Unipetrol vykázal zisk 1,6 miliardy korun. Kolik mu vzal výbuch v Záluží?

AKTUALIZOVÁNO: Petrochemická skupina Unipetrol dosáhla ve třetím čtvrtletí roku čistého zisku 1,58 miliardy korun při zisku před zdaněním tři miliardy korun. Tržby klesly na 29,45 z 33,98 miliardy korun před rokem. Překonat dopad srpnového výbuchu a požáru etylénové jednotky v Záluží mu pomohl vývoj ekonomiky a vyšší meziroční prodeje rafinérských produktů, včetně sítě čerpacích stanic Benzina. Kvartální ušlý zisk v souvislosti Záluží, který není pojištěn, Unipetrol odhadl na 1,6 miliardy korun a obnovení provozu etylénové jednotky na červenec 2016, plného provozu pak v říjnu roku 2016. Akcie Unipetrolu v reakci na tato oznámení na pražské burze ztrácejí necelé procento.

„Dopady mimořádné situace v Záluží na výsledky společnosti se podařilo mimo jiné zmírnit díky spolupráci s majoritním akcionářem PKN Orlen, s jehož pomocí jsme zajistili dodávky některých surovin a produktů,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. „Situace v místě nehody je zcela stabilizovaná a bezpečná, zařízení bylo kompletně inertizováno od zbylých uhlovodíků. Nadále pro nás prioritou zůstává bezpečnost. Budeme na ni klást maximální důraz a to jak během opravných prací, tak během následného najíždění výrob,“ dodal Świtajewski.

V souvislosti s havárií etylénové jednotky společnost v rámci výsledků za třetí čtvrtletí roku 2015 zaúčtovala jednorázový odpis odhadovaného poškození majetku ve výši 597 milionů Kč (zůstatkové účetní hodnoty).

Unipetrol má sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu. Firma odhaduje, že ušlý zisk, na který se nevztahuje pojištění přerušení provozu, bude ve třetím čtvrtletí činit přibližně 1,6 miliardy Kč.

mil. CZK 3Q 15 3Q 15 konsensus 3Q 14 Meziroční změna Rozdíl od konsensu
Tržby 29 452 29 200 33 975 -13% 1%
EBITDA 2 471 2 293 1 926 28% 8%
EBIT 1 975 1 795 1 426 38% 10%
Čistý zisk 1 582 1 452 1 399 13% 9%

K obnovení částečného provozu etylénové jednotky (na úrovni 65 %), včetně související petrochemické výroby a zvýšení využití kapacity litvínovské rafinérie, by mělo dojít v červenci 2016. Standardní provoz etylénové jednotky při maximálním využití kapacity je velmi hrubě odhadován na říjen roku 2016.

„Ačkoli výsledky za 3. čtvrtletí mírně překonaly odhady trhu, velmi negativně vnímáme informace ohledně důsledků požáru etylénové jednotky. Celková škoda z pohledu provozního zisku se očekávala v řádech miliard, ovšem s tím, že bude jednotka spuštěna nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2016. Posunutí tohoto termínu až na říjen roku 2016 zasáhne velmi výrazně další výsledky Unipetrolu, jelikož se nacházíme v období, kdy je makroprostředí pro společnost velmi příznivé, petrochemická marže je rekordní a rafinérské marže se drží na několikaletých maximech. Očekáváme negativní reakci trhu,“ komentuje výsledky analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková.

Unipetrol: Jak moc zasáhl do 3Q výsledků požár v Záluží?

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost ve třetím čtvrtletí roku 2015 vykázala provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 2,719 miliardy korun. Výsledku segmentu pomohly meziročně vyšší prodeje rafinérských produktů a nižší cena ropy, která způsobila meziročně výrazně vyšší marže na rafinérských produktech. Kombinovaná petrochemická marže dosáhla rekordní výše 942 EUR/t. Na druhou stranu společnost zaúčtovala jednorázový odpis poškozeného majetku (-597 milionů korun) právě v souvislosti s mimořádnou událostí v Záluží ze dne 13. srpna.

V rafinérské části segmentu downstream bylo ve třetím čtvrtletí roku 2015 dosaženo objemu zpracované ropy 1,840 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 34 %, zejména díky větší rafinérské kapacitě po převzetí podílu Eni v České rafinérské na konci dubna. Využití rafinérských kapacit v souvislosti s mimořádnou událostí v Záluží kleslo na 85 %. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 43 % na úroveň 1,679 mil. tun.

Výsledky petrochemické části segmentu downstream byly nejvíce ovlivněny mimořádnou situací na zařízení etylénové jednotky. Ta je v jejím důsledku od 13. srpna odstavena. Prodejní objemy petrochemických produktů tak meziročně klesly na 332 tis. tun (-26 %). Postupně Unipetrol v litvínovském závodě v omezeném rozsahu obnovil výrobu polymerů – polyetylén a polypropylén – a to díky externím dodávkám vstupních surovin etylénu a propylénu, jež jsou za normálních okolností produkovány právě etylénovou jednotkou v litvínovském závodě.

Maloobchodní segment zaznamenal ve třetím čtvrtletí roku 2015 velmi dobrou úroveň provozního zisku EBITDA LIFO 283 mil. korun. Pozitivně se do výsledku maloobchodního segmentu promítly zejména lepší palivové marže. Meziročně se podařilo v síti Benzina zvýšit objem prodaných paliv, s ohledem na aktivity společnosti v oblasti prodeje a marketingu, nižší cenovou hladinu vyvolanou poklesem ceny ropy a oživení tuzemské ekonomiky. Dalším pozitivním faktorem byly i vyšší prodeje nepalivového segmentu. Společnost Benzina meziročně zvýšila svůj tržní podíl na 15,3 %.  

Mateřské skupině Unipetrolu a největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 48 procent na 795 milionů zlotých, zhruba pět miliard korun. K růstu přispěly vyšší rafinérské marže, výsledky ale zaostaly za očekáváním analytiků. Důvodem je zejména přecenění zásob. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk až 1,05 miliardy PLN. Konsolidované tržby se snížily o 19,5 procenta na 23,46 miliardy PLN, překonaly však očekávání. Provozní zisk pak stoupl o 15 procent na 1,15 miliardy PLN. PKN Orlen provozuje šest rafinérií v Polsku, České republice a Litvě. Firma má také těžební aktivity v Polsku a Kanadě.

Newsletter