Dolar nejslabší od února. Srazil ho Fed i ECB

Uplynulých pět dní přineslo hned několik klíčových fundamentů, a to jak z Evropy a USA, tak i Česka. A výsledek? Ten je nejpatrnější na dolaru, který oslabil na nejslabší úrovně od února.

Klíčovou událostí bylo středeční zasedání americké centrální banky. Fed sice přistoupil k očekávanému navýšení sazeb o 25 bazických bodů do pásma 0,75 % až 1 %, doprovodný komentář byl však vyhodnocen jako „holubičí“. To zahrnuje projekci dalšího navyšování sazeb ještě celkem dvakrát (za celý 2017 jsou zatím v plánu 3 kola úrokové normalizace, včetně březnového) a nikterak nezměněný ekonomický výhled.

V závěru týdne k oslabení dolaru přispěla ještě Evropská centrální banka, konkrétně Ewald Nowotný, guvernér rakouské centrální banky a člen rady ECB. Ten pro mnohé až překvapivě řekl, že podle něj by ECB mohla v dohledné době přistoupit ke zvýšení depozitní sazby z aktuálních -0,4 %.

Suma sumárum, dolar ve druhé polovině týdne oslabil až těsně pod 1,08 EURUSD, tedy na hodnoty z února. Během pátku už část ztrát smazal. Aktuálně se obchoduje na 1,075 dolaru za euro.

Ten samý vývoj kopíroval dolar ve dvojici s korunou. Momentálně se pár obchoduje na 25,12 USDCZK.

Spotový kurz koruny vůči euru zůstává i nadále pod taktovkou ČNB, a to kolem 27,02 EURCZK.

Pravdou však je, že doba minimální volatility české měny se blíží nezadržitelně ke svému konci. Inflační data jsou v souladu s požadavky ČNB, tudíž se čeká, kdy banka odvolá kurzový závazek. Pravděpodobný termín se podle členů rady jeví jako polovina roku. Rozhodně však prý k tzv. exitu nedojde během prvního kvartálu.

Jako poslední se k otázce intervencí vyjádřil viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny sdělil, že k poklidnějšímu obchodování s korunou by mohlo posloužit oddálení kurzového exitu. Samo rozhodnutí o něm může pak přijít na měnovém i neměnovém zasedání, přičemž účastníci trhu se o něm ihned dozví .

Hampl (ČNB): Klidnější obchodování? Exit o chvíli později

Odhady analytiků, které sleduje agentura Reuters, pracují s termínem exitu v dubnu či v květnu, a to během měnového i neměnového zasedání. Celkem 6 analytiků z 15 vidí jako reálný termín v dubnu, a to na neměnovém zasedání například po zveřejnění dalších inflačních dat (10. březen). Pět analytiků pak sází na měnové zasedání, které proběhne 4. května. Pouze dva experti pak exit vidí až během června (např. po inflačních datech z 9.června).

Hlavní události příštího týdne jsou dle serveru investig.com následující. Stačí vybrat v pravém horním rohu datum 20.3. až 24.3.2017.

Real Time Economic Calendar provided by Investing.com.

 

 

Newsletter