Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

V prostředí centrálních bank a jejich povětšinou neúspěšné snahy o dosažení 2% inflačního cíle se najde jedna, která vybočuje z davu. Poslední data ukázala, že Česká národní banka se bude dost možná potýkat s opačným problémem než většina jejích kolegyň, a to s dosažením svého cíle nečekaně předčasně. A právě to z koruny dělá sázku roku 2017.

Aktuální očekávání jsou nastavena na dosažení 2% tempa růstu inflace kolem poloviny roku 2017. Souběžně s tím se tak spekuluje i na ukončení intervenčního režimu, o kterém sama rada ČNB tvrdí, že neproběhne dříve jak v půlce příštího roku. Pravdou je, že investoři už dávno začali spekulovat na změnu kurzového režimu a posílení české měny, což je ideální investiční příležitost, tvrdí Goldman Sachs, JP Morgan, UBS i Nomura.

„Dosažení inflačního cílem už během prvního čtvrtletí 2017 bude zjevným signálem odstranění intervenčního režimu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Kevin Daly, stratég z londýnské pobočky americké banky Goldman Sachs. V tu chvíli by se tak ČNB ocitla pod tlakem zavedení mimořádných opatření, která by zabránila posílení české měny.

Vlogger Rusnok. Co řekl v historicky prvním video blogu ČNB?

„ČNB již dříve uvedla, že je připravena zavést záporné úrokové sazby, aby zabránila spekulativnímu útoku,“ řekl Daly. „Tento scénář je možností, ovšem není jisté, jak moc by byl efektivní.“

Obdobně se na celou věc dívá i stratég z JP Morgan Paul Meggyesi, který sází prodej eura a nákup koruny s cílovou cenou 26,00 EURCZK, jakmile bude intervenční režim odstraněn, což by se mělo podle odhadů odehrát do čtvrtého kvartálu 2017. Doporučení banky tak zní: prodej forwardu EURCZK 26,6883 s expirací 17 listopadu 2017.

Společnost Nomura vidí jako možnost 3 až 5% oslabení eurokoruny až k 25,8 EURCZK. I přesto, že už je na trhu dost investorů spekulujících na tento vývoj, stále se najdou tací, kteří vyčkávají, tím pádem by se trh mohl ještě pohnout. Z hlediska konkrétního termínu s důrazem na vývoj inflace by „exit“ podle Nomury mohl přijít v květnu či v srpnu.

Měnou roku 2016 se stává… A dost možná ji v portfoliu nemáte

Výčet sázkařů pak uzavírá UBS, která doporučuje prodej 12měsíčního EURCZK forwardu. Základní scénář banky pracuje s odstraněním kurzového závazku ve druhé polovině příštího roku. Pravdou však je, že existuje i riziko jeho prodloužení až do roku 2018. Tomu však UBS na základě aktuální situace přisuzuje minimální pravděpodobnost.

Zda jsou tyto sázky postaveny na pevných základech, by mohlo být dokresleno již tento čtvrtek, kdy proběhne letošní poslední zasedání bankovní rady ČNB. Očekávání jsou v tomto směru nastavena poměrně jasně. Žádná větší akce se konat nebude. Banka neprovede žádnou změnu měnové politiky a potvrdí trvání intervencí až do doby, než si bude jista, že návrat k řízeně plovoucímu kurzu, a tedy zřejmě o něco silnější koruně než dnes, česká ekonomika ustojí a že inflace zase nespadne pod inflační cíl.

Poslední zasedání roku 2016. Co čekat od ČNB?

Newsletter