ČNB brzdí vidinu vyšších sazeb, evropské QE a nulové sazby překážkou

Pokračující kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky (ECB) a nulové sazby ve většině vyspělých zemí představují pro Českou národní banku značné omezení. Předčasné zvyšování úrokových sazeb by vedlo ke zvýšení rozdílu mezi tuzemskými sazbami a sazbami v eurozóně, což by přineslo zvýšení tlaku na posílení koruny. A to by se promítlo do inflace. Pro časopis Bankovnictví to uvedli viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík a ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB Jan Frait. Koruna aktuálně oslabuje k 26,05 EURCZK.

„Prognózy ČNB sice indikují, že sazby by se mohly zvyšovat již ve druhé polovině letošního roku, ale vždy je nutné vyhodnocovat souhrnné působení kurzu a úrokových sazeb,“ uvedli bankéři. Při nastavování makroobezřetnostní politiky je zároveň žádoucí pracovat s předpokladem, že v současném globálním prostředí nemusí ani nárůst měnověpolitických sazeb vést ke zvýšení výnosů aktiv s delší splatností, jež jsou základem pro určování úrokových sazeb z úvěrů.

ČNB v červnu zveřejnila 13. Zprávu o finanční stabilitě. Bankovní sektor si podle ní zachovává vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům. K tomu přispívá zejména poměrně vysoká kapitálová vybavenost, stabilní zdroje financování a dostatečný polštář ve formě rychle dostupné likvidity.

Zpráva však upozornila na některé trendy, které mohou v delším horizontu domácí bankovní sektor oslabovat. Nejvýznamnějším zdrojem rizika pro stabilitu domácího bankovního sektoru je v současnosti pokračování roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení.

Newsletter