Pikora k ČNB: Pár měsíců přesvědčování, pak prudký zlom

Do bankovní rady ČNB nevede cesta skrze podporování intervencí. I proto je pravděpodobné, že v příštím roce nastane prudký zlom a intervenční režim bude (nečekaně) opuštěn, říká v rozhovoru Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance, který se profiluje jako kritik zásahu do kurzu koruny. Jaké hlavní důvody ho k tomu vedou? Koruna má k posilování fundamentální důvody, přispívají ale i spekulanti. Co se rétoriky ČNB týče, zásadní změnu čekejme až příští rok, říká populární ekonom.

R24: ČNB musela k obraně kurzového závazku potvrzeně jednou, nepotvrzeně opakovaně, vstoupit na trh. Jaký scénář očekáváte – vytrvá, nebo si rostoucí četnost zásahů při bránění kurzového závazku vynutí změnu v nastavení měnové politiky?

Myslím, že z čistě technického pohledu není problém, aby ČNB hájila hladinu 27,00 CZK/EUR několik let. Není problém prodávat koruny a nafukovat devizové rezervy. Spíš čekám změnu ze dvou netechnických důvodů.

Zaprvé, původní argument, že se musíme bránit deflaci, už neplatí. Inflace už roste a roste dvakrát rychleji, než ve své prognóze čekala ČNB. K tomu ekonomika roste o 4 %. Deflace se tedy bát nemusíme. Inflace směřuje ke svému cíli. Díky tomu může ČNB mnoho lidí zaskočit a říct, že s intervencemi končí mnohem dříve, než původně avizovala. Zkrátka model ČNB nepočítal s tak rychlým růstem cen a ekonomové až moc spoléhají na modely.

Zadruhé, intervence jsou politicky nepopulární. Podívejte se, kolik lidí nejprve s intervencemi souhlasilo, a když pochopili, že do bankovní rady ČNB nevede cesta skrze podporování intervencí, jsou najednou proti. Bankovní rada zažije v příštím roce zásadní obměnu. Ten, kdo chce zůstat nebo chce nastoupit do ČNB, musí být proti intervencím. Počet těch, kteří je budou hájit, proto musí logicky klesat. Časem to budou mezi lidmi z oboru jen ti lidé, kteří vědí, že v ČNB už nemají žádnou šanci.

Sečteno a podtrženo, počítám s tím, že se nás ČNB bude snažit ještě pár měsíců přesvědčit, jak to chytře s intervencemi vymyslela, a pak najednou během roku 2016 přijde prudký zlom a intervence budou nečekaně opuštěny. Trh a média budou nekonzistencí výroků bankéřů opět zaskočeny. Nějaké ekonomické vysvětlení se vždy najde, ale v pozadí bude stát politika.

R24: Jak se díváte na samotný zásah koruně a jeho oprávněnost? Jak v listopadu 2013 při argumentu zejména deflace, jak dnes?

Argumentaci jsem vždy rozuměl, ale nikdy jsem ji nepřijal. Od prvního dne ČNB kritizuji ze tří důvodů:

Zaprvé ČNB s trhem špatně komunikovala. Snad stokrát varovala, že by mohla intervenovat. Jenomže tím to bylo podobné jako s tím pasáčkem, co křičel: „Pozor, jde vlk!“ Když to vykřikl stokrát, nikdo mu už nevěřil, a když vlk přišel, nikdo ho nečekal i přes křik pasáčka. ČNB prostě neumí komunikovat. Nehledě na to, že když už komunikuje špatně, tak neměl být skok v kurzu tak dramatický. Já jsem proti prudkým změnám kurzu. To ekonomice neprospívá.

Má druhá kritika směřuje k tomu, že si nemyslím, že je v ekonomice někdo, kdo by uměl říct, jaký kurz je pro ekonomiku vhodný. Ani ČNB to neumí. Kdyby to uměla, tak nastavila kurz tak, že už dnes plní inflační cíl – a to neplní. Kdyby byla ČNB klasickou komerční bankou a bankovní rada jejím představenstvem, tak už bylo představenstvo odvoláno za neplnění cíle. A protože správně nastavit kurz neumí nikdo, tak by nikdo do kurzu neměl zasahovat. Léta nám ČNB vysvětlovala, že nemůže měnit trendy kurzu, že intervencemi může bojovat jen proti dočasné nestabilitě kurzu. Tuto tezi podle mě neměla nikdy opouštět, protože nyní přijdou problémy, až intervenční režim opustíme. Trochu se mi zdá, že o to se bankovní rada nestará, protože to už budou pánové odpovědní za intervence v „důchodu“.

