tak nachází na 1,075.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter