Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

0,8 dolaru za euro

Evropská společná měna míří k dosažení parity vůči dolaru až závratnou rychlostí. Ačkoliv na začátku letošního roku bylo načasování dosažení parity eura s dolarem očekávaným scénářem mnoha investičních bank až pro konec roku 2016 (u některých dokonce až v roce 2017), v posledních dnech a týdnech se ty samé investiční domy předhánění v revizích svých předpovědí.

Jednotná měna, jež se ocitá pod masivním prodejním tlakem v důsledku lednového oznámení programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou společně s blížícím se zvýšení úrokových sazeb v USA, upsala vůči dolaru od začátku letošního roku již takřka 12 procent.

Ptáte se, co přijde dál?

Opční trhy momentálně indikují 20procentní šanci pro dosažení parity během následujících 3 měsíců. Během následujících 6 měsíců dosahuje již pravděpodobnost 36,3 procenta a pokud byste si chtěli vsadit na to, že se euro podívá na paritu v průběhu jednoho roku, vaše šance je podle opčních trhů až 50 procent.

Parita eura k dolaru: Už ne zda, ale kdy

Jeden z největších „euro medvědů“ německá Deutsche Bank v úterý předpověděla, že euro během následujících dvou let dosáhne vůči dolaru kurzu až 0,85 dolaru za euro. Goldman Sachs, která před dvěma měsíci revidovala svůj odhad pro paritu do konce roku 2016 z konce roku 2017, vydala dnes novou revizi, podle které očekává paritu během následujících šesti měsíců a kurz 0,85 resp. 0,8 na konci roku 2016 resp. 2017.

Oproti tomu oficiální prognóza francouzské Société Générale pro kurz eura vůči dolaru pro konec tohoto roku je stále na 1,08, ale stratégové banky i tak říkají, že parita je na dosah. „Jak se blížíme k této úrovni, pokles eura by měl zpomalit, říká stratég SocGen Sebastien Galy. „Je možné, že se ECB bude snažit zpomalit tempo pohybu.“
 

Newsletter