Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Kdo zachrání ropný trh? Že by rusko-saudská koalice?

AKTUALIZOVÁNO – Ceny ropy dnes rostou. Proč? Jedním z fundamentů může být oslabující dolar, mnohem větší sílu však bude mít nová koalice, která se dnes zformovala na summitu zemí G20. Kdo tedy bude zachráncem ropných trhů? Dost možná Rusko a Saúdská Arábie.

Během dnešního dne obě zmiňované země vydaly společné prohlášení o spolupráci, jejímž cílem je stabilizace cen ropy. Oba regiony se zavázaly k tomu, že zformují speciální skupinu, která bude monitorovat ropný trh, na základě čehož bude vypracovávat doporučení ohledně stabilizace cen a zajištění investic do ropného průmyslu. Podle informací serveru CNBC se první sezení koalice bude konat již příští měsíc.

Za ruskou stranu se k nové spolupráci vyjádřil ministr pro energetiku Alexandr Novak. Podle něj je založení nové koalice „historickým momentem“ vztahů členů a nečlenů Organizace zemí vyvážejících ropu. Na otázku, jakým způsobem je možné stabilizovat trh s ropou, pak odpověděl, že jednou z možností je zmrazení těžby.

Na druhou strnu, jeho saúdský kolega Chálid Fálih uvedl, že zmrazení těžby není nutné. Stav ropného trhu s podle něj zlepšuje, což potvrzuje i cenový vývoj.

Pokusů o zpomalení tempa ropné produkce již bylo několik. Pravdou je, že, především v první fázi propadu cen ropy, byla brzdou sama Saúdská Arábie, která zmrazení odmítala ve snaze udržet si co největší podíl na ropném trhu. O něco později se činily i jiné státy. Jmenovat je možné například Írán, který se v únoru odmítl zúčastnit jednání Saúdské Arábie, Ruska, Kataru a Venezuely o možném omezení těžby.

Oznámení o nové spolupráci přišlo jen pár dnů před neformálním sjezdem zemí OPEC, který se bude konat tento měsíc v Alžírsku. Ten formální pak proběhne v říjnu, a to již tradičně ve Vídni.

V návaznosti na dnešní událost si Brent připisuje +0,73 % až na 47,17 USD/barel. WTI pak +1,06 %, což odpovídá 44,91 USD. pravdou však je, že tato čísla jsou o poznání nižší, než jsme byli svědky hned po oznámení spolupráce.

Šance na úspěch? Žádná není

Pravdou je, že nová spolupráce nevzbuzuje zrovna pozitivní ohlas. Někteří analytici jsou přesvědčeni o tom, že jde pouze a jen o „kosmetickou“ záležitost, která na trh z dlouhodobého hlediska nebude mít žádný vliv.

„Spolupráce Ruska a Saúdské Arábie je bez šance,“ řekl pro CNBC Eugen Weinberg, šéf oddělení komodit německé Commerzbank. „Je evidentní, že jde pouze o papírovou koalici, jelikož kooperace mezi těmito zeměmi je prostě nereálná.“

Ještě skeptičtější je Fereidun Fesharaki, zakladatel konzultantské společnosti FACTS Global Energy, která se zaměřuje na energetiku. Podle něj je nová dohoda pouze trikem, který má alespoň krátkodobě zvýšit ropné ceny.

„Fundamenty se se zmrazením těžby nezmění,“ přepisuje expertova slova CNBC. „Saúdové zvýšili svou produkci na 10,7 milionů barelů denně, přičemž během jednoho dne je země schopná navýšit těžbu o 200 až 300 tisíc. Oblíbenou praktikou v tomto případě tedy je zvýšení produkce a až poté zahájení jednání o možném zmrazení. Trhy jsou pak natolik hloupé, že to považují za pozitivní zprávu.“

 

Newsletter