Nad očekávání lepší výsledek amerického index ISM služeb pomohl růstu výnosů. Dolar umazal část ztrát, zůstává nad 1,1340 za euro. Koruna oslabila nad 24,93 za euro. Proti dolaru drží zisky pod 22,00.

Ústup!

Zahraniční banky hromadně utíkají z ruského bankovního sektoru. Pád rublu způsobil, že každá z nich chce v Rusku snížit svou expozici na minimum. Množství poskytnutých syndikovaných úvěrů se letos snížilo na 14 % objemu minulého roku s tím, jak riziko ruského trhu postupně narůstá. Očekává se, že úprk bude pokračovat i v dalších měsících, dokud se situace neuklidní.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

„Pravděpodobně budeme svědky úvěrové kontrakce. Chuť půjčovat se z bankovního sektoru pomalu ale jistě vytrácí“, řekla Magdalena Stoklosová, analytička investiční banky Morgan Stanley. „Bankám nejde pouze o objem úvěrů, záleží jim především na ziscích, které plynou z kvality a solventnosti dlužníků“, napsala pro server Financial Times.

Rusko podpoří významné banky, rozpustí v nich bilion rublů

Holandská banka ING společně se skandinávskou Nordeou poskytla dle dat společnosti Dealogic  letos úvěry o hodnotě 800 milionů dolarů. V porovnání s 3,7 miliardami dolarů z minulého roku, které poskytly Société Générale a BNP Paribas, je to podstatně nižší částka. Stejný pokles je patrný i na kapitálovém trhu, kde objem obchodovaných dluhů poklesl o 82%.

bama podepsal sankce proti Rusku, využít jich nechce

I ostatní banky rapidně snížily svou expozici. Americká Bank of America ve své zprávě za třetí čtvrtletí uvedla, že snížila svou čistou expozici z 9,4 miliard dolarů na 8,8 miliard během posledních šesti měsíců. Problém mají také banky jako Raiffeisen, Société Générale a UniCredit, které jsou v Rusku natolik angažované, že by pro ně případný ústup byl velice nákladný. Pád rublu a zvýšená volatilita tak způsobily propad cen jejich akcií o více jak 9% během jednoho dne.

Putin: Ruská centrální banka by neměla plýtvat rezervami

Podle dat Citigroup poskytla Raiffeisen úvěry o hodnotě 15 miliard euro, což představuje 181 procent hmotného kapitálu banky. Pokud by došlo k defaultu všech ruských dlužníků, neměla by banka šanci na přežití. Société Générale je na tom o něco lépe. 25 miliard eur, které „nasypala“ do ekonomiky, představuje „pouze“ 62% jejího hmotného kapitálu. UniCredit pak poskytla 18 miliard eur odpovídající 40% kapitálu.

Ruské domácí banky, které jsou částečně vlastněny státem, jsou na tom ještě mnohem hůř. Ceny jejich akcií klesly s tím, jak se množily úvěrové ztráty a panika z možných výběrů bankovních depozit. Akcie Sberbank ztratily během několika týdnů 18% a VTB téměř 14%. Na pomoc jim musela přispěchat ruská centrální banka, která ve středu zavedla omezení některých způsobů financování a upravila účetní pravidla tak, aby se pád rublu tolik neprojevil v jejich čtvrtletních výsledcích hospodaření.

Newsletter