Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Měny ve 2015: Sázka na paritu dolaru s eurem pouhým snem

Letošní rok, respektive především poslední půlrok, se na měnových trzích odehrával ve znamení zvýšené volatility. Tempo vývoje měnových trhů měly v rukou především centrální banky. Mezi hlavní události v tomto směru patřilo lednové překvapení, které trhům naservírovala švýcarská centrální banka tím, že opustila intervenční režim na švýcarském franku. Následovalo oznámení stimulačního balíčku ze strany Evropské centrální banky (jejíž snahy podpořit slabou ekonomiku ve finále trh zklamaly), srpnové oslabení čínské měny pod taktovkou čínské centrální banky, které ještě rozdmýchaly obavy o stav čínské ekonomiky, až po prosincové navýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed – to vše provokovalo investory i trhy k smíšeným reakcím, které připomínaly jízdu na horské dráze.

Parita eura a dolaru? Sen, který se nestal skutečností

Jako chybné se ukázalo očekávání, že se kurz eura vůči dolaru dostane na hodnotu 1. Kvůli rozdílným měnovým politikám evropské a americké centrální banky (kdy evropská ECB pokračuje v uvolňování měnové politiky, zatímco americký Fed již svou měnovou politiku utahuje) většina analytiků předpovídala, že euro dosáhne parity s dolarem do konce 1. pololetí letošního roku. Podpůrný program ze strany ECB se však již ukázal zahrnut v hodnotě kurzu a jelikož nastavení programu očekávání nepřekonalo, euro reagovalo posílením. Další posílení eura až k úrovním 1,1714 v srpnu způsobila nervozita ohledně situace v Číně a parita tak byla opět v nedohlednu. Spekulace se na trh vrátily ještě po říjnovém zasedání ECB, na kterém guvernér Mario Draghi naznačil možnost snížení depozitních sazeb a navýšení programu kvantitativního uvolňování ještě v prosinci. ECB však svými kroky nakonec trhy zklamala (k navýšení podpůrného programu nedošlo) a eurodolar tak zakončil rok u hodnot 1,1 EURUSD. Prosincové navýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu a očekávání dalších navýšení v průběhu příštího roku navíc pro ECB znamenají menší tlak na další případné navýšení podpůrného programu.

Situaci na měnových trzích budou ovlivňovat kroky centrálních bank i v příštím roce, jednotlivé centrální banky však ke konci roku změnily rétoriku a zdá se, že již není primárním cílem bojovat s nízkou inflací, taženou nízkými cenami ropy. Překvapila tak například japonská centrální banka, která navzdory očekávání nenavýšila svůj program kvantitativního uvolňování, stejně tak již zmiňovaná ECB. Klíčový bude postup americké centrální banky Fed co se týče dalšího zvyšování úrokových sazeb. V tuto chvíli trh počítá s dvěma dalšími navýšeními úrokových sazeb na 0,75 – 1 %, přičemž velmi důležité bude načasování tohoto kroku. V tuto chvíli je dle dat agentury Bloomberg očekáváno s pravděpodobností nad 50 % navyšování sazeb v březnu a září. Pro další vývoj měn bude důležitý i vývoj ceny ropy.

Výhercem dolar

Výhercem na světových měnových trzích se v letošním roce stal dolar, který vůči koši vybraných měn (tzv. dolarový index) posílil od začátku roku o 9 %. Síla dolaru bude podpořena i příští rok navyšováním úrokových sazeb. Britská libra v průběhu letošního roku trpěla holubičí rétorikou britské centrální banky, která nezměnila svou měnovou politiku již 80 měsíců v řadě. Nepřispěla ani absence inflačních tlaků a vidina velmi nízké inflace po delší dobu, než se původně očekávalo, spolu s obavami o výši veřejného dluhu. Britská libra tak končí rok proti dolaru o necelých 5 % níže, než v lednu zahajovala. Jako jedna z nejhůře vyvíjejících se měn pak skončil kanadský dolar, především kvůli propadům ceny ropy a některých dalších komodit, které ovlivňují vývoj kanadské ekonomiky.

Koruna: Další vývoj určí ČNB

I v případě domácí měny bude klíčový postup centrální banky – tedy ČNB. Po celý letošní rok trvající intervenční režim, který má za cíl udržet korunu vůči euru minimálně na úrovni 27 Kč za euro a nedovolit domácí měně posílit pod tuto laťku, má podle slov představitelů ČNB trvat minimálně do konce roku 2016. Výraznějších výkyvů se tak na domácí měně v příštím roce pravděpodobně nedočkáme.

Vývoj vybraných světových měn shrnuje následující tabulka:

Měnový pár Kurz k 30.12. Vývoj od začátku roku
EUR/USD 1,091 -9,82%
USD/JPY 120,61 0,74%
GBP/USD 1,4825 -4,76%
USD/CHF 0,9898 -0,44%
USD/CAD 1,3891 19,43%
EUR/JPY 131,59 -9,15%
AUD/USD 0,7279 -10,86%
NZD/USD 0,6831 -12,36%
EUR/GBP 0,7357 -5,32%
EUR/CHF 1,0797 -10,23%
AUD/JPY 87,79 -10,21%
GBP/JPY 178,82 -4,05%
CHF/JPY 121,84 1,20%
EUR/CAD 1,5152 7,70%

Newsletter