Hampl (ČNB): Intervence? To nebyl žádný dopink

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl přirovnává ekonomiku k nohám a měnovou politiku centrální banky k botám. „Ty boty nemají být ani příliš těsné, ani příliš volné… Teď se zdá, že už jsou volné trochu moc a že je třeba je utáhnout,“ řekl Hampl v rozhovoru pro Lidové noviny o ukončení kurzového závazku.

Pro Hampla je zajímavé to, jak bude v následujících dnech hledání přistávací dráhy pro korunu vypadat. „Zdá se, že se nám dostává odměny za naši předchozí transparentnost,“ dodal viceguvernér.

Hampl Lidovým novinám řekl, že sofistikovaní tržní hráči chápou a vědí, že puštění koruny znamená spíše zpřísňování měnové politiky a že lze očekávat i růst sazeb.

„Jestli to chápou všichni analytici, to nevím. Od nich jsem ale od roku 2013 žádnou kloudnou myšlenku neslyšel. Že to chápe široká veřejnost, si příliš nemyslím. Už v roce 2013, kdy jsme s intervencemi začínali, nebylo ze strany veřejnosti příliš pochopeno, že se jen snažíme jinou cestou snížit reálnou úrokovou sazbu a tím podpořit ekonomiku, i když šlo o druhotnou snahu,“ podotkl viceguvernér.

Na otázku, zda polštář, který ČNB firmám i státu poskytla, způsobil jejich zlenivění při provádění potřebných reforem a zvyšování efektivnosti, Hampl odpověděl, že s popisem polštář či doping absolutně nesouhlasí.

„Doping je naprosto nepřesný popis. Znamená to totiž použití zakázaného prostředku. Všimněte si, že když se bavíme o nulových sazbách, nikdo neříká, že jde o doping pro reálnou ekonomiku, protože se podniky financují levněji než v minulosti,“ zdůraznil viceguvernér. Přitom je to stejně umělé, jako byl kurzový závazek. Když se podíváte na data z reálné ekonomiky o průmyslu či investicích, jsou řeči o dopingu nesmysl. Tady nikdo kvůli intervencím nezlenivěl, upozornil.

Newsletter