Donald Trump jako zhouba evropských bank?

Není to tak dávno, co se evropské banky, alespoň na oko, otřepaly z předešlých problémů, a hned jsou tu další. Konkrétně se jedná o dnešní vítězství Donalda Trumpa, které finančním společnostem starého kontinentu dost možná znesnadní nejeden pokus o znovuzískání důvěry investorů. Nebo ne?

Nejvíce spekulovaným jménem je německá Deutsche Bank. V jejím případě se hovoří především o pokračování vyjednávání s americkým ministerstvem spravedlnosti, které na ni uvalilo pokutu 14 miliard dolarů za pochybné obchody z krizového roku 2008. Celá tato kauza započala pod taktovkou Obamovy administrativy, s výměnou prezidenta je však nejisté, jak dlouho bude celý proces nadále pokračovat a v jakém duchu se vůbec ponese. V návaznosti na to sledovaný titul během rána klesl o více jak 3,5 %.

Pravdou je, že v případě největší německé banky se hovoří i o možné úlevě. Byla to právě Obamova administrativa, která na Deutsche uvalila zmiňovanou pokutu a v jejíž činnosti měla pokračovat Hillary Clintinová. S nástupem Trumpa by však celá situace mohla ve výsledku vypadat úplně jinak, a to ve smyslu mnohem benevolentnějšího vyjedávacího přístupu ze strany amerických úřadů.

Obdobně jako Deutsche na tom byla v ranních hodinách i italská banka UniCredit, která padala až o 3 %. Zvolení Trumpa v jejím případě představuje možnou překážku, která by mohla znepříjemnit snahu o navýšení kapitálu. Byť není „Uni“ považována za nejzkaženější část italského bankovního sektoru, i přesto poměrně naléhavě potřebuje dodatečné zdroje. Právě ty by ji totiž umožnily vybudovat co největší bezpečnostní polštář pro případ problémů italského finančního segmentu, spojených s nejvyšší pravděpodobností s objemem nesplacených půjček.

Jak zachránit nejstarší banku světa? První „škrty“ na scéně

Největší ranní propad, a to o více jak -6 %, byl pozorován u španělské BBVA. Investoři se titulu začali hromadně zbavovat vinou poměrně silné expozice banky v mexické ekonomice. Vzhledem k tomu, že se peso během dneška propadlo na rekordní minima a že Trumpovo vítězství je pro tamní hospodářství všeobecně vnímáno jako silně negativní, mohly by se tyto „mexické záležitosti“ stát rozbuškou dalších problémů.

Trump vypálil Hillary rybník. Stejně tak i investorům – optimistům

Banka HSBC během dnešního dopoledne odepisovala více jak 2 %. Analytici v tomto případě poměrně výrazně zpochybňovali její schopnost podpořit dlouhodobé dividendové plány, které pracují s přesměrováním miliard dolarů z americké pobočky směrem k těm v Evropě a Asii.

Výčet postupně uzavírá pro-asijsky orientovaná společnost Standard Chartered, která spadla o -2,2 %. Dále pak britská Barclays, která v poslední době prezentovala především svou snahu o mnohem hlubší transatlantickou spolupráci Spojeného království a USA. V jejím případě jsme byli svědky provtního poklesu až o -1,7 %.

To, co by evropské banky mohlo nejvíce zasáhnout, je vyjma výše zmíněného i fakt možného (dalšího) pozdržení navýšení amerických úrokových sazeb. Negativní dopady by rovněž mohly být pozorovány v už tak dost skomírající oblasti investičního bankovnictví.

Pravdou však je, že v průběhu dne se akcie většiny zmiňovaných bank (například Deutsche, Standard Chartered, Barclays) přehouply zpět do plusových hodnot. Na ty hlavní dopady Trumpovy administrativy si tak budeme muset počkat až po jeho inauguraci, jelikož prozatím se zdá, že se investoři ze své prvotní paniky dostatečně uklidnili.

Dvojí metr stress testů. Deutsche Bank s ECB oklamaly investory

Newsletter