„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Vyrazil dech. Tak lze hodnotit dravý růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí roku. Proti konci roku vzrostlo české hospodářství o prudkých 2,8 procenta, meziročně o 3,9 procenta. Průměrné odhady analytiků a ekonomů zněly na pouhých 0,8 procenta, respektive 2 procenta. Česká koruna k euru obchoduje silnější o 0,3 % pod hladinou 27,39 EURCZK. K americkému dolaru koruna ztrácí k 24,18 CZKUSD, což je odrazem 0,7% posílení amerického dolaru vůči euru k úrovni 1,1330 EURUSD. 

Koruna skokově posiluje díky silnému HDP na 27,35 Kč za euro

Co tomu říkají čeští ekonomové?

Kovanda: Kondice se opírá o rekordní zahraniční obchod

„Pokud skutečný stav nebude oproti předběžnému odhadu opravdu propastně nižší, což je krajně nepravděpodobné, lze konstatovat, že česká ekonomika definitivně přešla z fáze křehkého oživení do fáze oživení robustního. Příznivé je navíc také to, že růst je poměrně rovnoměrně rozložen mezi své jednotlivé klíčové složky, a není tak závislý pouze na jedné nebo dvou z nich, což by signalizovalo slabší vyhlídky na jeho udržitelnost,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Česká ekonomika roste nejrychleji v EU, koruna s ní

Tahounem růstu je podle Kovandy zpracovatelský průmysl, jehož dobrá kondice do značné míry souvisí s rekordní úrovní našeho zahraničního obchodu. Ta je opřena o současné oživení eurozóny, ale například také o to, že se zatím nenaplňují pesimistické scénáře nebaleného dopadu rusko-ukrajinského konfliktu na český export a zprostředkovaně i na průmysl.

Sobíšek: Tahle čísla se těžko zopakují. ČNB ale má o čem přemýšlet

„I když vezmeme v potaz, že zhruba procentní bod k mezikvartálnímu růstu přidalo dřívější technické zpomalení dané nerovnoměrným výběrem spotřebních daní, je mezikvartální výsledek české ekonomiky těžko srovnatelný s kterýmkoliv obdobím poslední dekády. Meziroční růst poblíž 4% jsme naposledy viděli v roce 2008. Na straně produkce stojí údajně za růstem ekonomiky převážně průmysl, což značí, že Česku výrazně pomohlo ke zvýšení tempa oživení u našich obchodních partnerů v EU. Zároveň ale jsou při chuti i domácí spotřebitelé a podniky zřejmě mohutně investují. Dnešní příjemné překvapení se v dalších obdobích stěží zopakuje,“ shrnuje údaje z české ekonomiky hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Po dnešku je podle Sobíška patrné, že česká ekonomika letos míří do expanze mezi 3 a 4 procenty. „To značí víc než dvojnásobné tempo proti průměru EU a slušnou porci reálné konvergence. Na oživení české ekonomiky již reaguje trh práce a nepotrvá dlouho, než se začne měřitelně projevovat i vyšší inflací. ČNB bude zřejmě brzy nucena změnit svůj názor, že jsou rizika její vlastní prognózy protiinflační. Zda tento vývoj povede k dřívějšímu zpřísnění měnové politiky, je předčasné soudit, šance na takový scénář ovšem vzrostla,“ upozornil Sobíšek.

Škop: Středoevropský lev se probudil

„Středoevropský lev se probudil. Daleko lepším ukazatelem vývoje ekonomiky je hrubá přidaná hodnota (HPH). Ta se začala zvyšovat ve druhé čtvrtině roku 2013 a od té doby zaznamenává česká ekonomika oživení, které zesílilo na konci loňského roku a začátku toho letošního. I výhled je optimistický. Pozitivní příspěvky očekáváme ze všech klíčových sektorů, současné ekonomické oživení tak stojí na silných základech, které podporuje růst na zahraničních trzích, propad cen ropy a domácí fiskální i měnová politika. Vývoj v reálné ekonomice se projevuje pozitivně na trhu práce, když zaměstnanost by letos měla vzrůst o 1,3 % a míra nezaměstnanosti se dostat pod svoji přirozenou míru. To povede postupně i k tlaku na růst mezd,“ shrnuje překvapivá čísla z české ekonomiky a výhled ekonom Komerční banky Jiří Škop.

Hlavní ekonom KB Jan Vejmělek v nedávném videorozhovoru pro Roklen24 lakonicky shrnul, že blbá nálada je z české ekonomiky pryč, dravě oživil export a ekonomika ještě vyčkává na viditelnější vzestup investic.

„Česká ekonomika by si letos mohla polepšit o 3,5 procenta, což bude nejvyšší růst za posledních 8 let,“ odhadl Škop.

Marek: Konečně jsme překonali krizi

„Díky silnému růstu ekonomiky v úvodu letošního roku byl konečně překonán předkrizový vrchol české ekonomiky, tedy výkon, jehož dosáhla ve třetím čtvrtletí 2008. Více než šest let tedy trvalo, než jsme se vypořádali s následky finanční krize,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.  

 „Česká ekonomika těží jak z oživení domácí poptávky, tak z růstu svých nejvýznamnějších exportních trhů. Eurozóna rostla v prvním kvartále nejrychleji za poslední dva roky. Firmy se již nebojí investovat a rostoucí ochotu domácností utrácet potvrzují i čísla z maloobchodních tržeb. Průzkum PwC mezi  generálními řediteli významných tuzemských firem potvrzuje jejich důvěru v růst  tržeb svých podniků a zájem nabírat nové lidi,“ poznamenal Jiří Moser, řídící partner české PwC.

Newsletter