ČNB trhá intervenční rekordy. Exit přijde ve 2. čtvrtletí

Kdy skončí intervence na koruně? Podle agentury Reuters se většina analytiků shoduje na druhém čtvrtletí 2017. Proč? Napoví například objem dosavadních (!) lednových intervencí, které dle odhadů dosahují rekordních hodnot.

Celkem 13 z 16 dotazovaných analytiků vidí konec udržování koruny nad 27,00 EURCZK v době mezi dubnem a červnem, přičemž většina se přiklání k dubnu. Staví se tak proti tomu, co dosud ČNB uvedla. Podle bankovní rady totiž intervence neskončí dříve než v polovině letošního roku.

Na čem analytici staví? Jde především o akceleraci inflace, která v prosinci skončila na 2% cíli centrální banky. Svou roli ale hraje rovněž i mnohem intenzivnější zájem investorů o korunová aktiva, především se jedná o státní dluhopisy.

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

„Poslední data o inflaci přimějí Českou národní banku uvolnit intervenční režim dříve či později, pravděpodobně v květnu,“ řekl pro Reuters analytik agentury Moody‘s Tomáš Holinka. „Příliv spekulativního kapitálu do korunových aktiv, na kterých investoři po ukončení režimu očekávají zisky pramenící z posílení české měny, banku donutí celý proces ukončení intervencí urychlit.“

To, že je zájem o korunu extrémní, dokazují i odhady ohledně lednového objemu intervencí. Banka ING míní, že v lednu bylo dosud na obranu české měny použito až 243 miliard korun (9 mld. euro), což odpovídá téměř 5 % HDP. Pro srovnání, za celý listopad utratila ČNB „pouhých“ 14 miliard korun. Dosavadní rekord je pak z listopadu 2013, kdy intervence začaly, a činí zhruba 202,5 mld. korun.

Co se týče vývoje po uvolnění koruny, analytici čekají zpevnění o několik procent. Někteří však míní, že vinou obrovského množství pozic by posílení české měny mohlo být mnohem mírnější, a to díky vybírání zisků. Banka ING pak odhaduje, že na trhu „číhá“ zhruba 20 miliard euro, které na konec intervencí netrpělivě čekají.

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

Newsletter