Fed: Vyšší sazby? Chceme přímé důkazy o inflaci

(Aktualizováno) Během dnešního večera byl zveřejněn zápis z lednového zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, tzv. Fed Minutes. Vedení centrální banky při svém posledním měnověpolitickém setkání rozhodlo, že ponechá sazby na aktuální úrovni 0,25 až 0,5 %, i přesto, že o lednovém navýšení skutečně jednalo. Po dlouhé diskuzi však převážila negativa obzvláště v podobě obavy ohledně negativního dopadu utažené politiky na americkou ekonomiku. 

„Pokud by se udržel globální sentiment utahování finančních podmínek, mohlo by jít o faktor vyvolávající nová rizika dalšího poklesu,“ přepisuje slova dokumentu server CNBC. Na tom se dle informací shodla většina vedení. Rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku se tedy týkaly turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy, ale i zpomalení růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. 

Objevili se ale i „jedinci“, kteří nedávný propad akciových trhů považovali za vývoj, který dostane valuace akcií zpět do historických norem. 

Podle bankéřů je obtížné odhadnout další vývoj ekonomického růstu a inflace. K tomu, aby byly sazby dále navýšeny bez jakýchkoliv váhání, bude prý potřeba mnohem více přímých důkazů o růstu inflace. Fed dále vyjadřuje důvěru v růst pracovního trhu. Je však méně optimistický v názoru na vývoj dalších oblastí ekonomiky, jako zpracovatelského průmyslu.

Vzhledem k již zmiňovaným nepříznivým podmínkám na trzích se probírala i změna původně zamýšleného plánu ohledně dalších kol navyšování úrokových sazeb. Od samotné myšlenky vyšších sazeb se prý ale rozhodně neupustilo. Beze změn zůstal i dlouhodobý výhled americké ekonomiky. Fed bude tedy i nadále pečlivě sledovat chod nejen globální, ale především americké ekonomiky, stejně tak i vývoj cen ropy.

Někteří členové v tomto směru poukazovali na zmíněné zpomalení čínské ekonomiky. To bylo probíráno zejména v souvislosti s negativním vlivem na Mexiko a Kanadu, tedy země, které patří mezi hlavní obchodní partnery Spojených států.

Wall Street po Minutes roste. S&P 500 o 1,8 %, Dow Jones je výše o 1,77 %, Nasdaq si připsal 2,32 %. Dolar nejprve oslabil až na 1,115 EURUSD, poté se ovšem vrátil na 1,112 dolaru za euro.

Růst akcií byl ještě intenzivnější, a to nejen díky, byť ne tolik pozitivnímu, Fedu, ale především díky silnému posílení ropy. S&P500 je výše o +1,65 %,což odpovídá 1962,8 bodům. Dow Jones poskočil o 1,59 %, aby zakončil na 16 453,4 bodů. Nasdaq vzrostl o 2,21 % a zastavil se na 4534 bodech. Jedná se o již třetí den v řadě, kdy americké akcie hromadně posilují.

Ceny ropy dnes vzrostly o sedm procent, když Írán vyjádřil podporu snaze Ruska a Saúdské Arábie zmrazit těžbu ropy na lednové úrovni. Nejnovější statistika také ukázala, že průmyslová výroba v USA vzrostla v lednu nejvíce za 14 měsíců.

Newsletter