Konec roku přinesl oživení v českém průmyslu, ukázal průzkum

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci zlepšily. Index PMI stoupl z listopadových 54,2 bodu na 55,6 bodu. Uvedla to dnes společnost Markit Economics s tím, že index je nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Index je založen na údajích získaných z měsíčních dotazníků od více než 300 společností z českého výrobního sektoru. Předloni v prosinci byl index na 53,3 bodu. Během loňska pak vystoupal až na 57,5 bodu v červenci. Následně se podmínky ve zpracovatelském sektoru mírně zhoršovaly, index opět začal růst v listopadu.

„Růst české zpracovatelské výroby na konci roku 2015 stále zrychloval. Během prosince navíc zrychlila i expanze nových zakázek a rozpracovanost se zvýšila nejvíce za téměř rok. Ceny vstupů se v prosinci v podstatě nezměnily, ovšem účtované ceny vzrostly nejrychleji za půl roku, což svědčí o tom, že by inflace mohla brzy růst rychleji než o 0,1 procenta, jak tomu bylo v listopadu,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Vývoj indexu tak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera v prosinci příjemně překvapil. „Celková důvěra v průmyslu byla od října nižší, což bylo spojováno s obavami ohledně vývoje kauzy VW a slábnoucí výkonnosti německého průmyslu v návaznosti na slabší ekonomický vývoj v rozvíjejících se ekonomikách. Prosincové PMI však přináší určité zlepšení, ačkoli pro další vývoj bude stále podstatný především vývoj v zahraničí,“ uvedl.

Newsletter