Buffett: Skutečným problémem americké ekonomiky jsme my boháči

Co je skutečným problémem americké ekonomiky? Miliardář Warren Buffett je přesvědčen, že to jsou lidé jako on. Boháči. 

„Skutečný problém, podle mého názoru, je … neuvěřitelný růst blahobytu extrémně bohatých lidí,“ řekl Buffett v rozhovoru pro PBS Newshour. Zakladatel a CEO investiční společnosti Berkshire Hathaway je podle magazínu Forbes druhým nejbohatším mužem planety. Časopis letos vyčíslil čistou hodnotu jeho jmění na 76 miliard dolarů. „Pokud se vrátíte do roku 1982, kdy z prvních 400 Forbes poprvé sestavil žebříček, měli tito lidé (celkem) 93 miliard dolarů. Nyní mají 2,4 bilionu dolarů,“ upozorňuje Buffett. „To je nárůst bohatství, který neúměrně odměňuje lidi na vrcholu.“

Americká ekonomika roste zhruba dvouprocentním tempem, což je podle Buffetta zdravé číslo, které do budoucna zlepší kvalitu života mnoha Američanů. V jedné generaci to zvedne HDP o 19 tisíc dolarů na osobu, řekl Buffett. „Takže vaše děti a děti vašich dětí budou žít mnohem, mnohem, mnohem lépe, než žijeme my.“

Problém dle Buffetta ale je, že z toho nejvíc těží ti největší boháči, a ne průměrní pracující. „Ekonomice se daří dobře, ale ne všem Američanům,“ řekl. Jedním z důvodů je podle něj tempo automatizace a technologický pokrok, který probíhá rychleji než rekvalifikace pracovníků, kteří pak se změnami na pracovním trhu nejsou schopni držet krok.

„Stále probíhají změny v zaměstnanosti. Když se nad tím zamyslíte, když se vrátíte do roku 1800, tak k vyprodukování dostatku jídla pro celou zemi bylo třeba 80 % pracovní síly. Dnes je to méně než 3 %,“ upozornil Buffett. S tím, jak se ekonomika vyvíjí, dochází k realokaci zdrojů. Jenže společnost si podle jeho slov nemůže dovolit, aby pracující, kteří z pracovního procesu kvůli schopnostem, které už nejsou potřeba, zůstávali pozadu. „Když máte něco, co je dobré pro společnost, ale hrozně škodlivé pro jednotlivce, je třeba se o tyto jednotlivce postarat,“ míní miliardář, označovaný také jako „Věštec z Omahy“.

Velbloud dromedárem: Bohatí bohatnou a chudí… také!

A Buffett není jediným, kdo se domnívá, že hromadění bohatství v rukou miliardářů nabývá nezdravých rozměrů. V poslední době na to upozornil například známý investor Marc Faber.

V tomto případě ale nejde jen o slova. Ve snaze omezit majetkovou nerovnováhu vymyslel Buffett ve spolupráci se svým miliardářským kolegou a spoluzakladatelem Microsoftu Billem Gatesem dobrovolnou iniciativu Giving Pledge, která zavazuje nejbohatší lidi světa, aby se vzdali minimálně poloviny svého jmění. Cílem iniciativy není jen pomoc potřebným, ale také motivace pro další, aby jednali stejně. K iniciativě se připojil také například Elon Musk či Mark Zuckerberg – viz článek Jedou v tom spolu: Gates, Buffett, Musk i Zuckerberg.

Buffett vydělal své extrémní jmění především investováním na akciovém trhu. Své první akcie koupil, když mu bylo 11 let. Na trhu se tak pohybuje již 75 let. Ostatním doporučuje totéž. „Měli by v průběhu života prostě stále kupovat, kupovat a kupovat Ameriku po malých troškách. A za 30 nebo 40 let budou mít hodně peněz,“ radí podle CNBC tento investiční guru.

Jak být úspěšný a bohatý? Tři návyky, které byste si měli osvojit

Čtyři pilíře Berkshire Hathaway. Na co nedá Buffett dopustit?

Newsletter