Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Experti varují před pádem akcií o 50 %. Jak ho přežít?

Podle několika odborníků na slovo vzatých je pouze otázkou času, než se akciový trh propadne a to až o 50 procent, podle některých dokonce o víc. „Pokud akciový trh bezprostředně spadne, nemáme právo být překvapeni,“ poznamenává Mark Spitznagel, manažer hedgového fondu, který je známý svou úspěšnou miliardovou sázkou na krizi z roku 2008. „Ve skutečnosti ji musíme očekávat.“ Spitsznagel však v tomto názoru není osamocen.

„Nacházíme se v obrovské finanční bublině,“ varuje švýcarský odborník, poradce a správce fondu Marc Faber. „Může prasknout každým dnem.“ Faber z ní bez okolků viní štědrou vládní politiku prezidenta Obamy a také politiku nízkých úrokových sazeb americké centrální banky Fed, která, jak říká, „potrestá bohaté a ty, co spoří.

Ron Paul: Dolar? Obrovská bublina

I jeden z největších investorů Warren Buffett dodává, že se připravuje na krizi. „Warren Buffett indicator“ či „Total Market Cap to GDP Ratio“, který, jak název napovídá, porovnává hodnotu trhu s růstem ekonomiky, překročil hranici prodejní pohotovosti. Pád tak může nastat v jakémkoliv okamžiku.

Co tedy dělat, máme-li před sebou takovéto vyhlídky? Jednou z možností je prodat všechny své akcie a peníze nacpat pod matraci. Další možností je risknout všechno a pokusit se přečkat bouři. Podle Seana Hymana, zakladatele Absolute Profits, je ještě třetí možnost. „Na trhu existují určité sektory, u kterých jsou dobré výsledky v průběhu několika příštích měsíců téměř zaručeny,“ vysvětluje Hyman a dodává, že „opustit pozice na akciích může být v tuto chvíli poměrně nákladné.“

Jak si může být Hyman tak jistý?

Hyman má přístup k tajnému kalendáři Wall Street, který se od roku 1968 zhodnotil až o 250 procent. Tento kalendář uvádí pouze 19 investic (podle odvětví trhu) a 38 dat, kdy kupovat a prodávat. Jeho dodržováním je možné 1.000 dolarů rozmnožit až na 178.000 dolarů a to v průběhu 20 let. „Tento kalendář je jen jednou ze součástek mého investičního systému,“ dodává Hyman. „Navrhl jsem také Crash Alert System, který je konstruován tak, aby investory varoval před blížící se korekcí. Představte si, že jste se mohli vyhnout krizím z let 2000 a 2008. Dovedete si představit, kolik peněz by vám tento systém mohl uspořit?“

Štěstí, nebo?

Vypadá to, že je Sean až příliš sebevědomý. Už několikrát ale dokázal přesnost svých predikcí. V roce 2012 v rozhovoru pro Bloomberg Television, Hyman správně předpověděl, že Best Buy by mohla spadnout až na 11 dolarů za akcii a v příštích několika měsících by se mohla dostat zpět na 40 dolarů za akcii. Stalo se přesně tak, jak Hyman předvídal. V roce 2013, během Fox Business interview s Gerri Willis, Hyman předpověděl, že se trh přiblíží novým maximům 15.000 bodů a to i přes masivní výprodej, který investory znepokojoval. Akciový trh se téměř okamžitě odrazil a dosáhl toho, co Hyman konstatoval. „Dost lidí si myslí, že mám štěstí. S ním to ale nemá co dělat. Je to díky nástrojům, které používám. Nástroji jako tajný kalendář Wall Street, či Crash Alert System.“

Co nakonec propíchne tu akciovou bublinu?

Newsletter