Těžaři si plácli. OPEC omezí těžbu ropy o devět měsíců

AKTUALIZOVÁNO – Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se podle očekávání rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělilo několik delegátů dnešní schůzky ve Vídni. K dohodě by se ještě dnes po dalších jednáních měla připojit zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel, včetně Ruska. Ceny ropy reagovaly na zprávu poklesem, protože někteří investoři doufali v prohloubení těžebních škrtů.

OPEC se spolu s dalšími zeměmi ke konci loňského roku dohodl snížit těžbu ropy v letošním prvním pololetí celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně, což je kolem dvou procent světové produkce. Snahou producentů bylo snížit světové zásoby vytěžené suroviny poté, co rostoucí převis produkce srazil od roku 2014 světové ceny ropy na polovinu a příjmy producentských zemí prudce klesly. Byla to ze strany OPEC první dohoda o omezení těžby za 15 let.

Dohoda přispěla k vytlačení cen ropy nad 50 dolarů za barel, dál už ale ceny vzhledem k nadále vysokým zásobám nerostly. Saúdská Arábie a Rusko se proto v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit o dalších devět měsíců, aby se zásoby konečně podstatně snížily a tím se obnovila rovnováha na trhu.

Růst cen po loňské dohodě nevedl k žádoucímu snížení zásob zejména proto, že podnítil k oživení produkce v USA, které nejsou účastníky dohody. Těžba ve Spojených státech tak od loňska vzrostla o zhruba deset procent, což smazalo asi polovinu objemu redukce OPEC a jeho partnerů.

Před dnešním jednáním se objevily náznaky, že státy by mohly přistoupit k prohloubení těžebních škrtů. Výbor ministrů ale podle zdrojů agentury Reuters doporučil nechat objem redukce na dosavadní úrovni. „Takové návrhy padly, mnozí členové naznačovali ochotu, ale nebude to zapotřebí,“ řekl k tomu před schůzkou saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih.

Někteří investoři doufali, že účastníci sjednají dohodu na hlubším snížení produkce, a dnešní zprávy tak zatím vedly na trhu k cenovému poklesu. Severomořská ropa Brent kolem 14:30 SELČ oslabila o zhruba jedno procento na 53,40 dolaru za barel, americká WTI ztrácela jedno a čtvrt procenta.

Dohoda o omezení těžby by se v OPEC ani dalších devět měsíců neměla podle ministra Fáliha vztahovat na Nigérii a Libyi, jejichž produkci výrazně snižují domácí nepokoje. Kartel se před schůzkou rozrostl o jednu zemi na 14 států, novým členem OPEC se stala Rovníková Guinea.

Newsletter