Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Co se skrývá za poklesem akcií ČEZ?

Tuzemská energetika ČEZ uzavřela rok 2014 s čistým ziskem 29,5 miliardy korun, celoroční zisk meziročně klesl o 23 %. Akcie reagovaly růstem o více jak procento k 638 korunám. Jednalo se o zprávu z 3. března. Negativně do loňského výsledku firmy promluvil pokles cen elektřiny (-6,6 mld. Kč do EBITDA), loňská teplá a suchá zima. Zdravě uvažující investor si pokládá otázku, zda-li se jedná o systematický pokles nebo o sezónní vlivy.

Výhled v následujícím období se psal pozitivní, ČEZ by měl snižovat náklady a má letos v plánu snížit náklady o 4,9 miliardy korun. Na první pohled hezká čísla, ale systematický pokles cen silové elektřiny nezastavily větší giganty jako je RWE a E.ON, ČEZ bohužel reaguje s mírným zpožděním na cenu, a tudíž jsme se až nyní dostali pod výraznější prodejní tlak. Německé energetiky E.ON a RWE například v jednom z posledních dní odepsaly téměř 10 %!

Alarmující je i důvod, vyšla totiž zpráva z tamního ministerstva průmyslu, že firmy nemají dostat prostředků na náklady, které jsou spojené s uložením jaderného odpadu po uzavření atomových elektráren. Peněžní prostředky sahají až do výše 30 miliard EUR. Jen pro představu, německá energetika E.ON má tržní kapitalizaci 15,8 miliardy EUR, RWE pak 7,3 miliardy EUR.

Dlouhodobý pokles komodit umocněný sílícím dolarem, včetně silové ceny energie, může způsobit další zvýšený tlak na pokles. Může docházet sice k mírným utlumením, ale trend je nyní jasně dán, především pak u německých energetik, bohužel pro investory ČEZ, management může tlumit poklesy dividendou, snižováním nákladů a dalších povzbudivých údajů. Neovlivní však cenu silové elektřiny na trhu a situaci na dolaru (viz graf).

Všimněme si na grafu žlutě vyznačeného kruhu, který definoval supportní úrovně. Akcie E.ON i RWE ho již dávno prorazily, ČEZ zatím vyčkává. Jaká je ta podpůrná úroveň? 427 korun! Nejedná se o žádné doporučení se akcií zbavovat, jedná se pouze o indikativní náhled a upozornění na pár faktů, které hrají negativně do noty ČEZu. Ve fotogalerii k článku přikládám také historický pohled (viz graf), jakým jsem ČEZ vnímal, jedná se pouze o subjektivní názor autora, nikoliv o investiční doporučení.

Finální vlna 4 a resistence činila kolem úrovně 666, skutečná cena byla pak 663 Kč, poté následoval prudký pokles.

TIP: Pro více informací můžete kontaktovat makléře Roklen360 Radka Pavlíčka na telefonním čísle 777217375

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter