Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Peklo řeckých slibů – co a do kdy musí splnit

Zásadní je obnova důvěry v řecké představitele a instituce jako podmínka budoucího záchranného programu z evropského záchranného mechanismu ESM, stojí v úvodu oficiální zprávy, shrnující závěry Summitu lídrů eurozóny. Obsahem je jednoduché: co a do kdy musí Řecko splnit.

Pokud Řecko dohodnuté podmínky splní a neprodleně začne s uváděním reforem do praxe, může na tři roky počítat s novým záchranným programem Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) ve výši několika desítek miliard eur (hovoří se celkem o řádově 85 miliardách eur). K novým penězům z ESM se Atény zřejmě dostanou až za několik týdnů. Do té doby bude řešena krátkodobá překlenovací půjčka ve výši několika miliard eur, například z původního záchranného fondu eurozóny EFSF.

Řecko musí podobnou žádost, jako k ESM, předložit také Mezinárodnímu měnovému fondu. Je to podmínkou k tomu, aby peníze pro Řecko uvolnil ESM.

Do této středy 15. července musí Řecko přijmout opatření k zefektivnění výběru DPH a rozšíření daňové báze, která umožní vyšší výběry daně. Ve stejném termínu musí přijmout kroky k udržitelnosti penzijního systému. Věřitelé požadují, aby byla po právní stránce zajištěna nezávislost řeckého statistického úřadu ELSTAT. Ten sestavuje a publikuje statistiky o vývoji řecké ekonomiky.

Do 22. července pak závěry Summitu po Řecku požadují reformu civilního soudnictví v zemi tak, aby systém zrychlil a zlevnil svůj provoz. Dokument žádá také převzetí rámce EU pro ozdravné postupy a řešení krizí úvěrových institucí.

ONLINE: Tvrdá dohoda. Řecko čeká politické zemětřesení

Závěry Summitu eurozóny připouštějí výrazné zhoršení řecké ekonomiky a fiskální pozice Řecka za poslední rok – a vůči tomu požadují reformy:

V oblasti důchodové reformy, do které zasáhl řecký ústavní soud a některé kroky fakticky zastavil, požadují věřitelé po Řecích kompenzace, které tato rozhodnutí soudu vyváží.

Dokument také po Řecku požaduje, aby přijalo opatření na trhu se zbožím podle doporučení OECD. Půjde o úpravu otevírací doby včetně nedělního prodeje, zvláštní úpravy v oblasti farmacie, pekárenství či mlékárenství a o otevření trhu u klíčových profesí, například lodní přepravy.

V oblasti energetiky požaduje dokument po Řecku privatizaci provozovatele přenosových sítí ADMIE a to v případě, že země nevymyslí jiné cesty, jak dosáhnout otevření konkurence – ovšem odsouhlasené věřiteli.

Na konec dokumentu přicházejí zásadní kroky: Dokument požaduje kroky k posílení finančního sektoru a opatření proti nespláceným úvěrů.

Nad rámec všech těchto opatření musí Řekové postavit nový privatizační program, jehož součástí bude vytvoření nezávislého fondu a o něho převedení řeckých aktiv. Nezávislý fond má tato aktiva zpeněžovat cestou privatizace a výnosy z něj používat na úhradu řeckých dluhů, zejména nové pomoci z fondu ESM, a rekapitalizaci řeckých bank. Cílem je získat 50 miliard eur, z čehož má polovina prostředků sloužit právě na ozdravění bank, zbytek po jedné čtvrtině celku na snížení řeckého zadlužení vůči HDP a na investice.

Fond má být založen v Řecku a řízen řeckými státními orgány – ale za dohledu evropských orgánů.

Třešnička na konec: Do 20. července dokument požaduje předložit první draft projektu depolitizace řecké státní správy a to po projednání s institucemi.

Grexit nebude. Řecko ztratí kontrolu nad majetkem za miliardy

Řecko kapitulovalo. Prý se z něj stává „německý protektorát“

Newsletter