Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

115 let výkonnosti finančních trhů

Švýcarská banka Credit Suisse vydala v rámci své ročenky pro rok 2015 zhodnocení výkonnosti vybraných finančních trhů napříč celým světem za posledních 115 let. Studie v sobě zahrnuje celkem 23 zemí a tři regiony, v jejichž rámci je od roku 1900 sledován vývoj akcií i dluhopisů denominovaných v dolarech a vážených dle tržní kapitalizace, resp. hrubým domácím produktem té které země.

Vítězové

Nejlepší výkon za posledních 115 let zaznamenaly trhy Jižní Afriky a Austrálie. K takovému výsledku přispěla nejen jejich vybavenost potřebnými zdroji, ale i vyspělá sofistikovaná finanční struktura.

Sebraná data ukázala, že výkon jihoafrických akcií si za vybranou dobu prošel ročním průměrným růstem o velikost 7,4 %, v případě dluhopisů pak bylo naměřeno průměrné zhodnocení na 1,9 % a u pokladničních poukázek 1 % (viz. graf č.1). V případě Austrálie pak bylo u akcií naměřen průměrný roční výnos o velikosti 7,3 %, u dluhopisů 1,7 % a poukázek 0,7 % (viz. graf č.2).

Poražení

Druhá strana mince jsou pak země, jejichž finanční trhy si připsaly to nejnižší zhodnocení. Výčet pomyslných poražených zahajuje Rakousko. Tento fakt není ani tolik překvapivý, jelikož se jedná o zemi s jedním z nejstarších akciových trhů vůbec. Na vídeňské burze cenných papírů se už v roce 1771 obchodovaly dluhopisy a akcie pak od roku 1818.

Nicméně po následcích první světové války, po anexi Německem a poté po druhé světové válce si rakouské akcie připsaly průměrný roční výnos na úrovni pouhých 0,6 %. Výkon dluhopisů byl dokonce v záporu, a to konkrétně na -3,8 %, u poukázek pak -8,1 %.

Dokonce i německým akciím se vedlo mnohem lépe. Po skončení druhé světové války, konkrétně v letech 1949 až 1959, vzrostl německý akciový trh v průměru o 4,373 %, čímž překonal i své předválečné úrovně. Za celých 115 let si pak akcie připsaly výnos, včetně dividend, o roční průměrné velikosti 3,2 % (viz. graf č.3).

A co další země?

V případě Spojených států rostly akcie ročním tempem o velikosti 6,5 %. Britské trhy si pak v průměru připsaly průměrné roční zhodnocení 5,3 %. V případě Japonska si akcie prošly 4,1% růstem, dluhopisy klesly o -0,9 % a poukázky o -1,9 %.

Newsletter