Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Šéfka STARCUBE: Silicon Valley? Startupy láká Brno

Je jedinou ženou v čele startupového akcelerátoru v České republice. Pomáhala rozjet řadu světově úspěšných projektů. Které to byly a jaká je pozici žen na české startupové scéně, prozrazuje pro Roklen24 ředitelka akcelerátoru STARCUBE patřící pod brněnské Jihomoravské inovační centrum (JIC), Hana Šudáková. Jak vybírá projekty, které bude inkubovat?  A s kým naopak spolupráci odmítá? Kolik startupy pomoc STARCUBE stojí?

R24: Mohla byste popsat fungování STARCUBE A jeho vztah k JIC?

Jedná se o akcelerátor, který jednou ročně otevírá přihlášky. Před šesti lety byl vůbec prvním akcelerátorem v České republice. Od té doby se hodně proměnil, otevřel se zahraniční účasti a stal se tematicky vyhraněným. Letos máme pět technologických partnerů – AVG, Honeywell, Konica Minolta, Microsoft a Y Soft. Témata, která hledáme, souvisí právě s tím, čemu se věnují naši partneři. Nejlepší přihlášené projekty se pak sjedou do Brna, kde je čeká tříměsíční program, zaměřený na startupová témata jako je byznys plán, prototypování, právo, marketing, finance. Také se setkají s mentory a experty, kteří jim dávají cennou zpětnou vazbu. JIC je provozovatelem JIC STARCUBE.

Jak se rozvíjí nadějné startupy? O tom s šéfem JIC

R24: Jaký je způsob financování akcelerátoru?

Akcelerátor financují jednak naši zřizovatelé v čele s Jihomoravským krajem, dále síť Enterprise Europe Network a naši partneři. Každoročně několika sty tisíci korun přispívá město Brno tak zvanými StartupVouchery, které mohou finalisté akcelerátoru čerpat na služby jako je copywriting, grafické práce nebo právní konzultace. Zaplatit z nich mohou např. letenky do Brna či hradit náklady na ubytování.

R24: Jako jediná žena v České republice stojíte v čele akcelerátoru. Jak vnímáte pozici žen na české startupové scéně?

V minulosti jsem spolupřipravovala jednotlivá kola akcelerátoru a v týmu nás byla minimálně polovina žen. Vždy se ale jednalo spíš o produkční a marketingové pozice. A podobné tendence sleduji i ve startupech, které JIC STARCUBE v minulosti prošly. Třeba v minulém roce se akcelerátoru účastnila jediná žena, a ta řešila pro svůj projekt PR. Ženy se kolem startupů motají, ale málokdy jsou technologickým mozkem projektu nebo tou, která celý projekt řídí. O to mám větší radost z prvních výrazných žen na pozici CEO startupů – ať už je to je zmíněná Lucie Brešová z Kiwi.com, další moje dřívější kolegyně Jana Fleissigová z Robodrone působící jako COO nebo třeba Veronika Štěpánková v čele biotechnologického spin-offu Masarykovy univerzity Enantis.

R24: Kolik či jakým způsobem vám startupy za možnost spolupráce platí?

Prvních šest běhů bylo pro startupy zcela zdarma. V minulém roce JIC zřídil jako dceřinou společnost svůj vlastní investiční nástroj JIC VENTURES. Od loňského běhu nám tedy projekty v momentě, kdy se stanou právnickou osobou, postupují za účast v akcelerátoru dvě procenta podílu. Tyto peníze poslouží jednak jako prostředek k dofinancování dalších případných běhů akcelerátoru. Stěžejní ale je, že tento investiční nástroj nám pomůže v případě úspěchu firmy získávat peníze na další investice do našich nadějných klientů ve fázích, kdy jsou ještě pro komerční VC fondy příliš rizikoví.

R24: Hledáte startupy v oblasti augmented reality, ICT security, smart city/smart home, apod. Které nadějné firmy z těchto oblastí již máte pod svými křídly? S kolika firmami celkově spolupracujete?

Akcelerátor je otevřený vždy na tři měsíce, po skončení ale absolventi mohou využít navazující programy. Ročně naše služby využije asi stovka firem, od těch skutečně začínajících až po ty zavedené, které hledají příležitosti k inovaci nebo ke spolupráci se zahraničními technologickými partnery, ke kterým jim umíme otevřít cestu.

