Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Evropa debatuje Czexit. Slova premiéra spustila lavinu

Naplní-li se odchod Velké Británie z Evropské unie, přijdou podobné debaty i v Česku. Slova českého premiéra Bohuslava Sobotky spustila vlnu textů na téma „Czexit“ v evropských médiích. Sobotka varoval, že případným odchodem Česka z Evropské unie by se naše země vrátila do sféry mocenského vlivu Ruska. To si nepřeje. 

Britové budou o setrvání v osmadvacítce rozhodovat v referendu 23. června. Tábory příznivců i odpůrců jsou zatím podle průzkumů mimořádně poměrně vyrovnané. David Cameron získal silného protivníka a stoupence Brexitu v londýnském starostovi Borisi Johnsonovi.

The Telegraph ve svém dnešním textu píše, že Česká republika by mohla následovat Brity na cestě z Evropské unie. Připomíná, že Brusel vnutil Česku uprchlické kvóty i průzkum STEM z října loňského roku, podle kterého „jsou se členstvím v EU nespokojeny tři pětiny Čechů a 62 procent by hlasovalo proti EU, pokud by se uskutečnilo referendum“.

 

#Libra dostala pondělním ano pro #Brexit od londýnského starosty Borise Johnsona nejtěžší úder od roku 2010. Stratégové…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 24. únor 2016

 

„Důsledky (vystoupení Británie) mohou být skutečně obrovské,“ usoudil český premiér Sobotka, který už dříve varoval před vlnou nacionalismu a separatismu. „Debaty o vystoupení z EU se dají čekat i u nás za pár let, pokud unii opustí Británie,“ je přesvědčen.

V takovém případě musí podle Sobotky být sociální demokracie připravena lidem vysvětlovat, proč by Česko mělo v Evropské unii zůstat. Vystoupení z unie by podle něj znamenalo „hospodářský a bezpečnostní úbytek“. Česko by se podle něj také vrátilo do sféry vlivu Ruska, proti čemuž se staví. „Byla by to absolutní negace vývoje po roce 1989,“ podotkl.

TIP: Na našem Twitteru @Roklen24 se Vás ptáme: Hlasovali byste v případném referendu u vystoupení ČR z EU pro nebo proti?

 

S překvapením zjišťuji, že debatu o možném vystoupení ČR z EU zahájil premiér Sobotka. Tolik odvahy bych od něj nečekal. Pokud jde o ODS, nechceme vystupovat – chceme EU změnit a tak posílit Evropu, její hodnoty a bezpečnost,“ reagoval dnes na Twitteru šéf ODS Petr Fiala.

 

„Už od roku 2010 máme přání, aby Česká republika byla opět svobodná a svrchovaná, a proto považujeme vystoupení z Evropské unie za legitimní cestu k samostatnosti, ke skutečné demokracii a k ekonomice založené na principech svobody. A teď jsme zase o krůček blíže,“ reagovali Svobodní.

 

Zůstane Británie v EU? Rozhodne se zřejmě v červnu v referendu. Výsledek je nejistý, protože politická scéna i široká veřejnost jsou v názoru na setrvání či vystoupení z EU rozpolcené.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 20. únor 2016

 

Sobotka čeká, že se v případě vystoupení Británie z EU tématu chopí různé extremistické skupiny v Česku. Zatím o této možnosti mluví například členové hnutí Svoboda a přímá demokracie, kritické k osmadvacítce jsou také ODS nebo Úsvit s Blokem proti islámu. Iniciativy a skupiny k Brexitu se rozrůstají na Facebooku.

Před rozpoutáním domino efektu, na jehož počátku je britské referendum o vystoupení či setrvání v EU, varoval britský ministr zahraničí Philip Hammond. „Brexit by se stal šablonou pro euroskeptické strany v Evropě,“ řekl. Server Novorossia přinesl slova srbského premiéra Aleksandra Vučiče, podle kterého už členství v EU prostě pro balkánské země není snem tak, jak tomu bylo v minulosti. „EU už nemá svou magickou sílu. A pokud vidíte v Británii polovinu obyvatel nakloněnou Brexitu, zanechá to ve veřejnosti dopad,“ uvedl. V různých fázích námluv s Evropskou unií je přitom celkem sedm zemí: Srbsko, Černá hora, Kosovo, Bosna a Hercegovina. Albánie, Turecko a Makedonie. Vstup žádné z nich nenastane před rokem 2019.

Newsletter