Má třetí kritika je v tom, že ČNB dlouhodobě poškozuje českou ekonomiku. Slabý kurz nám nyní krátkodobě pomáhá v tom, že máme vyšší průmyslovou výrobu, vyšší exporty a nižší nezaměstnanost. Dlouhodobě ale vede k tomu, že jsou pro nás dražší technologie. My zaostáváme a podporujeme skladbu ekonomiky v tom, aby byla zaostalou montovnou pro západní Evropu. Už nyní máme málo vývoje a patentů, ale díky slabé koruně to bude ještě horší. Dlouhodobě tak zůstaneme za Německem zaostalí a budeme na dovolené u Jadranu stále chudí příbuzní. Silnější koruna by nás donutila modernizovat strukturu ekonomiky.

R24: Díváte se na posilování koruny jako na spekulaci? Nebo má tomuto vývoji fundamentální důvody? Jaké?

Myslím, že v pozadí stojí oboje. Když vidíte ekonomiku, která roste nejrychleji v regionu, má ohromný přebytek zahraničního obchodu, je považovaná za stabilní zemi s dobrým ratingem, výnosy dluhopisů srovnatelnými s německými a inflací postupně směřující k cíli, tak je pochopitelné, že jí investoři věří. Fundamentálně by měla být koruna podstatně silnější. Všichni jen čekají, až ČNB skončí s nesmyslnou politikou intervencí, takže vlastně už spekulují. Spekulace i fundamenty tak z dlouhodobého pohledu povedou k posílení koruny. A to posílení bude z pohledu několika let zásadní.

R24: Dojde podle Vás ze strany ČNB na další nestandardní nástroje? Diskutovány jsou zejména záporné sazby…

Je možné, že se někteří lidé pokusí obhájit neobhajitelné a přijdou i s dalšími nesmysly. V každém případě já jsem proti. Intervence i záporné sazby nejsou pro ekonomiku přirozené. Oboje je špatně. Nicméně jak říkám, inflace směřuje k cíli, není nutné nějak stupňovat politiku. To, že je nyní kurz na 27,10 a ne na 27,50 CZK/EUR, není pro desinflančí tlaky zásadní, protože zároveň s tím koruna oslabila k dolaru, za který nakupujeme suroviny.

R24: Hrozí podle Vás při ukončení intervencí v ČR švýcarský scénář?

Doufám, že ne. Předpokládám, že ČNB ví, že nejlepší je učit se z cizích chyb. Švýcarsko je příkladem toho, že intervence nikam nevedou, a že když už se použijí, tak je nutné kurz uvolňovat postupně. Předpokládám, že ČNB neřekne, že s intervencemi končí, ale řekne, že od toho a toho data akceptuje kurz silnější než 27,00, ale zároveň nesmí být kurz silnější než třeba 26,50 CZK/EUR. Takto v několika krocích intervenční režim opustí. To může být proces na rok či dva.

R24: Jaká jsou Vaše očekávání pro čtvrteční rozhodnutí ČNB a její rétoriku, novou prognózu a vývoj české ekonomiky?

Krátkodobě se nic nezmění. Pánové v bankovní radě neumí či snad ani nemohou říct, že se mýlí. Proto znovu zopakují, jak je dobře, že intervenovali. K tomu přidají pár rizik a nejistot, jako je Řecko, vývoj ceny ropy po ukončení sankcí na Írán, akcie v Číně atd. Tím si otevřou ruce ke všemu. Zásadní změna v rétorice podle mě přijde až v příštím roce, když už to budou mít mnozí za pár. Prognóza se určitě změní. Bude podstatně optimističtější. Díky tomu bude také možné časem intervence opustit.

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. získal vzdělání na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde v roce 2007 dokončil doktorandské studium. Po zkušenosti ve Volksbank na pozici analytika finančních trhů a hlavního ekonoma, působí od roku 2006 jako hlavní ekonom Next Finance, analytické a konzultační společnosti se zaměřením na analýzy finančních trhů a makroekonomiky. Byl několikrát vyhodnocen jako tuzemský nejcitovanější analytik, spolu s Markétou Šichtařovou úspěšně vydal několik populárně-naučných knih o ekonomice.

Newsletter