ECB a „Super Mario“ ve světle reflektorů globálního trhu

Euro bude mít podle analytiků letos větší vliv na vývoj trhů než kterákoliv jiná světová měna. Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi se tak ocitá na pomyslném piedestalu nejsledovanějších centrálních bankéřů. Jak ECB hýbe a ještě bude hýbat trhy? Odpoví agentura Bloomberg.

Nedávný propad dluhopisových výnosů napříč téměř celým světem sice přišel po červnovém zvýšení sazeb amerického Fedu, ale ty pravé obrátky nabral až po vystoupení Maria Draghiho. Přesněji poté, co uvedl, že se do Evropy vrátila síla reflace. To vzbudilo spekulace o možném snižování nákupů dluhopisů ze strany ECB a v nějakém bodě i spekulaci o eventuálním zvýšení úrokových sazeb.

Podle investiční společnosti BlackRock mají slova Maria Draghiho v současnosti větší váhu než ta od šéfky Fedu Janet Yellenové. Americká banka Goldman Sachs dále poukázala na to, že právě Draghi stojí za ústupem dluhopisového trhu. Měnové kurzy, swapové sazby a pozice spekulantů pak podle agentury Bloomberg potvrzují, že váha současného trendu leží zejména na bedrech ECB.

Nad ČNB krouží jestřáb. Pomohl koruně a vyprodal dluhopisy

„Během posledních pár týdnu jsme mohli pozorovat opravdovou změnu sentimentu. Je očividné, že ji spustil Mario Draghi, když poprvé promluvil o možné potřebě omezení akomodativní měnové politiky,“ uvedl Andrew Wilson, šéf Goldman Sachs Asset Management International.

Jak moc velký výprodej byl na bondech pozorován? Jen během minulého týdne přišli dluhopisoví investoři podle Bloomberg Barclays indexu globálně o 681 miliard dolarů, což je nehorší týdenní propad od listopadového zvolení Donalda Trumpa.

Pád tak ovlivnila primárně zmíněná rétorika Draghiho, která zasáhla nejdříve německé bundy a poté se přelila do Francie a dále do Evropy (výplachem si prošly i české dluhopisy), resp. dále do zámoří, míní agentura Bloomberg. Podle analytiků se dalo již dříve reálně očekávat, že se Evropa ujme hlavní role na trhu bondů, když strmost výnosové křivky německých dluhopisů v květnu poprvé od roku 2012 předstihla americké státní bondy, tzv. Treasuries.

ECB trhy neuklidnila. Euro na ročním maximu. ČNB dnes odloží vyšší sazby

Navíc i další centrální banky se postupně stávají terčem spekulace o možném utahování měnové politiky. Tradeři mohli v uplynulých týden pozorovat tento trend téměř ve všech vyspělých ekonomikách s výjimkou Japonska (měřeno implikovanou míru spekulace ohledně zvýšení sazeb). „Strategické tahy ECB tohoto okamžiku do konce roku budou mít na trhy daleko větší vliv než opatření a vyjádření Fedu,“ uvedl pro Bloomberg Neeraj Seth z BlackRock

POZOR! Banky zavádí u vkladů záporné úroky

Newsletter