Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

„Strach a panika“: Nejprudší pád trhů v Asii od finanční krize 2008

Propad čínského akciového indexu Hang Seng o 9 %, akcií v Šanghaji o 6 %, japonských akcií o 3 %! Tak vypadá nejprudší propad asijských akcií od finanční krize v roce 2008. Ze svých maxim z půlky června ztrácejí indexy čínských burz přes třetinu hodnoty a jejich pád je novou hrozbou pro druhou největší světovou ekonomiku. Situace v Číně se přenesla na další asijské trhy a ovlivní obchodování v Evropě a později ve Spojených státech. Pražská burza oslabuje o 0,7 %. Náladu investorů krom Asie podrývá nejistota ohledně řecké krize.

Ranní data z čínské ekonomiky ukázala, že prodeje aut v zemi poprvé za poslední více než dva roky klesly. Čína zakázala státem kontrolovaným společnostem, aby vstupovaly na akciový trh s jakoukoli další akciovou emisí a podle informací od zdrojů Bloomberg zasáhla na akciovém trhu na podporu jeho stability částkou více než 500 miliard jüanů. Centrální banka přislíbila akciovému trhu další podporu. „Strach a panika,“ charakterizoval náladu na čínském akciovém trhu Michael Every, stratég Rabobank v Hong Kongu pro Bloomberg.

„Iracionální prodeje a panika.“ Neobchoduje 1300 titulů!

Čínská komise pro regulaci cenných papírů dnes uvedla, že zaznamenala výrazný nárůst „iracionálních prodejů“ akcií. Dodala, že úřady poskytnou makléřským firmám, které půjčily investorům na nákupy akcií velké množství peněz, dostatek likvidity, aby byly schopny zmírnit na trhu „atmosféru paniky“.

Čínské akcie ovládl medvěd. Co bude dál?

Centrální banka sdělila, že podpoří stabilitu na akciovém trhu a bude situaci „pozorně monitorovat“. Propad cen akcií přiměl Peking v minulých dnech k řadě opatření na podporu trhu, včetně embarga na vydávání nových akcií či snížení úrokových sazeb. Na čínských burzách bylo pozastaveno obchodování s více než 1300 emisemi! Podle čínských médií přerušilo obchody s akciemi, nebo se k tomu chystá, více než polovina čínských firem obchodovaných na burze.

Goldman Sachs nepřechází optimismus…

Otřesy čínského akciového trhu nechávají v klidu investiční banku Goldman Sachs. Ta dnes potvrdila svůj výhled pro index CSI 300, ve kterém počítá s růstem o 27 procenta na ročním horizontu! Vládní opatření posílí důvěru investorů a měnové zásahy oživí ekonomický růst Číny. Dluhové investice do akcií nejsou tak mohutné, aby vyvolaly pád trhu, tvrdí Goldman Sachs v dnešní analýze s dovětkem: „Není to ještě bublina“. Goldman Sachs upozorňuje, že zatímco v roce 2007 obchodoval index na 40násobku zisků, dnes je to 17násobek.

Poznámka směrem k důvěře drobných investorů je ale u čínských akcií zásadní. 90 milionů individuálních čínských investorů totiž drží ve svých rukou zhruba 80 procent akciového trhu. Co bude následovat při vyvolání davové paniky, si lze snadno představit.

Propad odstartovala série akciových emisí

Výprodej na čínském trhu odstartoval poté, co se indexy od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

Stratégové k propadu trhů v Asii: Dům z karet se bortí

K zahájení výprodeje přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Propad za poslední tři týdny už smazal většinu zisků předešlých osmi měsíců.

Burzovní krach by mohl mít nepříznivé dopady na celou čínskou ekonomiku, která v poslední době postupně oslabuje. Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. V letošním prvním čtvrtletí rostla ekonomika už jen o sedm procent.

Newsletter