FinTech Daily: Umění a blockchain, Mastercard a „selfie“

Blockchain podpoří umělce. JP Morgan neutajila zkušební verzi nové platební linky. Mastercard se blíží k finiši „selfie“ plateb.

Blockchain zachraňuje umělce

Jednou z oblastí, kde je možné efektivně zužitkovat technologii blockchain, jsou média. Profese jako je spisovatel, fotograf či hudebník se s dynamickou expanzí digitalizace světa potýkají s problémem porušování autorských práv, což se ve výsledku projevuje na jejich konečných příjmech. To by se však mělo díky blockchainu a jeho schopnosti určení původu a identity změnit.

Nově se touto otázkou zabývá startup Mediachain, který si klade za cíl vytvořit distribuovaný systém metadat, který by zahrnoval především umělecká díla. Autor jednoduše zaregistruje svůj výtvor do protokolu a připojí k němu veškeré potřebné informace, včetně těch o své osobě a data vzniku práce. Následně se tento „celek“ zařadí do systému fungujícího právě na bázi blockchainu. 

Medichain se tak jako první zaměřil na síť sdílení obrázkových souborů, u kterých jsou napevno stanovená veškerá identifikační data. Zároveň je možné v systému jednotlivá díla a autory zpětně dohledávat.

„S možností „kopírovat“ a „vložit“ jsou obrázky nejzranitelnějším typem sdíleného média. Většina těchto souborů je používána online, což ztěžuje jejich autorům možnost z nich profitovat. Mediachain jakožto globální databáze autorských práv by tento problém měla vyřešit,“ popsal svůj projekt Denis Nazarov, zakladatel startupu Mine, pod který Mediachain spadá.

Nově vznikající systém by tak fungoval v podstatě jako Instragram, ovšem s tím, že ke každému repostovanému dílu budou připojeny veškeré informace o jeho původu a autorovi. Postupně by tak mohla nakonec vzniknout všeobecná platforma zahrnující nejen obrázky, ale rovněž i videa a hudbu, jako tomu je u služeb Netflix a Spotify.

JP Morgan a linka Londýn – Tokyo

U blockchainu ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát se však přesuneme do oblasti financí, kde do éteru unikla informace o tom, jak jedna z nejznámějších amerických bank testuje platební systém založený právě na technologii bitcoinu.

JP Morgan je považována za největší americkou banku. Už jen proto se nelze divit, že ani ona nezůstává pozadu a postupně prozkoumává vody nových technologií. Dle informací serveru Wall Street Journal rozjeli „Morgani“ dolarovou platební linku mezi Londýnem a Tokiem fungující na bázi blockchainu. Projektu se v rámci zkušební verze účastní více jak dva tisíci subjektů. Cílem je vytvořit systém měnového vypořádání, který by byl nejen rychlejší, ale především bezpečnější.

Uniklá informace je v případě JP Morgan lehce paradoxní, jelikož to byl právě její CEO Jamie Dimon, kdo ještě před nedávnem nepronesl na adresu bitcoinu jediné pozitivní slovo.

Mastercard a platba úsměvem

Možnosti jak platit účty se postupně rozšiřují. Největší expanze je pozorována v oblasti mobilních plateb, kde se angažuje i společnost Mastercard. Centrem jejího zájmu je vytvoření aplikace umožňující platbu pomocí selfie.

Samotný projekt byl představen už během minulého roku, dnes už ovšem firma hlásí, že díky pozitivním odezvám v rámci testování se v blízké době dočkáme jejího vypuštění. To bude probíhat prostřednictvím speciální aplikace, do které uživatelé zadají informace o platební kartě a platbě samotné a posléze se vyfotí. Během pořizování snímku bude nutné, aby plátce mrkl, čímž se tak potvrdí, že nejde pouze o přiloženou fotografii, ale že platbu provádí oprávněná osoba.

Faktem je, že selfie bude vyžadována jen v některých případech vzhledem k prováděné platbě. Mastercard tak bude muset disponovat všemi informacemi, a to i o tom, kde se nacházíte a odkud bude kupované zboží odesláno.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter