Týdenní Fx: ČNB potvrdila konec závazku, dolar na 1,120 EURUSD

Co se dělo během posledních pěti dní na devizových trzích? Mezi hlavní události patřilo zasedání ČNB, ze kterého vzešel nejbližší možný termín ukončení intervencí. V zahraničí jsme pak byli svědky intenzivního posilování dolaru, který profitoval z rostoucí evropské nervozity, jejíž původ lze najít ve finančním sektoru starého kontinentu.

Rady ČNB na  čtvrtečním zasedání rozhodla, že ponechá své hlavní sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváním. V rámci následné tiskové konference pak guvernér Rusnok uvedl, že aktuálně prováděný intervenční režim banka neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Koruna se před zasedáním držela pevně kolem 27,02 EURCZK. Po odpolední tiskové konferenci ČNB pár krátce odskočil až k 27,03 EURCZK. Aktuálně se již obchoduje zpět na 27,02 koruny za euro.

JPMorgan vsadila na sílu koruny a zajištění forwardy. Názor Roklenu?

Dolar zahajoval týden na 1,124 EURUSD, odkud se nejprve posunul výše nad 1,125 EURUSD. Poté se pár vydal na dráhu zpevňování, které ho dostalo až k  1,117 dolaru za euro. Aktuálně jsme se však již posunuli zpět na 1,120 EURUSD.

Stejný průběh byl pozorován na dolarkoruně. Ta startovala týden kolem 24,15 USDCZK, odkud se posunula dokonce pod 23 koruny za dolar. Poté se  devizová dvojice vyšplhala až k 24,18 USDZCK, o něco se později však opět spadla na 24,11 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Ještě před zasedáním ČNB byly zveřejněny indexy důvěry. V případě té spotřebitelské jsme byli svědky nárůstu o 2,1 bodu až na 106,4 b., což se blíží historickým maximům z roku 1998. Podnikatelská důvěra pak nepatrně klesla na 95,2 bodů. V souhrnném vyjádření je indikátor meziměsíčně výše, a to na 97,1 bodech.

V pátek pak byla reportována revize HDP za druhý kvartál. Ta potvrdila, že česká ekonomika rostla meziročně o 2,6 procenta, očekávání agentury Bloomberg dosahovalo +2,5 %.

ING: Rusnok bude chtít oslabit korunu. „Exit“ zatlačí na dluhopisy

Co se dělo v Evropě?

V rámci evropského dění je možné zmínit německý index Ifo podnikatelského klimatu. Ten v září zaznamenal lepší než očekávaný růst, což odpovídá 109,5 bodu. Jako další byla reportována německá inflace, která za září vykázala meziměsíčně +0,1 %, meziročně pak +0,7 %. 

V pátek byl zveřejněn předběžný odhad harmonizované inflace eurozóny, která v září vykázala meziměsíčně +0,4 %, meziročně +0,8 %.

Co se dělo v USA?

V pondělí byl reportována zářijový index PMI sektoru služeb, který skončil na lepších 51,9 bodech. Jako další přišla spotřebitelská důvěra. V jejím případě se očekávání ohledně zhoršení nepotvrdila, když indikátor vykázal 104,1 bodu 

Ve čtvrtek pak byla zveřejněna revize HDP za druhý kvartál. Zpřesněná čísla skončila poměrně pozitivně, když byl předešlý výsledek +1,1 % navýšen na +1,4 %.

Pátek patřil jádrovým výdajům na osobní spotřebu, které skončily na +0,2 %. Osobní výdaje a příjmy pak za srpen vykázaly -0,1 % a 0,2 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Týden odstartují v pondělí data o deficitu a dluhu vládních institucí za druhé čtvrtletí 2016. Na většinu dat si však budeme muset počkat až na konec týdne. Ve čtvrtek zveřejňuje ČSO data o maloobchodu za srpen 2016, kde očekáváme meziroční nárůst tržeb o 6,3 %, pokud zahrnujeme prodej motorových vozidel a 5,3 % v indexu bez motorových vozidel.  Ve čtvrtek je dále jedná bankovní rada ČNB. V pátek ČSO publikuje data o zahraničním obchodu, stavebnictví a průmyslu za srpen 2016. Námi anticipovaná meziroční změna zahraničního obchodu je pokles na úrovni 1,25 %. Na straně průmyslu očekáváme meziroční růst indexu průmyslové výroby o 5 %.  Dopoledne dále ČNB uveřejňuje data o devizových rezervách ke konci září.

Spojené státy americké

Ve spojených státech je podobně jako v České republice zásadní pátek, kdy očekáváme zveřejnění míry nezaměstnanosti (predikce trhu) a počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském odvětví. V pondělí očekáváme index ekonomických podmínek v průmyslu. Zde trh očekává mírné zlepšení a úroveň 51. Ve středu dále vychází index ekonomických podmínek v ne-průmyslovém odvětví. Zde je trh ještě optimističtější a očekává hodnotu 53. Nutno podotknout, že ne-průmyslové odvětví má obecně méně zásadní vliv na HDP než průmyslová odvětví.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter