Návrat do předkrizových let? Barclays oživila mrtvý produkt

Datum 15.9.2008 je tradičně považováno za okamžik  propuknutí poslední finanční krize, která do rudých čísel stáhla téměř všechny světové trhy. Po mohutné vlně krachů a státních záchran, v době, kdy krize už pomalu odeznívala, nastoupila éra defenzivních opatření. V rámci ní došlo jak na zpřísnění regulatorních a dohledových pravidel, tak i na razantní osekání, resp. přímo zastavení, transakcí s některými produkty. Čas ovšem plyne a strach i opatrnost postupně odeznívají. Na trzích se tak začínají objevovat „oživlé mrtvoly“. A jednu takovou nedávno „oživila“  britská banka BarclaysOna oživlá mrtvola byla (opětovně) vpuštěna na trh hypoték a její jméno zní 100 % hypotéka.

V případě „klasického“ úvěru na bydlení požaduje banka ještě před jeho poskytnutím složení depozita v určité procentní výši požadované částky. Čím větší depozitum, tím je půjčka shledána jako bezpečnější. U 100 % hypoték tomu tak není. V jejich případě dlužník nemusí (nebo nechce) poskytovat žádné depozitum. Jediné, co postačí, je záruka ve výši 10 % ceny kupované nemovitosti od příbuzného či zákonného zástupce.

„S tím, jak se více jak třetina mladých lidí obrací ke své rodině s žádostí o pomoc s financováním vlastního bydlení, se Barclays snaží vyjít vstříc,“ přepisuje server CNBC slova Raheela Ahmeda, šéfa oddělení hypoték. „Chceme lidem nabídnout způsob, jakým se mohou dostat do světa vlastníků nemovitostí, a to mnohem dříve, než sami očekávali. Jednoduše se snažíme vyjít vstříc jak našim klientům, tak i jejich rodinám, které je chtějí podpořit, ovšem bez potřeby vzdání se velké částky peněz.“

Hypotéka bude podle informací poskytována s tříroční fixní sazbou o velikosti 2,99 %. Zmiňovaná záruka pak bude mít  formu depozita, které však bude poskytnuto třetí stranou. Po třech letech se však složené peníze navýšené o úrok vrátí zpět ke svému původnímu majiteli. Zájemci o hypotéku, jejichž roční příjem čítá zhruba 50 tisíc liber, budou mít nárok na hypotéku až do výše 5,5násobku tohoto čísla. Celkově se očekává, že za letošní rok by tzv. „Banka matky a otce“ měla poskytnout úvěry o velikosti více jak 5 miliard liber.

Zárodek další krize?

Faktem je, že za vznikem poslední finanční krize stály přesně takové rizikové úvěry, mezi které spadá i 100 % hypotéka. V době před rokem 2008 byly půjčky poskytované doslova všem lidem, především pak těm, kteří si je nemohli vůbec dovolit. Výsledek? Jedna z největších krizí, kterou kdy lidstvo doposud zažilo.

Dá se tedy říci, že 100 % hypotéky, a stejně tak i 95 % hypotéky, jejichž opětovné poskytování přišlo po krizi mnohem dříve (viz graf), by tak mohly stát za vznikem dalšího kolapsu. Rizikové půjčky jsou jako časované bomby, čekají na ten správný a pro ostatní nejméně vhodný okamžik. Celou situaci navíc umocňuje fakt astronomicky rostoucích cena britských nemovitostí (průměrná cena se pohybuje na 291 504 GBP, v Londýně dokonce na 551 000 GBP), které nejsou doplněny růstem příjmů ani úspor domácností.

Suma sumárum, Británie tak mohla učinit svůj první krok směrem k další krizi, kterou by na scénu s nejvyšší pravděpodobností uvedlo splasknutí realitní bubliny. A pak že se lidé poučí….

 

Newsletter