Chci objevit nový Skype či Avast, říká šéf akcelerátoru StartupYard

JIC podpořil některé velké hráče na poli ICT security jako je Flowmon Networks (dřívější INVEA-TECH) nebo Safetica. Co se týče smart cities, tak aktuálně máme v programu JIC MASTER firmu CitiQ, která pracuje na chytrém parkování, nebo car-sharingovou společnost AJO s inovativním řešením předávání aut. Z rozšířené reality u nás sídlí například firma media4future. Vycházející hvězdou Průmyslu 4.0, který je také letošním tématem JIC STARCUBE, je pak firma Sewio.

R24: JIC není jediným akcelerátorem v České republice, dochází k tomu, že se např. s jinými akcelerátory o startupy přetahujete?

Myslím, že ne. Česká republika je příliš malým trhem na to, aby tu měla prostor rivalita mezi jednotlivými hráči z řad akcelerátorů. Naší devizou je, že jsme veřejně financovaným akcelerátorem, naším cílem není vlastní zisk, ale podpora podnikatelského ekosystému na jižní Moravě, potažmo v celé republice. Aby se Brno stalo globálně zajímavým místem k podnikání, musí fungovat především český startupový ekosystém celkově, zákony musí být příznivě nastavené podnikatelům.

R24: Jaké jsou nejúspěšnější projekty, které prošly Starcube?

Ten nejviditelnější je teď bezpochyby Kiwi.com alias Skypicker. Právě v našem akcelerátoru se tenkrát v roce 2012 potkal zakladatel Oliver Dlouhý s dnešní CEO jeho firmy Lucií Brešovou. Jeho příběh pěkně ilustruje, jak důležitá je u podobných projektů vůle vytrvat. Uspět neznamená vymyslet nápad, přes noc ho naprogramovat a další den jít do televize ohlásit první milion prodaných produktů. I Skypicker si nejdřív musel projít dlouhou fází testování a zdokonalování produktu, než se stal úspěšným. 

Z dalších našich úspěšných absolventů ráda zmíním JIC STARCUBE GINA Software, projekt trojice spolužáků z vysoké školy, který teď pomáhá hasičským a záchranným sborům u nás, na Slovensku, ale například i ve Švýcarsku. Jedná se o systém koordinace v terénu, který využívá také OSN, služby dodávají i Evropské vesmírné agentuře. Uživatelé z několika desítek zahraničních zemí využívají například jednoduchý online rezervační systém Reservio. Absolventi akcelerátoru, bratři Klodnerovi, se dokonce po svém úspěšném Spoteee, který pomocí videí zpříjemňuje cvičení v posilovnách, vrhli do dalšího podobného počinu, se kterým vyhráli před měsícem národní kolo UberPitche. Skvěle našlápnuto mají také OrganizeTube, kteří nedávno spustili svůj nový projekt Spectroom.

R24: Jaká jsou vaše kritéria, abyste se rozhodli zahájit spolupráci s projektem? Jak vyhodnocujete, zda má nápad potenciál být přetvořen v prosperující firmu?

Je to individuální u každé z našich služeb. Obecný rámec ale tvoří cíl pomáhat nadějným technologicko-inovativním projektům s nápadem, který na trh přináší novinku. Pouhé přeprodejce služeb a obchodní zástupce inkubovat nebudeme. Vstupu do našich služeb vždy předchází pohovor a výběrové řízení, ve kterém se naši experti radí i s investory a podnikateli zvenčí. Řídíme se také etickým kodexem. Jsou určité typy byznysů, které nepodpoříme. V minulosti jsme takto odmítli například aplikaci, která spadala pod hazard, který rozhodně podporovat nechceme.

R24: Kolik projektů do Starcube přijímáte? V kontrastu s počtem přihlášek?

Jsme připraveni přijmout až deset týmů. Zájem je podle zkušeností z minulých let několikanásobně větší. Do užšího výběru se letos dostane dvacet až třicet projektů, se kterými absolvujeme společný workshop, který pomůže odkrýt, jaký mají skutečně potenciál. České zájemce pozveme na workshop přímo k nám do JIC, s těmi zahraničními se spojíme virtuálně.

R24: Jak konkrétně vyhledáváte nadějné projekty?

Projekty se hlásí samy. Snažíme se ale také jezdit po důležitých světových konferencích a akcích a tam potenciálně slibné projekty oslovovat.

R24: Sídlíte v Brně,  není to vaše nevýhoda? Nestahují se startupy především do Prahy či zahraničí? Čím může být pro startupisty zajímavější než Praha/zahraničí?

Není to nevýhoda. Respektive Praha má výhody plynoucí z toho, že je metropolí. Brno se po technologické stránce i ekonomicky za uplynulé desetiletí posunulo výrazně vpřed. Vyrostla zde výzkumná centra, velké nadnárodní korporace do něj přestěhovaly svá firemní R&D centra, přišly sem zajímavé hi-tech zahraniční firmy. Díky infrastruktuře pro inovativní podnikání, kterou se tu snažíme prostřednictvím JIC budovat, tu přibývá i malých technologických firem. Těch s více než pěti výzkumníky je v Jihomoravském kraji už celá čtvrtina, za posledních deset let se navíc jejich počet ztrojnásobil. To všechno spolu s přítomností vysokých škol dělá z Brna výhodné místo zejména pro IT podnikání.

Palo Altem ani Londýnem se Brno pochopitelně jen tak nestane, alternativou pro ty, kteří se chtějí vyhnout příliš vysokým životním nákladům, se však pomalu stává. Brno je velmi příjemné město k životu s malým historickým centrem, skvělými kavárnami, dostupnými lesy, obklopené malebnými vinařskými vesničkami. Pro podnikatele, kteří hledají strategické místo, ale zároveň i útočiště s vysokou kvalitou života, je to dobrá volba. Obzvláště v oborech, které jsou v Brně už etablované, jako je zmíněné IT – zejména v oblasti antivirů, dále elektronová mikroskopie, strojírenství nebo třeba letecký průmysl.

Další Silicon Valley? Může to být Brno

R24: Jak hodnotíte startupové prostředí v Asii, např. v Číně, kde se nyní vláda velice snaží být atraktivní pro startupy? Co např. Izrael, v čem je podle Vašeho názoru úspěch izraelské startupové prostředí?

S oběma zmíněnými startupovými scénami mám bohužel jen zprostředkovanou zkušenost. Pro obě je ale podle mě klíčová jedna věc – priorita, s jakou vláda startupové prostředí podporuje. Něco takového u nás chybí. Ano, postupné kroky tady jsou, ale daleko větší důraz je kladený na zavádění novinek, které spíš jakékoliv podnikání v České republice ztěžují.

Český student startupistou v Číně

Bylo by krásné, kdyby se vláda dokázala napříč politickým spektrem shodnout na strategii, jak technologicky inovativní podnikání podporovat, protože je to smysluplná investice do budoucna. Na jižní Moravě to funguje – kraj i brněnský magistrát se už 15 let řídí společnou Regionální inovační strategií Jihomoravského kraje. A její význam neklesl ani poté, co se už několikrát obměnily na obou úrovních politické strany i konkrétní lidé u moci. Tenhle faktor je jeden z těch, které se na současném ekonomickém úspěchu Brna nejvíc podílejí.

R24: Jaké programy/novinky momentálně připravujete?

Ve spolupráci s Honeywellem jsme v JIC zařídili IoT lab neboli prostor, kde mohou technologičtí „hračičkáři“ vyzkoušet různé vychytávky od 3D tiskáren přes Arduino kity až po drony. Taková laboratoř může sloužit právě k experimentování při sestavování prototypů. Do budoucna plánujeme otevření celé tak zvané fabrication laboratoře, která bude přístupná studentům technických oborů, ale i začínajícím podnikatelům nebo třeba umělcům.

Hana Šudáková je JIC STARCUBE manažerkou v Jihomoravském inovačním centru (JIC). Než se postavila do čela nejdéle fungujícího akcelerátoru v Česku, vedla program JIC ENTER zaměřený na začínající podnikatele. Prvními podnikatelskými krůčky tak provedla například projekty NenoVision, Datamatic nebo Tesabot. Před příchodem do JIC působila v médiích – v televizi RTA a v Rádiu Hey.

 

Newsletter