Týdenní Fx: Zklamání z amerického HDP a propad dolaru

Týden, který máme už téměř za námi, se vyznačoval setrvalým oslabováním dolaru, které získalo na obrátkách především v samém závěru, kdy víc než zklamal první odhad růstu tamního hrubého domácího produktu. Spolu s tím byl směrem dolů revidován růst i za první kvartál. Koruna v průběhu týdne také mírně oslabila a odpoutala se tak od hranice intervenčního pásma.

Špatná čísla z americké ekonomiky, HDP rostl jen o 1,2 %

Koruna zahajovala pondělí opět na hranici intervenčního pásma 27,02 EURCZK. Ve středu se však odpoutala a setrvává na aktuální hladině 27,04 korun za euro.

Oslabení dolaru se poměrně výrazně projevilo na páru s korunou, kdy ještě v pondělí se tento měnový pár pohyboval nad úrovní 26,60 korun za dolar. Po špatných pátečních datech z USA se však dolarkoruna propadla až na 24,25 USDCZK.

Stejně jako na dolarkoruně bylo možné propad dolaru pozorovat na vzestupu eura vůči americké měně. Zatímco ještě v pondělí se eurodolar nacházel pod 1,100 EURUSD, v páteční odpoledne se však již nachází podstatně výše na 1,115 dolaru za euro.

Co se dělo v české ekonomice?

Z české ekonomiky jsme se nejprve v pondělí dočkali důvěry podnikatelů a spotřebitelů, která v prvním případě vzrostla na 95,3 bodů, ve druhém naopak mírně klesla na 102,3 bodů. Souhrnný index pak vykázal hodnotu 95,4 bodů. Dnes jsme se pak dozvěděli, že Česká republika získala z Evropské unie v prvním pololetí o 66,6 miliard korun více, než do ní odvedla. Jedná se tak o druhou nejlepší čistou pozici ČR za prvních šest měsíců, a to od vstupu do EU. Lepší pozici vykázala ČR pouze minulý rok.

Co se dělo v Evropě?

Dění v eurozóně se rozjíždělo postupně, když v pondělí byly zveřejněny pouze německé indexy IFO, které dosáhly u podnikatelského klimatu 108,3 bodů, současných podmínek 114,7 bodů a očekávání 102,2 bodů. Tato data v sobě již zahrnují očekávané dopady odhlasovaného odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Po prázdném úterku přišla středa, kdy jsme se dočkali německé spotřebitelské důvěry, která dosáhla deseti bodů oproti očekávaným 9,9 bodům. Ve čtvrtek pak následovala nezaměstnanost, jež u našich západních sousedů setrvala na 6,1 %. Změna nezaměstnanosti však vykázala mírně lepší číslo na -7 tisíc oproti očekávaným -4 tisícům. Později jsme se dočkali ještě tamního indexu spotřebitelských cen, jenž meziročně vzrostl o 0,4 %, meziměsíčně pak o 0,3 %.

Dnes bylo pak dění na starém kontinentu završeno francouzským hrubým domácím produktem, jenž skončil meziročně na 1,4 % oproti očekávání, jež byla nastavena o dvě desetinky výše. Následovaly opět z Německa maloobchodní tržby, které vykázaly nad očekávání meziročně lepší hodnotu na úrovni 2,7 %. Meziměsíčně naopak klesly o 0,1 %. Červnová nezaměstnanosti pro celou eurozónu skončila dle očekávání na 10,1 %. Odhad indexu spotřebitelských cen vykázal meziroční hodnotu 0,2 % a hrubý domácí produkt eurozóny skončil meziročně na lepších 1,6 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Kalendář událostí byl v pondělí pro USA sice prázdný, ale už v úterý jsme se dočkali tamní spotřebitelské důvěry, jež skončila na 97,3 bodech, oproti očekávaným 96 bodům. Prodeje nových domů pak vykázaly meziměsíční hodnotu 3,5 % oproti očekávání pouhých 1,6 %.

Ve středu jsme se ze Spojených států dočkali objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které v červnu skončily propadem o 4 %, v jádrovém vyjádření pak -0,5 %. Následovaly rozjednané prodeje domů. Ty během minulého měsíce vykázaly +0,2 %.

Americká centrální banka ani na červencovém sezení nepřistoupila ke změně úrokových sazeb. Ty tak nadále zůstávají v rozpětí 0,25 až 0,5 %. Oproti červnovému rozhodnutí však vyzněl aktuální komentář mnohem pozitivněji. Fed jasně uvedl, že „krátkodobá rizika ekonomického výhledu se zmenšila.“ Stav trhu práce je evidentně silný, stejně tak i oblast spotřeby. Jediné, co pokulhává, jsou podnikové investice. Stejně tak i inflace zůstává nadále pod vytyčeným cílem.

Ve čtvrtek jsme se z USA dočkali nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých bylo 266 tisíc oproti předpokládaným 262 tisícům. Pátek byl pak završen prvním odhadem růstu hrubého domácího produktu za druhý kvartál, jenž meziročně stoupl pouze o 1,2 %, i když se očekával růst 2,6 %. Současně s tím byl revidován i růst za první kvartál na pouhých 0,8 % meziročně. Osobní spotřeba pak také zaostala za očekáváním, když vykázala meziroční růst o 4,2 %. Pátek tak zanechal na vitalitě dolaru hluboké šrámy.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje týkající se aktivity v průmyslu. Ve čtvrtek bude následovat bilance ČNB spolu s pravidelným jednáním bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za červen, u kterého předpokládáme meziroční růst o 7,7 %, bez započtení motorových vozidel pak o 5,5 %.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za červenec. Ve středu pak čekáme index nákupních manažerů ve službách a také souhrnný index za červenec. V pátek pak přijdou údaje továrních objednávek za červen.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za červenec. V úterý bude následovat index výrobních cen za červen. Ve středu pak přijde index nákupních manažerů ve službách a také souhrnný index za červenec. Podobně ve středu se bude konat jednání bankovní rady ECB. Nakonec budou zveřejněny údaje maloobchodu za červen. Ve čtvrtek pak bude vydán pravidelný ekonomický bulletin.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za červenec, u nějž trh očekává pokles na úroveň 52,4 bodů. Podobně v pondělí bude zveřejněn index zaplacených cen ve výrobě. Nakonec v pondělí budou zveřejněna data výdajů ve stavebnictví za červen, kde trh očekává meziměsíční růst výdajů o 0,8 %. V úterý budou zveřejněny údaje osobních výdělků a výdajů za červen. Trh očekává meziměsíční růst obou ukazatelů o 0,3 %.

Ve středu bude následovat index nákupních manažerů ve službách a také souhrnný index za červenec. Ve čtvrtek se pak dočkáme údajů červnových továrních objednávek. V pátek budou zveřejněny údaje ohledně nezaměstnanosti za červenec, u níž trh očekává míru 4,9 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za červen, kde trh očekává bilanci v deficitu ve výši 42 mld. dolarů. Úplně nakonec se dočkáme červencových dat spotřebitelských úvěrů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter