Bank of America: Levná ropa ukončí štědrost v Saúdské Arábii

Propad cen ropy na světových trzích ukončí v Saúdské Arábii éru velkorysých vládních výdajů. Myslí si to analytik finančního ústavu Bank of America Jean-Michel Saliba. Úřady tohoto konzervativního arabského království již v pondělí oznámily, že země bude kvůli propadu cen ropy letos hospodařit s rekordním rozpočtovým deficitem. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a výpadek příjmů z prodeje ropy ji donutil, aby poprvé po deseti letech zvýšila ceny benzinu.

„Éra masivního rozhazování je asi navždy pryč,“ uvedl Saliba, kterého citoval britský list The Telegraph.

V Saúdské Arábii, kde nejsou prakticky žádné volby a politická legitimita se odvíjí od rozdělování příjmů z ropy, jsou na této surovině závislé více než tři čtvrtiny příjmů do státní kasy. Ceny ropy ale od loňského léta spadly na méně než polovinu a hospodaření Rijádu se ocitlo pod silným tlakem.

Saúdská Arábie bude mít letos rekordní rozpočtový deficit

Saúdskoarabský výbor pro hospodářské a rozvojové záležitosti v pondělí uvedl, že vládní rozpočet letos vykáže rekordní deficit 367 miliard rijálů (2,4 bilionu Kč), což odpovídá zhruba 15 procentům hrubého domácího produktu. Ekonomové však očekávali schodek odpovídající až pětině výkonu ekonomiky. Saliba upozornil, že oficiální čísla se v minulosti zpřesňovala, přičemž tendence byla upravit je spíše směrem vzhůru. „Fiskální prostor je pravděpodobně těsný,“ uvedl Saliba.

Státní technokraté podle agentury Reuters již nějakou dobu upozorňovali, že masivní státní podpora cen paliv, rozsáhlý státní sektor, minimální daně a neomezené vládní výdaje jsou neúnosným luxusem. Řada poddaných je ale vzhledem k vysoké těžbě ropy považuje za svoje právo.

(Ne)otřesitelná pozice Saúdské Arábie

Vládnoucí dynastie Saúdů se v obavách z možných nepokojů často vyhýbala reformám, které by běžné občany mohly rozhněvat. Ceny ropy však zůstávají nízké a administrativa krále Salmána prosazuje větší změny. Vláda již oznámila, že deficit hodlá v příštím roce snížit a dotace na vodu, elektřinu a ropné produkty v příštích pěti letech přehodnotit. V plánu je i řada strukturálních hospodářských reforem, k nim se ale Rijád zatím blíže nevyjádřil.

Ode dneška je však v zemi dražší benzin. Litr nyní stojí až o polovinu více než v pondělí, v přepočtu zhruba 5,90 Kč. V pondělí večer se před čerpacími stanicemi tvořily kolony, jak se motoristé snažili naposledy natankovat za nižší ceny. Ve srovnání s mnoha zeměmi světa je benzin stále mnohem levnější.

Na ohlášené výdajové škrty a zvyšování cen paliv a energií reagovaly propadem tamní akcie. Hlavní saúdskoarabský akciový index Tadawul ztratil krátce po zahájení obchodování více než tři procenta, později ale část ztrát smazal a uzavřel na hodnotě 6930,60 bodu se ztrátou 0,88 procenta. Největší ztráty utrpěly petrochemické firmy. Například akcie společnosti Saudi Basic Industries (SABIC) se propadly o více než osm procent, ale do konce obchodování ztrátu zmírnily na 4,55 procenta.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter