ČNB pročistila trh. Spekulanti prodávali a naráželi na stop-lossy

Koruna v posledních hodinách zažila volatilitu, kterou jsme už pěkně dlouho neviděli. Po zasedání ČNB vůči euru oslabila až k 27,25 EURCZK, což je hodnota naposledy spatřená před 18 měsíci. Podle agentury Bloomberg byla CZK během posledního dne dokonce druhou, hned po jihoafrickém randu, nejvolatilnější měnou vůči euru na celém světě.

Silné oslabení české měny bylo dílem především krátkodobých spekulantů, kteří si vsadili na to, že ČNB trhy překvapí ukončením intervencí ještě před těsným koncem tvrdého závazku. Nestalo se tak. Z vlastního pohledu můžeme říci, že kdyby tak bankovní rada učinila, znamenalo by to pro ni možnou ztrátu důvěryhodnosti, což je dle našeho názoru v případě centrální banky klíčová věc.

Na spotovém kurzu tak zklamaná očekávání vyvolala oslabení koruny až k 27,25 EURCZK. Vinou toho někteří investoři sázející na posílení české měny narazili na stop-loss, což je z pozice automaticky vyhodilo. Dnes již pozorujeme opětovné otvírání dlouhých obchodů. Odpovídá tomu posun zpět k 27,03 koruny za euro.

Co se týče vývoje krátkodobých forwardů, jejich reakce nebyla nikterak výrazná. V případě toho tříměsíčního byl pozorován pouze lehký pullback. Pozice investorů tak v tomto případě zůstávají z většiny nedotknuty. K jejich uzavření totiž přistoupilo pouze málo z nich.

Zájmu o tento instrument odpovídá i jeho denní nákladovost přepočítaná na forwardové body. Tříměsíční EURCZK forward je aktuálně druhý nejdražší hned po tom čtyřměsíčním.

Rusnok: Napovídat už nebudeme, exit po tvrdém závazku čekejte kdykoliv

Na základě rozhodnutí ČNB o vypuštění indikace jakéhokoliv pravděpodobného načasování konce intervencí společně s poukázáním na spíše proinflační rizika spatřená pro letošní rok analytici očekávají tzv. exit v poměrně blízké době. K tomu přispělo rovněž i tvrzení o tom, že vzhledem k rychlejšímu než očekávanému vývoji inflace a ve vztahu k dřívějším vyjádření se už polovina roku nejeví jako tolik pravděpodobný, resp. podstatný, termín možného konce intervencí, jako tomu bylo dříve.

Odhady se tak přiklání k dubnu jako k možnému termínu konce obrany koruny. Tento názor zastávají například analytici z Komerční banky či Societe Generale.

„Odstranění indikace možného načasování konce intervencí nám naznačuje, že k němu může dojít mnohem dříve než v polovině roku,“ řekla pro agenturu Bloomberg Phoenix Kalenová, šéfka oddělení rozvojových trhů v bance Societe Generale. „Zvýšená nejistota ohledně timingu tak může ve výsledku snížit aktivitu spekulantů na trhu,“ dodala.

S poměrně zajímavým názorem přišla Esther Reicheltová, analytička z německé Commerzbank. Podle ní mohlo být včerejší oslabení koruny dílem intervence samotné ČNB, která chtěla domácí měnu oslabit. Cílem tohoto kroku mělo být „vyčištění“ trhu od spekulativních pozic, a to naražením na nastavené stop-lossy.

Konec intervencí ČNB: Vsazeno 65 miliard, spekulanti se šeredně spálí

Newsletter