Týdenní Fx: ČNB má nového lídra, dolar v závěru bojuje o zisky

Dění v tomto týdnu se neslo ve znamení dvou hlavních událostí. Z domácího prostředí šlo o jmenování Jiřího Rusnoka na post příštího guvernéra ČNB. V rámci zahraničí stál za pozornost především pohyb dolaru. Ten se nejprve svezl na vlně očekávání vyšších sazeb, která však v závěru týdne poměrně náhle ztratila svou sílu. V pátek však jako by chytil druhou mízu, a to i přesto, že data skončila hůře než očekávání

Koruna zahajovala týden nad úrovni 27,03 EURCZK, kterou však v úterý prolomila. Po zbytek dnů se pak držela v pásmu 27,02 až 27,03 koruny za euro. Aktuálně se pár obchoduje na 27,029 EURCZK.

Dolarkoruna startovala od hodnoty 24,10 USDCZK. Následující zpevnění americké měny pomohlo devizovou dvojici dostat až k 24,25 dolaru za euro, odkud však započal pád. V tuto chvíli se nacházíme na 24,23 USDCZK.

Obdobný vývoj byl pozorován na eurodolaru. Ten začínal týden od 1,122 EURUSD. Síla americkém měny pár dostala až k 1,114 dolaru za euro, odkud přišel odraz až k aktuálním 1,115 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byl zveřejněn rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem. Ten uvedl, že intervenční režim funguje, inflaci však v minimálních číslech udržují pozitivní jevy jako například nízké ceny energií. Pokud by tyto vlivy nepůsobily, ceny by se podle Hampla pohybovaly v nastavených cílových pásmech.

Na adresu zmiňovaných intervencí pak viceguvernér uvedl, že neexistuje žádný strop, což je v souladu s nepodmíněností a důvěryhodností samotného závazku.

V úterý přišly indikátory důvěry. Souhrnná verze skončila v květnu mírně lepší, což odpovídá zvýšení o 0,4 b. až na 96 bodů. Důvěra podnikatelů meziměsíčně poskočila výše na 94,3 bodů. V případě spotřebitelského sektoru pak nebyl pozorován žádný posun, tudíž i nadále se nacházíme na 104,3 bodech.

Ve středu pak proběhlo oficiální jmenování nového guvernéra ČNB, kterým se stal Jiří Rusnok. Ten posléze novinářům sdělil, že v současnosti není doba na to, aby Česká národní banka zpřísnila měnovou politiku, tedy například ukončila režim devizových intervencí. Ekonomiky prý funguje dobře, proto není potřeba cokoliv měnit.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byly reportována byla květnová data indexu PMI sektoru služeb a průmyslu. V Německu bylo v prvním případě dosaženo výsledku 55,2 bodů, ve druhém pak 52,4 bodů. V rámci eurozóny byla ve stejném pořadí reportována čísla 53,1 bodů a 52,4.

V úterý jsme se dočkali německého indexu ZEW. I přesto, že jeho současná verze vykázala růst na 53 bodů, v rámci očekávání indikátor klesl na 6,4 b., přičemž očekáváno bylo 12 bodů

Následoval německý index Ifo, který v květnu vykázal celkové zlepšení. Z hlediska podnikatelského klimatu byla reportována čísla na 107,7 bodech, v aktuálním vyjádření 114,2 b. a očekávání budoucího vývoje patřilo 106,8 bodů.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ze Spojených států jsme se nejprve dočkali richmondského Fed indexu průmyslové aktivity, který vykázal propad z předchozích 14 bodů na -1. Poté následovaly prodeje nových domů za duben. V tomto případě bylo dosaženo nejvyššího procentuálního nárůstu od ledna 1992, což odpovídá +16,6 %. Očekávána byla pouhá 2 %.

Ve středu přišla týdenní změna počtu žádostí o hypotéku, která skončila na +2,3 %. Výčet uzavírá květnový index PMI Markit, který za sektor služeb vykázal 21,2 b. při predikci na 53,1 bodech. V kompozitním vyjádření pak skončil na 50,8 bodech.

Den poté byla reportována týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 268 tisících. Následovaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty  meziměsíčně vykázaly lepší růst, a to o +3,4 %, vyjma dopravních prostředků pak +0,4 %. Výčet uzavírají probíhající prodeje domů, které meziměsíčně vzrostly o 5,1 %

Výčet uzavírá dnešní deflátor HD, který mezikvartálně skončil růstem +0,6 %. Jádrové výdaje na spotřebu se pak zastavily na +2,1 %. Hlavní bodem dne však byl druhý zpřesněný odhad amerického HDP, která vykázal růst o velikosti +0,8 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny podrobnější data HDP za 1. kvartál tohoto roku.

Německo

V pondělí budou zveřejněny indexy cen importu za duben, trh očekává meziroční pokles cen o 6,1 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny předběžné odhady inflace za květen. V úterý budou zveřejněny údaje maloobchodu za duben. Trh očekává meziroční růst maloobchodu o 1,7 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za květen. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za květen. V pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a také souhrnný index za květen.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje důvěry ve službách, v průmyslu, podnikatelského klimatu a také index důvěry spotřebitelů za květen. Také bude vydán souhrnný index ekonomického sentimentu v eurozóně za květen. V úterý bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za duben. Podobně v úterý budou zveřejněny první odhady inflace za květen. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za květen. Ve čtvrtek bude zveřejněn index cen výrobců za duben. Podobně ve čtvrtek vydá ECB rozhodnutí o úrokových sazbách s následnou tiskovou konferencí. V pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a také souhrnný index za květen. Nakonec budou v pátek zveřejněny údaje maloobchodu za duben.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje osobních výdělků a výdajů obyvatel za duben. Podobně v úterý bude zveřejněna spotřebitelská důvěra za květen. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě a index zaplacených cen za květen. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje výdajů ve stavebnictví za duben. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za květen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za duben. Podobně v pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a také souhrnný index za květen. Nakonec budou v pátek zveřejněny údaje továrních objednávek za duben.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zd

Newsletter