Jan Kaška: Intervence ČNB? Zbytečné, bankéři si chtěli vytvořit hračku

Intervence ČNB byly zbytečné. Bankéři si potřebovali vytvořit podobnou hračku, jako jsou v zahraničí programy kvantitativního uvolňování. Výsledkem obrany koruny před posílením byla sice podpora exportu, ale stejně tak i vznik hypoteční bubliny a trh zaplavený lichváři. Tak se na adresu České národní banky vyjádřil v rozhovoru pro Roklen24 Jan Kaška, člen Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund. Jaký scénář vidí na koruně? Jaké měně aktuálně věří? A jaký je jeho výhled pro trh s ropou a zlatem?

ČNB nedávno opustila svůj kurzový závazek. Jak se na intervenční režim zpětně díváte?

Dívám se na něj jako na naprosto zbytečný. Z mého pohledu si čeští centrální bankéři potřebovali vytvořit hračku. Když západní centrální banky přistoupili ke QE a nestandardním nástrojům, tak my jsme také chtěli mít nějaký nástroj, se kterým si zaexperimentovat. Intervence pomohly exportérům, ale vytvořily distorze v mnoha jiných částech ekonomiky, které se projeví, až kurz posílí. ČNB se tři roky soustředila na svoji formu QE ve formě kurzu a naprosto ji uniklo, že se tu vytvořila hypotéční bublina, že je trh zaplavený lichváři, kteří ženou velkou část populace do exekučních spirál, že banky stále pracují s absurdními poplatky a mnoho dalších neblahých faktorů. Podle mého názoru, kdyby situace v české ekonomice byla před třemi roky opravdu tak špatná, tak by zahraniční spekulanti poslali korunu k 28 Kč za euro sami. Silná měna totiž není znakem slabé ekonomiky.

Rychlejší hospodářský růst české ekonomiky mluví pro střednědobé posilování koruny. Proti však stojí ohromné množství zahraničního kapitálu, jehož odtok bude naopak tlačit ve směru oslabování české měny. Jak se na stávající dění díváte? Dá se na koruně v nejbližších měsících vydělat?

My jsme převedli značnou část majetku fondu do českých korun. Myslím si, že pokud se koruna podívá nad 27 Kč za euro, pak by ČNB mohla a měla potichu odprodávat část svých rezerv. Aby koruna oslabila třeba k 28 Kč není důvod, může se tak stát třeba v rámci dnů z důvodu zavírání spekulativních pozic, ale zahraniční kapitál ví, proč se sem přelil. Koruna je příliš levná, exporty jsou rekordní. Spousta investorů krátkodobé oslabení vysedí a do pozic naopak přidá.

Na měnových trzích ještě chvíli zůstaňme. Domníváte se, že dolar proti euru může zamířit k paritě?

Myslím si, že může. Stačí jedny nepovedené volby v eurozóně a dolar může být pod paritou.

Jaké měně aktuálně věříte?

Pravděpodobně americkému dolaru. Euro je sice rekordně levně levné, ale vlna populismu v Evropě a neschopnost řešit strukturální problémy nás děsí.

 

V minulosti jste se velice pozitivně vyjadřoval o Indii. Jakým způsobem na tamější ekonomiku nyní nahlížíte a jakým finančním aktivem na její růst vsázíte?

My jsme stále long na Indii a dokud zůstane premiérem Modi, tak i v této pozici zůstaneme. Myslíme si, že má smysl vlastnit jak indické akcie, tak i indické bondy. A pokud někdo umí koupit fondy na private equity či real estate, pak bych diverzifikoval i do těchto aktiv. Je to podle nás stále jeden z nejzajímavějších trhů, i když měnová reforma se ne úplně povedla. Dlouhodobě se jedná o jasný generátor alfy, který investoři musí vlastnit, stejně jako například technologické akcie na Nasdaqu.

Jedním z velkých makroekonomických témat posledních let je vývoj na ropném trhu. Kartel OPEC částečně omezil produkci, na trh vtrhli američtí břidlicoví těžaři. Co tyto a další aspekty mohou s cenami ropy udělat v následujících měsících?

