Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Čína opět devalvuje, sráží jüan na čtyřleté minimum

Čínský jüan dnes pokračoval v poklesu a vůči americkému dolaru sestoupil až na čtyřleté minimum. Centrální banka, která včera překvapivě devalvovala oficiální kurz své měny k dolaru o téměř dvě procenta, dnes pokračovala a přikročila k devalvaci o dalších 1,6 procenta. Narůstají tak obavy z eskalace měnové války a Peking je obviňován, že poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům. V důsledku jeho kroku včera propadly akciové trhy v Evropě i v zámoří. Zejména americké firmy s expozicí vůči Číně klesá konkurenceschopnost.

Dolar dnes vystoupil na 6,43 jüanu za dolar, tedy nejvýše od srpna 2011. Čínská měna za poslední dva dny klesla na domácím trhu o 3,5 procenta a na světových trzích ztratila téměř pět procent. Online vývoj kurzu jüanu k dolaru sledujte na Roklen ZDE.

Čína srazila měnu nejprudčeji za dvě desetiletí

Čínská centrální banka v úterý snížila střední kurz, od nějž se může tržní kurz každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,2298 jüanu za dolar z pondělní úrovně 6,1162 jüanu. Dnes střední kurz stanovila na 6,3306 jüanu za dolar.

Dolů dnes v důsledku oslabování jüanu zamířily také další asijské měny. Indická rupie se vůči dolaru například propadla na nejslabší úroveň od roku 2013 a indická centrální banka podle obchodníků zahájila devizové intervence na její podporu.

Ruská centrální banka dnes uvedla, že na ruskou měnu a finanční trhy nebude mít devalvace jüanu přímý dopad. „Objem transakcí v jüanech je na domácím devizovém trhu extrémně nízký ve srovnání s transakcemi v dolarech či eurech,“ upozornila.

Čína devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu. Někteří analytici upozorňují, že hodnota jüanu by při volnějším měnovém kurzu v posledních měsících klesala, protože růst čínské ekonomiky zpomaluje a Peking musí využívat svých devizových rezerv, aby kompenzoval odliv kapitálu.

Objevila se však podezření, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu dnes připustilo, že devalvace bude mít na čínský vývoz příznivý vliv.

Čína míchá kartami. Pro Fed to může být brzy

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes označil snahu Číny poskytnout tržním silám větší roli při tvorbě kurzu domácí měny za vítaný krok. „Větší flexibilita měnového kurzu je pro Čínu důležitá v době, kdy se země snaží zajistit tržním silám rozhodující roli v ekonomice a kdy se rychle začleňuje do globálních finančních trhů,“ uvedl MMF.

Devalvaci čínské měny nicméně odsoudili američtí zákonodárci z řad republikánů i demokratů. Řada amerických politiků a podniků si dlouhodobě stěžuje, že Čína svou měnu úmyslně podhodnocuje, aby zajistila domácím výrobcům konkurenční výhodu na mezinárodních trzích.

Z druhé největší ekonomiky světa přichází série slabších dat. Tu dnes doplnil vývoj průmyslové výroby v červenci, jejíž meziroční růst zpomalil z 6,8 na rovných 6 %. Tržby v maloobchodu také mírně zpomalily růst na tempo 10,5 % meziročně. Oba údaje zaostaly za očekáváním analytiků. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter