Moody’s: Silnější koruna a české banky. Které jsou „ohrožené“?

Česká národní banka 6. dubna 2017 ukončila obranu koruny před posílením pod 27,00 za euro. Následný vývoj koruny splnil představu o pohybu v obou směrech. Z dlouhodobého hlediska se však nadále čeká korunové zpevnění. Jaký dopad to bude mít na české banky? Které budou „trpět“ nejvíc?

Podle ratingové agentury Moody‘s zasáhne (očekávané) zpevnění koruny české banky nerovnoměrně. Nejvíce „zranitelné“ jsou prý UniCredit společně s Raiffeisen. Naopak nejmenší dopad pocítí ČSOB a Česká spořitelna.

Na druhou stranu, Moody‘s zároveň upozorňuje, že celkově bude dopad silnější české měny zvládnutelný, a to především díky primárnímu zaměření domácích bank na operace na českém trhu, stejně tak celou situaci „jistí“ i příslib ČNB ohledně případného vyhlazování nadměrných kurzových výkyvů.

„Posílení české měny se u tamních bank promítne prostřednictvím různých kanálů,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie ratingové agentury. „Jedná se například o korporátní marže, náklady financování či hodnotu státních dluhopisů. V tomto směru se jeví jako nejvíce zranitelná banka UniCredit a Raiffeisen, a to především vinou jejich expozice v segmentu mimo retail, roli ale sehraje i kapitalizace a slabší ziskovost.“

Jak se české banky poperou s pointervenční dobou?

Co se týče ostatních českých bank, Moody‘s zmiňuje i Moneta Money Bank, pro kterou je sice charakteristická expozice v oblasti malých podniků, která je na změny kurzu náchylnější, ovšem na druhou stranu disponuje silným kapitálem. Komerční banka se zase hojně angažuje v korporátní oblasti, což je plus, jelikož ta je dle agentury „méně citlivá“. V neprospěch KB ale naopak hovoří o něco slabší kapitál. Nejlépe z celého výčtu vychází ČSOB a Česká spořitelna, a to díky jejich malé expozici v rizikových segmentech a relativně solidnější kapitalizaci.

Moody‘s dále zmiňuje Monetu a Unicredit jakožto banky, které „ohrožuje“ jejich úvěrová aktivita v oblasti malých a středních podniků, které jsou dle agentury nejnáchylnější na ekonomické zpomalení. Silnější domácí měna by mohla poškodit především exportéry, jejichž podíl na tvorbě českého HDP dosahuje 80 %. Nicméně, Moody‘s v tomto směru upozorňuje na pokračující obnovu evropských ekonomik, která by měla dopad silnější měny mírnit, a to díky silné zahraniční poptávce po českém zboží.

Dalším problémem – týká se opět Monety a UniCredit, ale rovněž i České spořitelny – je držení většího množství korunových státních dluhopisů určených k obchodování. Banky by v tomto případě pocítily negativní dopady tehdy, kdy se zahraniční spekulanti ve snaze realizovat kurzové zisky rozhodnou hromadně vyprodávat držené české bondy.

Andrej Babiš utahuje otěže. Plánovaný dluh osekal o miliardy

Další problémovou oblasti jsou náklady financování, které jsou nutně spjaty s vývojem úrokových sazeb. Moody‘s však očekává, že k jejich navýšení, jakožto prostředku kontroly inflace, dojde až po ustálení kurzu koruny na nové rovnováze. Nejvíce ohrožena je v tomto případě Raiffeisen a Moneta, a to vinou jejich těsnější korunové likvidity.

V závěru pak agentura poukazuje na fakt, že české banky jsou „dcerami“ velkých evropských „matek“ (Erste Group Bank, KBC Bank, Société Générale, UniCredit S.p.A., Raiffeisen Bank International), kterým pomáhají navyšovat jejich zisky. A právě tyto „mateřské“ společnosti by mohly profitovat především z toho, že příjmy českých „dcer“ denominovaném v eurech se po zpevnění koruny zvýší, to samé se pak dá očekávat i u vyplácených dividend.

Rusnok (ČNB): Koruna bude posilovat. Počkáme si však týdny, možná i měsíce

Newsletter