OPEC pravděpodobně prodlouží závazek, což na určitou dobu podpoří cenu ropy do pásma 55 až 60 dolarů za barel. Nevidíme přílišný prostor pro růst nad 60 dolarů, tam by začalo skutečné podvádění z OPECu a růst těžby mimo kartel. Ropa má sice ještě několik let, než se dostane pod obrovský tlak z titulu elektromobilů, i tak je ale investice do ní je mrtvá investice.

Skoro až srdcovou investicí je pro řadu investorů zlato. Často diskutovaným vztahem je negativní vliv rostoucích úrokových sazeb na cenu zlata. Skutečně platí, že vyšší sazby v ekonomice mají na zlato negativní vliv?

Na zlato mají vliv především reálné úrokové sazby, nikoliv pouze nominální. Tedy pokud inflace poroste rychleji než sazby, zlato může růst i při rostoucích úrokových sazbách. Myslíme si, že vzhledem k akceleraci expanze robotiky budeme zažívat rostoucí deflační tlaky, proto zlato sice svoji roli v portfoliu stále má, ale nevěštíme mu zářnou budoucnost, spíše stagnaci.

Jan Kaška: Semínka finanční krize byla zaseta

Pro řadu investorů je velice lákavá představa odhalit blížící se korekci na finančních trzích. Existují nějaké indikátory či faktory, které mohou v takové snaze napomoci?

V první řadě indikátorem je extrémní optimismus. Jak moc optimističtější ještě trhy mohou být? Přehřátost trhu lze pozorovat na high-yield spreadech, implikované volatilitě, valuacích. Z takovýchto „extrémů“ může srazit trhy nějaká neočekávaná událost, ale i očekávaná. A těch očekávaných se za poslední měsíc vyrojilo několik – Severní Korea, Trumpův nezdar s odstraněním Obamacare vrhající otazníky nad jeho daňovou reformu, atd. Korekce je podle mého názoru na místě, jak hluboká bude si ale neopovažuji říci.

Příští týden povedete workshop „Jak vydělávat i na stagnujících trzích“ v rámci České investiční akademie. Co mohou účastníci ve středu 17. května očekávat?

Workshop se bude skládat z několika částí, kde budu prezentovat přístupy, které nám ve fondu v minulosti umožnily vygenerovat zisk i v období, kdy akciové trhy stagnovaly. Budeme se bavit o různých strategiích, při kterých využíváme opce, a jak spekulujeme na pokles neefektivních burzovních instrumentů. Zmíním se také o významu burzovních poplatků při obchodování a jak dokonce docílit toho, že burza bude za obchody platit nám. Ukáži také konkrétní příklady obchodů, například jak strukturovat ty, které minimalizují vaše riziko při investicích.

Jedním z prvků strategie vašeho fondu je vypisování opcí, které používáte k zajištění svého portfolia. Můžete investorům tento přeci jen méně tradiční přístup přiblížit?

Vypisování opcí je tradiční investiční přístup hedge fondů a alternativních správců aktiv. Tuto činnost bych přiblížil k fungování pojišťoven. Pojistíte nějakou událost, které věříte, že se nestane, a za to dostane peníze dopředu. Pokud se tato událost nestane, můžete si tyto peníze nechat. Jako příklad toho, na co vsázíme, že se nestane, je dejme tomu letošní růst amerických trhů o 15 %, protože si myslíme, že jsou už velmi drahé. Pokud se tak nestane, pak pro naše investory něco vyděláme, pokud by trhy naopak rostly o více než 15 %, my bychom naopak začali ztrácet. Toto je příklad naší „short“ pozice skrze opce. Na druhé straně skrze opce tvoříme i „long“ pozice na jiných aktivech tak, abychom byli zhruba tržně neutrální.

Jan Kaška je členem Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund. Na finančních trzích se pohybuje zhruba deset. Za svou kariéru prošel pozicemi finančního analytika, aktivního tradera, portfolio manažera i makroekonomického konzultanta. Obchodoval globální měny, dluhopisy, akciové trhy i deriváty. Jan je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze s hlavní specializací oceňování podniku a vedlejší specializací peněžní ekonomie a bankovnictví. Jan se ve svém investičním zaměření soustředí na makroekonomický výzkum, tematické investice a opční strategie za účelem systematického řízení rizika i lepšího cílení výnosů.

Newsletter