Nejčastěji si v ČR půjčují svobodní Petrové

Finanční společnosti vynakládají nemalé částky na průzkum trhu. Je pro ně důležitá informace, jak se chová průměrný žadatel o půjčku, aby se jeho potřebám a zvykům co nejvíce přiblížily a reagovaly na ně.

Ze statistik například vyplývá, že v České republice si muži půjčují častěji než ženy (52 % mužů, 48 % žen), nejčastěji si půjčují Petrové, těsně před muži s křestním jménem Jiří. Průměrný věk žadatelů o půjčku je 42 let a ve větší míře si půjčují svobodní před zadanými žadateli.

Na co si nejčastěji půjčujeme

Jednoznačně nejčastěji si půjčujeme kvůli nákladům na domácnost. V našem hledáčku je to dále rekonstrukce bytu, spotřební elektronika a domácí spotřebiče, co nejčastěji financujeme z úvěrů. Hitem posledních let jsou ale i různé kosmetické zákroky, nebo investice do koníčků a zálib.

Také nákup automobilu je silným důvodem, proč si půjčujeme peníze, byť je to formou leasingu. Členové asociace ČLFA (Česká leasingová a finanční asociace) uvádí, že v roce 2016 financovali 113 013 nových osobních vozidel, což je o 32 % více, než v předchozím roce.

Z celkových 155 miliard, které v loňském roce poskytli žadatelům o úvěr, leasing nebo factoring (factoringové společnosti půjčují firmám proti bonitním pohledávkám provozní prostředky), celých 31 miliard šlo na půjčky do domácností.

Zajímavosti o žadatelích o půjčky

V České republice si nejčastěji půjčujeme v pondělí, ve tři hodiny odpoledne a v prosinci. Oproti minulým letům se ale zvýšily žádosti o spotřebitelské půjčky v měsíci lednu, protože jsme se naučili využívat povánočních výprodejů. Průměrná výše půjčky se pohybuje kolem 30 000 Kč, nejvíce si půjčují obyvatelé Moravskoslezského a Středočeského kraje. Naopak nejméně o úvěry žádá Vysočina.

Nejčastěji si půjčují lidé narození ve znamení Býka, nejméně si půjčují Váhy, snad pro svoji vrozenou rozvahu. Z mužů jsou to nejčastěji Petrové, ženám vévodí Jany.

Mladí lidé se naučili žít na dluh

Udržet krok s dnešní dobou, mít trendy elektroniku a značkové oblečení, snaha nevyloučit se ze společnosti, která je stále víc orientovaná na konzumaci, to všechno stojí nemalé peníze. Velmi rychle se tak mladí stávají klienty poskytovatelů půjček, berou první úvěr, který se jim naskytne, neporovnávají parametry úvěrů a mnohdy se jim půjčka prodraží. Dost často se také potýkají se sankcemi za pozdní splátky, finanční závazek jim tak přeroste přes hlavu a hrozí pád do dluhové pasti. Přitom by stačilo přečíst si obchodní podmínky a věnovat informacím dostatečnou pozornost.

Druhou stránkou věci je skutečnost, že velká část českých domácností je zapsaná v registrech dlužníků a pro finanční instituce už nepředstavují takový potenciál, proto se snaží pomocí reklam nabízejících výhodné půjčky oslovit nové mladé klienty.

Vývoj zadlužení domácností

Přestože se finanční gramotnost obyvatel v posledních letech přece jen zlepšuje, objem poskytnutých spotřebitelských půjček stále roste, a to nepřetržitě od r. 2003. Svůj podíl na tom mají snižující se roční úrokové míry a poměrně snadná dostupnost úvěrů. V letech 2011 – 2014 se začaly projevovat stinné stránky života na dluh, zadluženost se stala předmětem častých diskuzí.

V následujícím grafu je vývoj zadlužení domácností od r. 2003, kdy bylo nejnižší a strmě stoupalo:

Celková výše zadlužení domácností u bank a finančních institucí včetně struktury v letech 2003-2006 v mil. Kč

(Zdroj: data ČNB)

A pro porovnání graf od r. 2010, kdy se krize, počet exekucí a zlepšení finanční gramotnosti promítly do jen mírného meziročního nárůstu objemu půjčených peněz (pouhé 2,5 % v r.2010 oproti předchozímu roku).

Celková výše zadlužení domácností u bank a finančních institucí včetně struktury v letech 2011-2014 v mil. Kč

(Zdroj: data ČNB)

Konečná čísla pokud jde o zadluženost domácností za rok 2016 jsou v následující tabulce:

Hodnota(v mil. Kč)

Předchozí rok

Změna

Spotřeba

269 726,60

268 755,20

0,36 %

Bydlení

1 059 496, 30

1 053 410,80

0,58 %

Ostatní

155 389,00

154 856,10

0,34 %

(Zdroj: data ČNB)

Pro více zajímavostí a informací ze světa financí navštivte nezávislý finanční portál bezvamoney.cz

Newsletter