Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Zmatení kolem Deutsche Bank. Záchrana od vlády přijde?

AKTUALIZOVÁNO – Středa vnesla do spekulací kolem případné (ne)záchrany Deutsche Bank německou vládou ještě více zmatení. Poté, co se v pondělí objevil komentář kancléřky Merkelové o striktním odmítnutí jakéhokoliv bailoutu ze strany státu, dnes se situace obrátila o 180 stupňů. Podle informací týdeníku Die Zeit totiž německá vláda společně s finančními autoritami pracuje na plánu záchrany Deutsche Bank v případě její neschopnosti navýšit kapitál „běžným“ způsobem.

Záchranný plán by byl realizován tehdy, pokud by banka potřebovala dodatečný kapitál, ovšem nebyla by ho schopna sehnat přímo na trhu. Podle Die Zeit by v tomto případě nejhoršího scénáře nastoupila do hry právě německá vláda.

Dle dalších informací však politické vedení země stále doufá, že na takovou situaci vůbec nedojde, a to ani v souvislosti s pokutou 14 miliard dolarů od amerického ministerstva spravedlnosti. Podle týdeníku jsou však zkoumány všechny možné scénáře a jejich potenciální řešení. Jedním z nich je i stav, kdy by banka nebyla schopna rozprodat svá aktiva za takové ceny, které by dostatečně vyplnily kapitálovou potřebu, aniž by došlo na další růst zadlužení.

Deutsche Bank má problém kvůli hypotékám, jde o 14 miliard USD

Tiskový mluvčí banky v návaznosti na to odkázal média na rozhovor CEO Johna Cryana, který tento týden poskytl deníku Bild. V něm šéf společnosti jasně uvedl, že „kancléřku rozhodně nežádal o žádnou pomoc“ a že nic obdobného ani nenavrhoval. Tato slova jsou podle mluvčího i nadále platná.

Po zveřejnění článku v Die Zeit přišel komentář od německého finančního regulátora BAFIN. Ten podle agentury Reuters odmítl, že by pracoval na jakémkoliv záchranném plánu. Ještě později se vyjádřilo i samotné německé ministerstvo financí, které rovněž informace týdeníku dementovalo.

Akcie Deutsche Bank v návaznosti na informaci o možné záchraně vzrostly o více jak 2 %. Poté však došlo na jistou korekci (k +1 %) s tím, jak investoři zpochybnňvali jejich pravdivost. Aktuálně titul opět roste, a to o více jak 2,6 %.

Co stojí za těmito zisky, když informace o možném bailoutu byly oficiálně označeny za nepravdivé? Zmínit je možné oznámení z dnešního rána, ve kterém Deutsche Bank uvedla, že prodá svou britskou pojišťovnu Abbey Life Insurance skupině  Phoenix Group Holdings za 935 milionů liber. Takto získané zdroje by měly bance pomoci ve snaze o navýšení kapitálového polštáře. Stejně tak jde o důkaz toho, že se Deutsche postupně zbavuje svých divizí „nejádrového“ byznysu.

Vliv na dnešní růst má rovněž i zvyšující se spekulace, zda již pád titulu nebyl dostatečný na to, aby investoři mohli opětovně nakupovat. V tomto směru stojí za zmínku tweet Ygita Buluta, který působí jako ekonomický poradce tureckého prezidenta Erdogana. Podle něj by turecký státní fond měl zvážit, zda není ten správný čas nakoupit akcie německé banky za aktuálně férovou cenu.

Obecně mezi investory panuje názor, že současná situace Deutsche Bank nikterak nepřipomíná září 2008 a stav americké investiční banky Lehman Brothers, která stála u zrodu poslední finanční krize. Toto přirovnání ostatně není žádnou novinkou. Největší německá banka byla k „Lehmanům“ přirovnávána/srovnávána již mnohem dříve.

Je Deutsche Bank Lehman Brothers?

Newsletter